Jak tworzy się wspólnotę mieszkaniową?


Jak tworzy się wspólnotę mieszkaniową?
2020-04-10
Co to jest wspólnota mieszkaniowa? Jak się ją tworzy i jaki ma ona status prawny? Jeśli zastanawiasz się nad tymi pytaniami dobrze trafiłeś, ponieważ nasz artykuł wyjaśnia wszystkie powyższe kwestie.

Wspólnota mieszkaniowa - czym jest? 

Tworzenie wspólnoty mieszkaniowej może mieć miejsce już podczas wykupu pierwszego lokalu w budynku, może to też być proces długotrwały, co ma miejsce w przypadku spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z prawem, wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli lokali znajdujących się w danej nieruchomości. Nie posiada ona osobowości prawnej, jest natomiast przykładem tak zwanej ułomnej osoby prawnej. Wspólnota mieszkaniowa ma zdolność prawną, a więc może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, pozywać do sądu i być pozywana. 

Głównym warunkiem tworzenia się wspólnoty mieszkaniowej jest ustanowienie odrębnej własności pierwszego lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Jak zatem widać powstaje ona na mocy samego prawa (ex lege). 

Wspólnoty mieszkaniowe powstają zazwyczaj w budynkach mieszkalnych lub mieszkalno-użytkowych, w których jest przynajmniej dwóch właścicieli. Tworzą się one także w momencie wykupienia mieszkań komunalnych. Mogą obejmować jeden lub kilka budynków mieszkalnych, nie powstają jednak na osiedlu domków jednorodzinnych. 



Jak tworzy się małą i dużą wspólnotę mieszkaniową? 

Tworzenie wspólnoty mieszkaniowej może także odbywać się w ramach wyodrębnionych lokali. Mała wspólnota mieszkaniowa to od dwóch do siedmiu mieszkań, natomiast duża to przynajmniej osiem. Ta ostatnia rządzi się przepisami ustawy o własności lokali, natomiast mała stosuje przepisy zawarte w kodeksie cywilnym w art. 195-221. 



Tworzenie wspólnoty mieszkaniowej w spółdzielni

Tworzenie wspólnoty mieszkaniowej w spółdzielni jest bardziej skomplikowane niż w przypadku mieszkań, których właścicielem jest zakład pracy lub deweloper. Pierwszym krokiem do tworzenia wspólnoty mieszkaniowej w spółdzielni jest wizyta w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Należy pobrać stamtąd odpis Księgi Wieczystej nieruchomości, w której znajduje się dane mieszkanie. W ten sposób można uzyskać listę współwłaścicieli budynku. Na tej podstawie wyciąga się wniosek czy ilość mieszkańców jest odpowiednia do utworzenia wspólnoty mieszkaniowej. Następnym krokiem jest zwołanie zebrania właścicieli lokali w celu powołania wspólnoty. Kolejne działanie to przekazanie do spółdzielni mieszkaniowej wniosku o zebranie wspólnoty. Do owego wniosku trzeba dołączyć uchwałę o powołaniu wspólnoty, uchwałę dotycząca zarządzania nieruchomością oraz uchwałę wyboru zarządu. Na wniosku powinna znajdować się także liczba  właścicieli popierających powstanie wspólnoty mieszkaniowej. Po jej utworzeniu trzeba jeszcze wykonać następujące działania:

  • zawrzeć umowę o administrowanie i podpisanie protokołu przejęcia nieruchomości i dokumentacji technicznej
  • zwołać pierwsze zebranie wspólnoty
  • wystąpić o numer REGON nadawany w Głównym Urzędzie Statystycznym
  • utworzyć konto bankowe
  • wystąpić o NIP w Urzędzie Skarbowym
  • podpisać umowy z dostarczycielami mediów takich jak woda, prąd, gaz


Zalety tworzenia wspólnot mieszkaniowych

Tworzenie wspólnoty mieszkaniowej ma wiele zalet. Przede wszystkim mieszkańcy mają sporo niezależności i mogą decydować na przykład o tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze zgromadzone w ramach funduszu remontowego. Wspólnota mieszkaniowa może także zaoszczędzić dzięki kontroli wydatków na dany miesiąc. Może ona także rozpisać przetarg i na jego podstawie wybrać firmę administrującą i zarządzająca lokalami. Te wszystkie informacje nie dotyczą jednak wspólnot mieszkaniowych powstałych w spółdzielniach. W tych ostatnich środki finansowe zgromadzone w ramach funduszu remontowego można przesuwać z jednego budynku spółdzielni na drugi. Wspólnota mieszkaniowa utworzona w lokalach, których właścicielem jest deweloper nie ma takich uprawnień. Może ona pozyskać pieniądze tylko zaciągając kredyt w banku. A wtedy lokatorzy muszą spłacać go w czynszu. 

Przeczytaj więcej na stronie : https://altiplano.pl/

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl