Nawet 25 tys. zł za 1m2 mieszkania w górach. Karpacz i Wisła gonią Zakopane


Nawet 25 tys. zł za 1m2 mieszkania w górach. Karpacz i Wisła gonią Zakopane
2024-02-27
Za 1m2 w zimowej stolicy Polski trzeba zapłacić średnio 24 946 zł. Nieco tańsze są Karpacz (ponad 20 tys. zł) i Wisła (ponad 19 tys. zł). Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój mają zbliżoną stawkę za 1m2 do Warszawy, czyli ponad 16 tys. zł.

 

Tereny górskie to coraz popularniejsze miejsce nie tylko do spędzania ferii zimowych czy wakacji, ale również do życia. Potwierdzają to rosnące ceny nieruchomości, które często są wyższe niż w miastach wojewódzkich. Eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeanalizowali dane portali gethome.pl i rynekpierwotny.pl pod kątem cen mieszkań w miejscowościach górskich w 2023 r. Stawki dotyczą cen ofertowych łącznie w 20 miejscowościach od Gór Izerskich po Beskid Sądecki dla mieszkań w rynku pierwotnego i wtórnego.

Rynek pierwotny – skrajne ceny mieszkań w Beskidzie Śląskim

Zakopane ma najdroższe mieszkania z rynku pierwotnego. Za 1m2 w zimowej stolicy Polski trzeba zapłacić średnio 24 946 zł. Na podium są również:  Karpacz (20 732 zł) i Wisła (19 638 zł) – wynika z danych rynekpierwotny.pl.

W pozostałych miejscowościach z zestawienia wcale nie jest wyraźnie taniej. Świeradów-Zdrój to już 17 714 zł za 1m2, a Szklarska Poręba 16 228 zł. W Szczyrku mieszkania kosztują 15 355 zł, a prawie tyle samo w Szczawnicy (15 342 zł). Najtańszy jest Ustroń, gdzie trzeba zapłacić 11 900 zł za 1m2 mieszkania w nowym budownictwie.

- O stawce za nowe mieszkanie w górach mogą decydować różne czynniki. Popularność miejscowości, jak w przypadku Zakopanego, bliskość samych gór, jak w przypadku Karpacza i Śnieżki czy nawet rewitalizacja połączenia kolejowego, jak w przypadku Świeradowa-Zdroju. Stąd inne ceny nawet w miejscowościach położonych bardzo blisko siebie. Ustroń, Wisła i Szczyrk to ten sam Beskid Śląski, ale pod względem ofert nieruchomości różnice sięgają nawet 7 tys. zł na jednym metrze kwadratowym - ocenia Konrad Pluciński, analityk rankomat.pl.

Rynek wtórny – tanio jedynie w Kotlinie Kłodzkiej

Na rynku mieszkań używanych ponownie najdroższe jest Zakopane ze stawką 17 443 zł/m2 – wylicza gethome.pl. Szczyrk (15 138 zł) wygrywa z parą miejscowości karkonoskich – Karpaczem (12 807 zł) i Szklarską Porębą (11 818 zł). Powyżej 10 000 zł za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego trzeba zapłacić także w Wiśle, Świeradowie-Zdroju, Szczawnicy i Muszynie. Minimalnie taniej jest w Ustroniu (9 667 zł). Najniższe ceny ofertowe odnotowano w miejscowościach skupionych wokół Kotliny Kłodzkiej. To Międzylesie (6 447 zł), Głuchołazy (6 413 zł) i Stronie Śląskie (3 374 zł).

Za mieszkanie w Szczyrku 11 proc. mniej, w Ustroniu 30 proc. więcej

Ceny mieszkań w miejscowościach górskich są bardzo zróżnicowane, podobnie jak wahania cen między 2022 a 2023 r. Na rynku pierwotnym najbardziej przez rok podrożały mieszania w Ustroniu (+30%), a najmniej w Szklarskiej Porębie (+5%). W Zakopanem 1m2 mieszkania nawet nieznacznie potaniał (-4%).

Na rynku wtórnym procentowe wahania były jeszcze większe. W tym segmencie nieruchomości najszybciej drożał 1m2 w Międzylesiu (+27%) i w Ustroniu (+21%). Szczyrk zanotował spadek cen mieszkań o 11% r/r.

 

 

 

Ubezpieczenie mieszkania w górach – o czym pamiętać?

Mieszkanie w górach ma swoje uroki, ale trzeba pamiętać, że nieruchomość położona w takim miejscu jest narażona na wiele ryzyk, głównie związanych z warunkami atmosferycznymi.

Polisy mieszkaniowe będą z reguły droższe w Zakopanem niż w Ustroniu ze względu na inne ceny mieszkań. Dzięki porównywarce rankomat.pl można sprawdzić, co oferują poszczególne firmy ubezpieczeniowe i wybrać ochronę już od 100-200 zł rocznie.

- Najważniejsze, aby ubezpieczenie nieruchomości w górach zawierało pakiet zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie, zaleganie śniegu i lodu, lawina, osuwanie się ziemi czy wiatr. Lepiej też od razu wybrać szerszy wariant ochrony z kradzieżą mienia, przepięciem czy OC w życiu prywatnym. Niewielka dopłata do składki może przynieść bezcenne korzyści i pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki - podkreśla Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości www.rankomat.pl.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

j.boguslawska@innervalue.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl