Jak urządzić mieszkanie na wynajem?
Rynek budowy mieszkań na wynajem ciągle rośnie. Nic dziwnego, jest to reakcja na zmieniający się styl życia młodych ludzi, którzy stawiają na mobilność, a nie przywiązanie do miejsca.
Cały sektor najmu instytucjonalnego w Polsce (Private Rented Sector) ma ogromny potencjał i wzorem państw zachodnich doczekał się doprecyzowania w zakresie projektu i wyposażenia. Mieszkanie na wynajem to również doskonała inwestycja i lokata kapitału. Jeżeli zapadła już decyzja o zakupie, to warto urządzić je tak, by służyło przez długie lata.
Agencja ThinkCo we współpracy z pracownią architektury wnętrz Decoroom i pod patronatem m.in. marki Geberit, przygotowała poradnik zawierający istotne dane o strukturze rynku, najemcach i wyposażaniu mieszkań na wynajem. - Potrzeby mieszkaniowe i styl życia Polaków na przestrzeni lat uległy zmianie, co w znaczącym stopniu wpłynęło na rozwój rynku najmu instytucjonalnego. Tempo wzrostu tego sektora przekroczyło oczekiwania nas wszystkich. Kluczową rolę odgrywają w nim najemcy, którzy chcą żyć wygodnie i komfortowo, dlatego zwracają uwagę nie tylko na lokalizację mieszkania i poziom jego skomunikowania, ale również na jakość i funkcjonalność lokalu. Dlatego przy projektowaniu mieszkań na wynajem warto korzystać z doświadczenia renomowanych producentów, takich jak Geberit, który dostarcza rozwiązania systemowe dla zrównoważonego budownictwa - mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski z agencji ThinkCo. Obecnie, wraz z rozwojem rynku i budową całkowicie nowych mieszkań z takim przeznaczeniem, podniósł się również standard ich wyposażenia. Według „Przewodnika po PRS" prawie połowa najemców woli mieszkanie kompletnie urządzone, a ok. 40 % częściowo urządzone. Jak zatem urządzić przestrzeń mieszkania na wynajem?
Ponadczasowa prostota i trwałość
Aranżując mieszkanie na wynajem przede wszystkim należy postawić na ponadczasowe wzornictwo i wytrzymałość materiałów. Na szczęście zmieniły się standardy i coraz rzadziej jest tak, że w wynajmowanym mieszkaniu jest składanka starych mebli. Według „Poradnika PRS" stałe elementy typu: ściany, drzwi, podłogi powinny być w ponadczasowym stylu, neutralne i wytrzymałe, a co za tym idzie lepszej jakości. Dzięki temu unikniemy częstych remontów i napraw, a mieszkanie dłużnej będzie wyglądało jak nowe.
Najlepiej sprawdzą się naturalne kolory: biele, szarości, zimne beże, które optycznie rozświetlają pomieszczenie i powiększają przestrzeń. Warto zainwestować w dobrej jakości farby zmywalne, by łatwo można było osunąć zabrudzenia. Malując zachowajmy konsekwencję kolorystyczną w całym mieszkaniu, możemy połączyć dwa kolory np. biel i szarość lub zostawić białą bazę. Taka uniwersalna podstawa idealnie skomponuje się z naturalnymi materiałami wykończenia podłóg, mebli w zabudowie, a także tych mobilnych, które z racji tego że łatwo je wymienić śmiało mogą podążać za trendami. Nie należy zapominać o oświetleniu. Jak podkreślają specjaliści z Decoroom, odpowiednio rozplanowane, pozwala skutecznie podkreślić odpowiednie strefy w mieszkaniu.
Kuchenne rewolucje
Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To ona wraz z łazienką decydują o standardzie lokalu. Ważne, by były ponadczasowe, neutralne i wykonane z dobrych jakościowo materiałów, odpornych na długotrwałe użytkowanie. Szafki kuchenne powinny być proste w neutralnym kolorze, łatwe do utrzymania w czystości i bez ozdobników. Praktycznym rozwiązaniem w kuchni, jak i w całym mieszkaniu są panele winylowe, które są wodoodporne i bardzo wytrzymałe. Dobrze jest zainwestować w sprzęty AGD sprawdzonych marek, które dadzą gwarancję długiego bezawaryjnego użytkowania.
Atrakcyjna łazienka - szybszy wynajem
Aranżacja małej łazienki w mieszkaniu na wynajem wymaga specjalnego zaangażowania. Nie można sobie pozwolić na kompromisy. Jest to strefa szczególnie narażona na wilgoć i wysokie temperatury - Projektując łazienki w inwestycjach PRS, stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność oraz jakość wykorzystanych materiałów. To strefa, w której utrzymanie czystości nabiera największego znaczenia, dlatego wymaga odpowiedniego podejścia pod kątem doboru wyposażenia. Stelaże podtynkowe, podwieszane miski ustępowe czy miski bezkołnierzowe są najlepszym rozwiązaniem w takich projektach. Ogromne znaczenie mają również rozwiązania proekologiczne, takie jak oszczędnościowy system spłukiwania z funkcją stop, który ogranicza zużycie wody. Producenci, tacy jak Geberit, idealnie wpisują się w ten sektor, ponieważ oferują rozwiązania najwyższej jakości, gwarantują ciągłość produkcji i 25 lat dostępności części zamiennych - podpowiada Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Projektowego Decoroom
Projektując łazienkę na wynajem, warto wybrać trwałe i dobrej jakości płytki w neutralnej kolorystyce pozbawione zbędnych dekorów. Taka neutralna podstawa będzie uniwersalna i ponadczasowa. Najlepiej w aranżacji małej łazienki spiszą się większe gabaryty płytek, by zminimalizować ilość fug. Mając taką bazę z łatwością dobierzemy pozostałe elementy.
Strefa kąpieli
W nowo urządzanych mieszkaniach na wynajem królują, zajmujące znacznie mniej przestrzeni prysznice. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy zdecydować się na wannę do zabudowy wykonaną z wysokiej jakości akrylu. Świętnie w tej roli sprawdzi się wanna Geberit Tawa, posiadająca 10-letnią gwarancję, dając użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa przez długie lata. Dobrze, jest zamontować również osłonę nawannową, by ograniczyć chlapanie wodą na pozostałą część łazienki.
Dobrym rozwiązaniem w niewielkiej łazience jest też prysznic bez brodzika z odpływem liniowym ściennym lub podłogowym. Tu sprawdzą się odpływy liniowe Geberit CleanLine, które łączy elegancki wygląd z prostotą instalacji odpływu do natrysku. Ten innowacyjny system rozwiązuje wspólny dla większości odpływów liniowych problem z utrzymaniem czystości - w przeciwieństwie do innych tradycyjnych odpływów liniowych, brud i bakterie nie gromadzą się na ich długości. Gdy z przyczyn technicznych nie możemy sobie na niego pozwolić lub nie chcemy wkuwać się w posadzkę, z powodzeniem można wykorzystać brodzik wystający tylko trochę nad podłogę np. Geberit Sestra wykonany z bardzo trwałego materiału, wykazującą dużą odporność na uszkodzenia i zarysowania. Strefę brodzika można odseparować od reszty łazienki parawanem walk-in.
A co z umywalką?
Wybierając wyposażenie łazienki na wynajem należy zachować jednolitą stylistykę. W nowoczesnych łazienkach na wynajmem najczęściej wykorzystywane są umywalki nadblatowe np. iCon Geberit. Zamontowana pod nimi szafka z pojemnymi szufladami na kosmetyki i środki czystości to idealne rozwiązanie na przechowywanie niezbędnych w łazience produktów. Zamawiając taką szafkę u stolarza należy pamiętać, by blat był wykonany z materiału odpornego na wilgoć, najczęściej stosowanym w mieszkaniach na wynajem będzie płyta meblowa typu MDF. Znacznie łatwiej jest skorzystać z gotowych rozwiązań mebli łazienkowych oferowanych przez Geberit np. idealnie komponujące się ze wspomnianą umywalką, seria iCon.
Miska WC
Kolejnym ważnym elementem łazienki jest miska WC. Najlepiej wybrać sedes podwieszany. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymane porządku. Można swobodnie umyć podłogę pod toaletą, a stelaż podtynkowy Geberit daje gwarancję bezawaryjności. Zastosowanie miski rimless (bezkołnierzowej), w środku której nie gromadzi się brud i bakterie również sprzyja większej czystości. Dobrą decyzją jest wybór misek WC wyposażonych w kryte mocowania, jak Koło Nova Pro Premium, co oznacza, że ich zewnętrzna część jest całkowicie gładka, bez zagięć i zakamarków i można ją wytrzeć niemalże jednym pociągnięciem ręki. Niewątpliwie czyszczenie ułatwiają również deski wypinane, jak np. Geberit Acanto oferowana przez Geberit. Możliwość wyjęcia takiej deski i umycia jej pod bieżącą wodą gwarantuje doskonałą czystość. Autorzy raportu podpowiadają, by w przypadku mniejszych łazienek wybrać krótszą, wiszącą miskę klozetową. Poza oszczędnością przestrzeni, łazienka wydaje się wtedy większa optycznie.
Ze względu na oszczędność wody ważny jest też system spłukiwania z funkcją stop, który ogranicza zużycie wody. Przyciski Geberit Sigma to nie tylko świetny design, ale również funkcjonalność, jaką daje możliwość zainstalowania neutralizatora zapachów.
W mieszkaniu na wynajem powinno być też miejsce na pralkę, zazwyczaj znajduje się ono w łazience lub w kuchni. Dobrą decyzją jest zabudowanie pralki pod blatem lub szafką, co pozwala uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania lub odkładania przedmiotów. Nie zapominajmy również o lustrze, które z jednej strony optycznie powiększa przestrzeń, a z drugiej jest niezbędnym elementem porannej toalety. Lustro powinno sąsiadować z min. 2 gniazdami elektrycznymi oraz być dodatkowo oświetlone. Zalecane jest umieszczenie włącznika dodatkowych lamp bezpośrednio przy lustrze.
Urządzając mieszkanie na wynajem musimy dostosować je do potrzeb osób, których nie znamy. Powinno być zatem przestrzenią jak najbardziej uniwersalną. Całość przypominać powinna nieco standard hotelowy - łatwo sprzątającą się przestrzeń, bez zakamarków.
Więcej informacji na www.geberit.pl
Nadesłał:
OKK!
|