Jak żyć w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem? Cykl ekodebat w Centrum Praskim Koneser


Jak żyć w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem? Cykl ekodebat w Centrum Praskim Koneser
2022-03-28
Wszechobecność produktów z tworzyw sztucznych, jednorazowe torby i opakowania czy powstające każdego dnia dzikie wysypiska. To tylko kilka problemów, z którymi zmaga się natura w XXI wieku. Jak można im zaradzić i zapobiec, by nie powtarzały się w przyszłości?

Kluczem jest edukacja i promowanie odpowiednich wzorców. Praktyczna wiedza czeka na uczestników debat organizowanych w ramach Klimatycznej Wiosny Konesera. 

Dbanie o naturę to system naczyń połączonych - wzorców przekazywanych z pokolenia na pokolenie czy codziennych działań każdego z nas. A czy nad Wisłą wiemy, jak troszczyć się o przyrodę? Zgodnie z Barometrem Ekologicznym Polaków, jesteśmy świadomi stanu naszego środowiska naturalnego. Stworzony na potrzeby opracowania indeks - i jego wynik na poziomie 78 procent - wskazuje, że mieszkańcy naszego kraju zdają sobie również sprawę z konieczności podejmowania działań zmierzających do ograniczania negatywnego wpływu swoich zachowań na otoczenie. Tymczasem w Polsce co roku powstają np. tysiące dzikich wysypisk, które zatruwają lasy, łąki, rzeki.

- Problemy związane ze stanem środowiska naturalnego widoczne są także w miastach. Niedopałki, opakowania czy inne, wydawałoby się niewielkie śmieci, niestety są zauważalne niemal na każdym kroku. W swojej olbrzymiej skali właśnie te z pozoru niewinne odpady mają destrukcyjny wpływ na przyrodę. Dlatego właśnie w Centrum Praskim Koneser stawiamy zarówno na edukowanie, jak i praktyczne rozwiązania. Efektem naszych działań jest Klimatyczna Wiosna Konesera, czyli cykl warsztatów, spotkań z ekspertami i wielu rozmaitych ekowydarzeń - mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.

Centrum Praskie Koneser, we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego i Green Koźmiński, stworzyło między innymi cykl debat Green Talks. Pierwsze spotkanie, dotyczące zrównoważonego konsumpcjonizmu, już 28 marca, o godz. 18.00 na scenie Kotłownia w Muzeum Polskiej Wódki, znajdującym się w przestrzeni Konesera. Podczas wydarzenia rozmawiać będą eksperci:

  • Agnieszka Oleksyn-Wajda - dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju w Uczelni Łazarskiego;
  • Zofia Piwowarek - Head of Climate Positive Programme w UN Global Compact Network Poland;
  • Dr Marcin Awdziej - wykładowca Katedry Marketingu w Akademii Leona Koźmińskiego.

Goście, rozbierając na czynniki pierwsze „zrównoważony konsumpcjonizm", zastanowią się czy nadmierna żądza posiadania może wspierać harmonijny rozwój, a także czy w świecie zdominowanym przez hedonistczny materializm, można znaleźć równowagę pomiędzy prestiżem, społeczną pozycją a zrównoważonym rozwojem. Zapisy: https://bit.ly/36LWepT

Kolejne spotkania w ramach cyklu 25 kwietnia i 23 maja, w godz. 18.00-19.30, również na scenie Kotłownia w Muzeum Polskiej Wódki. Więcej informacji na temat wydarzeń Klimatycznej Wiosny Konesera można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie's, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Nova Ars Poloniae  i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl