Kamień, użyteczne dzieło sztuki – najpiękniejsze skarby natury w twoim domu


Kamień, użyteczne dzieło sztuki – najpiękniejsze skarby natury w twoim domu
2022-05-10
Wszystkie kamienie naturalne mają w sobie to, co w przyrodzie cenimy chyba najbardziej – jej wyjątkowy, niepowtarzalny urok. Odpowiednio dobrane pod kątem walorów wizualnych oraz cech użytkowych, mogą wzbogacić dosłownie wszystkie pomieszczenia domu.

Tak, to prawda – kamienie naturalne są znakomitym wyborem absolutnie do wszystkich wnętrz. Nie tylko ozdobią je, ale przede wszystkim odpowiedzą na najbardziej wyśrubowane wymogi funkcjonalne. W zależności od rodzaju, te cenne skarby natury stawią czoła m.in. wysokim temperaturom (np. w oprawie kominka lub biokominka, ale też w domowej saunie), mrozom (np. na balkonie lub tarasie czy na elewacji), intensywnemu ruchowi (np. na podłodze w holu). Wiele z nich – jak zwłaszcza granit i kwarcyt (powyżej, w tle telewizora, kwarcyt Patagonia) – jest też odpornych na zarysowania, obtłuczenia, zadziory, zaplamienia i zmatowienia, o które nietrudno w przypadku materiałów innych niż kamień.

 

A przy tym nie tylko każdy rodzaj kamienia, ale nawet każda płyta ma nieco inny odcień, rysunek, układ żył. Kryje się tu nieosiągalny w przypadku innych materiałów walor niepowtarzalności, niespodzianki, tajemnicy… Nie znaczy to jednak, że zakup kamienia naturalnego nie ma w sobie coś z loterii – w każdym razie nie w przypadku kamieni marki Interstone. Tu konkretny slab, konkretną płytę można wybrać osobiście podczas wizyty w wybranym oddziale, gdzie czekają zawsze gotowi do pomocy eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i znajdą rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb oraz budżetu. Można też bez wychodzenia z domu, samodzielnie albo razem z architektem wnętrz, wybrać je online – na stronie https://www.interstone.pl/pl/stan-magazynu. Wcześniej jednak warto zastanowić się, w jaki sposób kamień chcemy wykorzystać. 

 

 

W kuchni i w łazience

 

Gdy mowa o kamieniu naturalnym w mieszkaniu, pierwszym skojarzeniem – a przede wszystkim marzeniem wielu osób – są piękne i bardzo trwałe blaty kuchenne czy łazienkowe z granitu. Co ważne, to marzenie łatwo spełnić i to wcale niekoniecznie za duże pieniądze. Do tych tak wymagających wnętrz polecić należy także kwarcyty, równie wytrzymałe, a piękne jak delikatniejszy marmur. Niektóre z nich, jak wspomniany już kwarcyt Patagonia, są miejscami półprzezroczyste i wspaniale wyglądają również podświetlone od spodu.

 

Warto pamiętać, że w kuchni wykonuje się z kamienia także tzw. backsplashe, czyli osłony ścian między blatem a szafkami. Piękny slab kamienia to jednocześnie wymarzony materiał na pokrycie korpusu wyspy kuchennej, na ogół znakomicie widocznej od strony salonu.

W łazience z kolei – oprócz blatu – kamień naturalny można wykorzystać na ścianach. Tu świetnie sprawdzą się spokojniejsze kolory i wzory, jak delikatny beżowy kwarcyt Perla Santana. Kamień w łazience może się też pojawić na jednej wybranej ścianie, np. za wanną lub w strefie prysznica. To idealne miejsce na wzorzyste onyksy, granity czy kwarcyty (poniżej Copacabana z wyrazistymi pasami), ale też bardziej kruche trawertyny, czy szlachetne agaty. Każdy z nich może stać się tu ozdobą równie znakomitą jak obraz, ale doskonale odporną na chlapiącą wodę i kłęby pary. Efektu dopełni odpowiednie oświetlenie. Kamień naturalny w łazience idealnie sprawdzi się także na podłodze. Zabezpieczy ją przed wodą, a zarazem da wnętrzu charakter i klasę. Dobrym wyborem będą tu zarówno twarde granity czy kwarcyty, jak i marmury – ze słynnym Bianco Carrara (poniżej) na czele. Wokół nie brakuje imitacji, a przecież można mieć we własnym domu szlachetny oryginał! 

Kamień na salonach

 

Jaki kamień najlepiej nadaje się do salonu? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to marmur, np. beżowy Crema Marfil (poniżej). Polerowany albo w modnym półmacie, zestawiony już nie tylko ze złotem czy miedzią, ale także z woskowanym drewnem, lakierowaną na czarno stalą, tkaninami o grubym splocie i ręcznie formowaną ceramiką. Choć to kamień relatywnie miękki (o ile można tak powiedzieć o kamieniu!), co od tysiącleci wykorzystują rzeźbiarze, jednocześnie świetnie sprawdza się na posadzkach nawet w miejscach publicznych. Jednak na posadzkę czy schody świetnym wyborem będzie również kwarcyt lub granit, jak widoczny poniżej wzór Copacabana, dopasowany tak, by tworzyć na stopniach stylizowany dywan. Kamień ten jest odporny na zarysowania, plamy, wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury. Dlatego również w intensywnie użytkowanym salonie otwierającym się na ogród będzie przez długie lata prezentował się tak nieskazitelnie, jak tuż po ułożeniu posadzki. Ale przecież kamień w salonie to nie tylko podłoga. Również blat kredensu, a coraz częściej także stołu jadalnianego. Parapety. Obudowa kominka. Okładzina centralnej ściany pomieszczenia. Oprawa głównych drzwi. I… co tylko się komu zamarzy! Inaczej niż np. w Grecji czy we Włoszech, dekoracyjne kamienie nie są w Polsce częstym wyborem do sypialni. A przecież tak dobrze współpracują m.in. z ogrzewaniem podłogowym i jeszcze długo oddają ciepło po wyłączeniu instalacji! A nawet jeśli pozostają w dotyku chłodne, wizualnie mogą dać wnętrzu wiele ciepła, elegancji, wyrazu. Na poniższym zdjęciu widać, jak przytulną atmosferę kreuje bestsellerowy kwarcyt Perla Santana w eleganckiej łazience z toaletką. Kto z kolei marzy o bardziej wyrazistym efekcie, może sięgnąć po najbardziej wzorzyste odmiany np. onyksuSzykowne sypialnie, garderoby, a także łazienki można też wzbogacić kamieniami szlachetnymi. Wśród eksponowanych w przeszklonych szafach strojów i biżuterii przepięknie wyglądać będą płyty kryształu górskiego lub agatu, jak Agata Amarelo (poniżej). Wyjątkowe walory tego kamienia – niezwykłe bogactwo kształtów i kolorów – wydobyć można światłem nie tylko skierowanym z zewnątrz, ale przede wszystkim umieszczonym od spodu. W sypialni łatwo w ten sposób wykreować zarówno przytulny nastrój, jak i niepowtarzalny efekt, który każdego wieczoru będzie budził odczucie wyjazdu do najbardziej luksusowego hotelu.

  

Jak kamień, to od Interstone

 

Marka Interstone dostarcza kamień do polskich wnętrz już od 22 lat. Ma w ofercie około 300 rodzajów kamienia naturalnego z 15 krajów. Każdego roku sprzedaje ok. 230 000 m2 płyt, z których powstają zachwycające posadzki (również na balkonach i tarasach), parapety, okładziny ścienne, a także blaty kuchenne i meble. Ponadto Interstone jest oficjalnym dystrybutorem spieków kwarcowych włoskiej marki Laminam w Polsce
i właścicielem marki Interlite.

 

Firma działa na terenie całego kraju. Jej oddziały znajdują się w Mszczonowie, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. Każdy z nich zaprasza zarówno architektów czy projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych, by na miejscu łatwo i wygodnie wybrali konkretną płytę upatrzonego kamienia, spieku kwarcowego (Laminam, Interlite) lub kwarcogranitu z oferty Interstone. Prócz bogato zatowarowanych magazynów, w oddziałach firmy znajdują się biura sprzedaży oraz przestrzenie zaprojektowane z myślą o spotkaniach architektów i projektantów oraz kamieniarzy z inwestorami czy klientami indywidualnymi, choćby w związku z aranżacją lub remontem kuchni. Na miejscu czekają też eksperci marki, którzy chętnie doradzą osobom prywatnym zainteresowanym wprowadzeniem kamienia naturalnego lub spieku kwarcowego do swojego domu.

 

Warto zaznaczyć, że gdyby w danej chwili zabrakło któregoś wzoru kamienia w danym oddziale, firma sprawnie przetransportuje go z magazynu centralnego. A na indywidualne zamówienie sprowadzi także materiały spoza swojej stałej gamy sprzedażowej, dostępne u sprawdzonych dostawców rozlokowanych po całym świecie. Co ważne, w Interstone możliwe jest również zamówienie usługi ekspresowego transportu lokalnego w całej strefie zasięgu. Firma zapewnia ponadto profesjonalne doradztwo oraz obsługę przed i posprzedażową. W trosce o środowisko umożliwia wszystkim klientom zwrot opakowań transportowych. 

  


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ola@hshpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl