Kazimierz Kutz debiutuje jako pisarz
![]() |
Kazimierz Kutz, znany reżyser filmowy i teatralny zadebiutuje jako prozaik. Jego pierwsza powieść „Piąta strona świata” ukaże się 8 lutego 2010 roku.
Znany reżyser filmowy i teatralny, a także polityk – Kazimierz Kutz ma już w dorobku zbiór felietonów „Z mojego młyna”, teraz zadebiutuje jako prozaik. Jego pierwsza powieść „Piąta strona świata” (wyd. Znak) ukaże się 8 lutego 2010 roku. Napisanie tej książki zajęło Kutzowi piętnaście lat, a pisał ją przerwami, wytrwale zachęcany i ponaglany przez szefa Znaku Jerzego Illga - podaje SalonKulturalny.pl. Oczywiście pochodzący i silnie związany ze Śląskiem autor nie mógł gdzie indziej umiejscowić akcji swej powieści.
W zapowiedzi czytamy, że „wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, [Kutz] stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości. Tak autor, jak jego bohater bezustannie poszukują właściwego języka do zrozumienia zmieniających się czasów – lawirują między polszczyzną i śląską gwarą”.
Kazimierz Kutz (ur.1929) debiutował jako reżyser w 1959 roku filmem „Krzyż Walecznych”. Jest także reżyserem m.in. trylogii śląskiej („Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”), „Pułkownika Kwiatkowskiego” i „Zawróconego”. Dwukrotnie otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Otrzymał także Nagrodę im. Konrada Swinarskiego oraz nagrodę „Wiktora” dla osobowości telewizyjnej. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Od 2001 roku senator.