Kolejny ekologiczny obiekt dla najmłodszych przygotowany przez EKOINBUD


2024-02-27
Ekologiczny żłobek powstający w Piątnicy, w województwie podlaskim, będzie gotowy na przyjęcie dzieci już na początku kwietnia tego roku.

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/145fa07242f7918bc8b9a0d15df4d33520240226104248/524797bb5dd9c3156ed7879182590c5f20240226104351/14b1b9

 

Firma EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej, realizuje kolejną inwestycję przeznaczoną dla najmłodszych. Ekologiczny żłobek powstający w Piątnicy, w województwie podlaskim, będzie gotowy na przyjęcie dzieci już na początku kwietnia tego roku.

 

Całkowita powierzchnia zabudowy nowego, parterowego obiektu wyniesie niemal 490 m2. Łącznie znajdzie się w nim 20 pomieszczeń, w tym cztery oddziały żłobkowe, zespół kuchni cateringowej oraz pomieszczenia sanitarne, techniczne i pomocnicze. W budynku zastosowano tzw. ścinaki mobilne pomiędzy salami żłobkowymi, co w razie konieczności umożliwi połączenie dwóch sąsiadujących sal w jedną o większej powierzchni użytkowej.

 

Realizacja żłobka w Piątnicy jest kolejnym przykładem udanego wykorzystania technologii prefabrykowanych modułów o konstrukcji drewnianej w obiekcie użyteczności publicznej – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Na proces kompleksowego przygotowania inwestycji – projektowania, realizacji oraz odbiorów przewidzieliśmy łącznie 11 miesięcy, a dzięki wykorzystaniu technologii modułowej, prace budowlane potrwają zaledwie 5 miesięcy. Pomimo zimowych warunków, realizacja obiektu przebiega zgodnie z harmonogramem, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnej technologii budowy.

 

Głównym materiałem konstrukcyjnym budynku jest drewno, natomiast do izolacji ścian zewnętrznych i stropu wykorzystano wełnę drzewną. Zaimplementowano tu również rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną i ekologię budynku – jego ogrzewanie będzie realizowane za pomocą zespołu dwóch pomp ciepła. Ponadto, zaprojektowano również przegrody zewnętrzne o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej oraz zastosowano ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dodatkowo, na dachu budynku zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

 

Ze względu na warunki gruntowe budynek wymagał posadowienia na palach. W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych przygotowany zostanie plac zabaw dla dzieci, układ drogowy z miejscami postojowymi, układ pieszy z elementami małej architektury (ławki, kosze, stojaki na rowery) oraz zagospodarowanie okolicznego terenu zielenią niską.

 

Zakończenie robót planowane jest na 15 marca 2024, a termin oddania obiektu do użytkowania na 2 kwietnia 2024.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl