Kombajn w konopiach – rusza ostatnia faza zbioru konopi


Kombajn w konopiach – rusza ostatnia faza zbioru konopi
2016-11-02
Choć uprawa konopi siewnych jest popularna w wielu krajach UE, w Polce widok kombajnu w polu konopnym wciąż jest rzadkością. Będzie go można jednak zobaczyć na Śląsku, gdzie właśnie rusza zbiór nasion konopi siewnych na cele spożywcze. To ostatni etap konopnych żniw.

- Nasiona oraz kwiatostany konopi to najbardziej pożądane na rynku części tej rośliny. Dlatego ich zbiór jest najważniejszym wydarzeniem w rocznym kalendarzu upraw - mówi Ewa Gryt, właścicielka DobreKonopie.pl, która w tym roku konopiami siewnymi obsiała na Śląsku obszar o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Połowa października to też najlepszy moment na zbiór nasion konopi. Są one wtedy już mocno dojrzałe i bogate we wszystkie dobroczynne dla człowieka składniki.

Zbiory nasion są jednak dla mysłowickiej firmy ogromnym wyzwaniem. Jak mówi Piotr Kupka, który jest odpowiedzialny za przebieg całych żniw konopnych, w Polsce brakuje maszyn dostosowanych stricte do zbioru konopi.

- Korzystamy ze standardowego kombajnu zbożowego typu Claas 240 AVERO. Szacujemy, że kombajn ten dziennie będzie w stanie zebrać ziarno z powierzchni około 6-7 hektarów, ponieważ większość czasu prawdopodobnie zajmie nam obsługa i czyszczenie maszyny z nagromadzonych na bębnie rotacyjnym splątanych włókien konopnych, które są nieprawdopodobnie mocne - mówi Piotr Kupka.

Ziarna po zbiorze zostaną odpowiednio wysuszone i zmagazynowane, a następnie wprowadzone do sprzedaży pod postacią ziarna, które świetnie smakuje jako dodatek do jogurtów, musli, sałatek czy kanapek lub też pod postacią wytworzonego z nich białka, mąki czy oleju.

Nasiona konopi należą do tzw. super żywności (z ang. superfood). Są bogate w błonnik, białko o pełnym składzie aminokwasowym oraz cenne dla człowieka niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT z grupy Omega 3 i 6 w idealnej proporcji dla ludzkiego ciała. Dzięki temu, że w konopiach siewnych prawie w ogóle nie ma substancji psychoaktywnej THC (dopuszczalne prawem stężenie to 0,2 proc.), produkty z tej rośliny, w przeciwieństwie do tych z konopi indyjskich, są w Polsce legalne.

Uprawa konopi siewnych od kilku lat wraca w Polsce do łask wraz ze wzrostem świadomości żywieniowej naszego społeczeństwa. Polacy coraz chętniej korzystają z dobroczynnych właściwości rośliny uprawianej w całej Europie od lat. Mieszcząca się w Mysłowicach marka DobreKonopie.pl jest jedną z pierwszych w Polsce, która zajmuje się uprawą konopi siewnych na cele spożywcze i przemysłowe na dużą skalę. Tegoroczne zbiory są szóstymi w jej historii.

***

Dobre Konopie to marka polskiej spółki General Hemp Marketing, która od kilku lat zaangażowana jest w badania, rozwój, produkcję i sprzedaż produktów z konopi siewnych. Zajmuje się sprzedażą produkowanej przez siebie oraz importowanej żywności, suplementów i organicznych kosmetyków wytworzonych z tej rośliny. Wszystkie produkty wykorzystywane są wyłącznie z zatwierdzonych odmian Cannabis sativa L., które zawierają dozwoloną ilość substancji psychoaktywnej delta 9 – THC (tetrahydrokannabinol).


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AnnaMoonDog

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl