Liczy się system i rodzaj izolacji, a z wełną skalną uzyskasz więcej
System ETICS to najbardziej popularny sposób ocieplania ścian zewnętrznych w Polsce. Jest to szybka, łatwa i stosunkowo tania metoda. Warstwa izolacji cieplnej pokryta wzmocnionym cienkowarstwowym tynkiem – skutecznie izoluje i estetycznie wygląda.
Do niedawna jedyną izolacją w tej metodzie był styropian. Ale dlaczego w wielu przypadkach ocieplamy wełną, a nie styropianem, nawet jeśli nie nakazują tego przepisy? I nawet wtedy, gdy za system na wełnie trzeba nieco więcej zapłacić? Powody są podobne jak przy wyborze innych dóbr, które mają nam służyć dłużej. Nie kierujemy się wtedy jedynie najniższą ceną, lecz zwracamy też uwagę na właściwości produktów, na ich jakość, trwałość oraz markę i dodatkowe zalety. A ocieplenie ścian z wełną ma istotne przewagi nad ociepleniem styropianowym.
Dzięki paroprzepuszczalnej, niepalnej izolacji cieplnej - a takie są fasadowe płyty z wełny skalnej - można sobie zapewnić większy komfort cieplno-wilgotnościowy w mieszkaniach i jednocześnie ograniczyć ryzyko pożarowe. Pierwsze wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, drugie może zadecydować o tym czy będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.
Swierdzono, że dzięki paroprzepuszczalności, w przypadku nowych budynków ściany ocieplone wełną skalną wysychały z nadmiaru wilgoci technologicznej w ciągu maksymalnie 1,5 roku, podczas gdy te, ocieplone styropianem potrzebowały na to samo aż 3-5 lat i odpowiednio większej ilości ciepła. To ma swój wyraz w kosztach ogrzewania. Do styropianowego ocieplenia trzeba w ciągu pierwszych lat dopłacić.
Przy okazji warto przypomnieć, że kilkanaście lat temu, gdy na rynku pojawiły się pierwsze płyty fasadowe z wełny skalnej, ceny systemów z wełną były zdecydowanie wyższe od tych na styropianie. Ale obecnie różnica może być minimalna. Oczywiście jeśli porównujemy systemy, a nie składaki niewiadomego pochodzenia i jakości. Z danych w aktualnych biuletynach cen* wynika, że w ofercie konkretnego producenta, czyli przy określonym standardzie klejów i tynku, cena materiałów i wykonania ocieplenia ściany zewnętrznej ze styropianem wynosi od 128 do 152 zł za m². Natomiast przy wykorzystaniu wełny skalnej cena ta wynosi od 137 do 159 zł. Jak widać, w dużym zakresie te ceny się pokrywają. Okazuje się, że cena całego ocieplenia ETICS może w większym stopniu zależeć od rodzaju i grubości tynku, który wykończy elewację niż od rodzaju izolacji.
- Cena jest ważna, ale nie powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze systemu ocieplenia. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowymi korzyściami, jakie może zapewnić materiał izolacyjny i co nam się bardziej opłaca biorąc pod uwagę długoterminowy rachunek ekonomiczny. Wełna skalna jest także bardzo trwała – nie kurczy się i nie wybrzusza, zachowuje jednolitą grubość materiału i nie tworzy mostków termicznych. Ocieplenie z izolacją z wełny skalnej i równie niepalnym mineralnym lub silikatowym tynkiem nigdy nie przyczyni sie do rozprzestrzeniania ognia po elewacji. Bo w ogniu zachowa się podobnie jak tradycyjna otynkowana lub murowana ściana w starej kamienicy. Z ociepleniem nawet NRO, ale z palną izolacją, może być inaczej – komentuje Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny z firmy ROCKWOOL Polska.
Decydując się na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych domu metodą ETICS należy bezwzględnie wybrać kompletny system, a jeśli będziemy porównywac koszt ocieplenia systemami na różnych materiałach izolacyjnych, nie patrzmy tylko na jego cenę jednostkową. Porównajmy koszty całej modernizacji w obu przypadkach i do kalkulacji wliczmy też dodatkowe korzyści, jakie materiał może zaoferować oraz jego trwałość. W końcu takie prace prowadzi się raz na kilkadziesiąt lat
Nadesłał:
Mondaypr
|