Łódź Design Festival: zbuduj pływającą wyspę!


Łódź Design Festival: zbuduj pływającą wyspę!
2022-04-04
12 maja 2022r. wystartuje 16. edycja Łódź Design Festival! Każdej z poprzednich przyświecało inne hasło przewodnie, w tym roku jest to: RE:GENERACJA. W myśl konceptu organizatorzy proponują skuteczne sposoby na urozmaicenie lokalnej zieleni miejskiej i odbudowę bioróżnorodności.

Tematem, wokół którego skupi się uwaga, będzie tym razem idea pływających wysp.

Darmowy poradnik

Jak i z czego zbudować pływającą wyspę? Tego i wielu innych praktycznych informacji należy szukać w wyjątkowym poradniku - przygotowanym przez twórców Łódź Design Festival również w wersji papierowej. ŁDF zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje, których działania koncentrują się wokół tematyki miasta i zieleni miejskiej, aby zgłaszały się po darmowe papierowe egzemplarze. Dostępne informacje można znaleźć na stronie https://www.lodzdesign.com/news/plywajace-wyspy/

Projekt powstał we współpracy merytorycznej z Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr hab. Tomasz Jurczak, z udziałem zespołu w składzie: Konrad Budziński, Aleksandra Chamerska, Paweł Jarosiewicz i Elżbieta Urbaniak. To nie pierwsza tego rodzaju inicjatywa, stworzona na potrzeby festiwalu. Publikacja powstała bowiem jako kontynuacja działań o zbliżonej tematyce. W ubiegłych latach publiczność zgormadzona wokół działań festiwalowych mogła zapoznać się bliżej z ideami ogrodów deszczowych, dzikich roślin jadalnych, ogrodów społecznych a także skorzystać z Punktu Porad Roślinnych, inicjatywy przeznaczonej dla sympatyków roślinności, zachęcającej do wymiany roślin i doświadczeń ogrodniczych.

Czym są pływające wyspy?

Pływające wyspy - lub inaczej pływające tereny podmokłe (ang. Floating Treatment Wetlands) - to nic innego jak dryfujące na wodzie platformy, na które składają się odpowiednio dobrane rośliny. Takie byty występują naturalnie w przyrodzie. Tworzą się spontanicznie, często są ostoją dzikiego ptactwa. Na większych pływających wyspach mogą rosnąć nawet drzewa. Dzięki swoim właściwościom wyspy z roślinnością skutecznie wspomagają naturalne oczyszczanie wody, biorą udział w kontroli jej temperatury, a także poprawiają napowietrzenie.

Jak to działa? Korzenie roślin pobierają rozpuszczone w wodzie azot, fosfor i metale ciężkie, a także pestycydy i farmaceutyki. Rozkład bardziej złożonych zanieczyszczeń odbywa się przy niebagatelnym udziale bakterii, które są w stanie metabolizować te substancje. Efektem wszystkich tych procesów jest oczyszczenie zbiornika wodnego i odbudowa jego różnorodności biologicznej.

Oczywiście ze wszystkimi praktycznymi zaletami pływających wysp idą w parze także walory estetyczne. Co więcej, ich budowa to znakomity sposób na konsolidację lokalnej społeczności wokół wspólnego działania.

Śledząc działania festiwalu, warto zainspirować się rozwiązaniami, których dostarcza sama natura!

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Mecenasem festiwalu jest Ceramika Paradyż.

Łódź Design Festival

RE:GENERACJA

12-22.05.2022

lodzdesign.com


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl