Megapress – system zaprasowywany do zadań specjalnych


Megapress – system zaprasowywany do zadań specjalnych
2022-05-30
Jak bezpiecznie wykonać instalację grzewczą w hali produkcyjnej nad pracującymi urządzeniami lub szybko połączyć ze sobą ponad 12 km stalowych rur w największej na świecie solarnej suszarni osadów ściekowych? Rozwiązaniem jest nowoczesna technika zaprasowywania na zimno.

System Megapress firmy Viega doskonale sprawdza się w przypadku skomplikowanych i wymagających projektów, takich jak montaż instalacji w obiektach przemysłowych.

 

Zalety połączeń zaprasowywanych są coraz częściej doceniane przez wykonawców i inwestorów. Technologia ta gwarantuje znacznie bezpieczniejszy, łatwiejszy oraz zdecydowanie szybszy montaż niż tradycyjne metody łączenia rur. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji ze stali grubościennej, gdzie oszczędność czasu może wynieść nawet 80% w porównaniu ze spawaniem kształtek o dużych średnicach.

 

Bezpieczny montaż instalacji grzewczej

Kiedy w halach trwa już produkcja, każdy przestój związany z pracami montażowymi oznaczałby dla firmy poważne straty finansowe. Dlatego w fabryce mebli MK Styl, instalację grzewczą wykonano w systemie zaprasowywanym Viega, wykorzystując kształtki Megapress i Megapress S o średnicach od 1½ do 3 cali. Rozwiązanie to pozwoliło na szybki i bezpieczny montaż bez przerw w eksploatacji

.

MK Styl Maciej Kulanica to producent wysokiej jakości mebli na wymiar. W jego nowej hali w miejscowości Gromada (powiat biłgorajski) znajduje się nowoczesna linia produkcyjna oraz lakiernia. Prace instalacyjne wymagały doprowadzenia centralnego ogrzewania do nagrzewnic wiszących wysoko pod sufitem. Było to poważne wyzwanie z punktu widzenia wykonawcy. Montaż odbywał się nad pracującymi urządzeniami i obsługującymi je ludźmi, więc spawanie nie wchodziło w grę ze względów bezpieczeństwa” – tłumaczy właściciel firmy Usługi Hydrauliczne Aleksander Żak. „Ponadto kluczową rolę odgrywał tutaj czas, a zaprasowywanie jest nieporównywalnie szybsze niż inne metody łączenia rur”.

 

Ekonomiczne rozwiązanie dla dużych projektów

Przy drodze federalnej B224 w Bottrop w Niemczech, powstała prawdopodobnie największa na świecie solarna suszarnia osadów ściekowych. W związku z rozmiarem projektu, wymagania odnośnie rozwiązań inżynieryjnych były bardzo wysokie, również w zakresie instalacji wewnętrznych. Przykładem jest 12-kilometrowy rurociąg ze stali grubościennej, połączony kształtkami zaprasowywanymi firmy Viega. Zastosowano w tym celu złączki Megapress o średnicach od 3/8 do 2 cali oraz Megapress S XL (od 2½ do 4 cali).

 

Zdaniem generalnego wykonawcy prac instalacyjnych, firmy IRB Industrie-Rohrbau GmbH, łączenie grubościennych rur stalowych poprzez zaprasowywanie na zimno, zamiast tradycyjnego spawania, przyniosło dodatkowe korzyści, wykraczające poza ogólne oczekiwania wobec całego systemu. „Ze względu na ilość konstrukcji i bardzo duże obciążenia, takie rozwiązanie było o wiele bardziej ekonomiczne” - mówi Michael Puckrandt kierownik budowy. „W zależności od średnicy nominalnej, na każde połączenie poświęcamy do 80% mniej czasu niż w przypadku spawania. Mimo wyższych kosztów materiałowych samych kształtek, technologia zaprasowywania jest więc dla nas, jako wykonawcy, bardzo interesującą propozycją".

 

System Viega Megapress może być stosowany do instalacji grzewczych, chłodniczych i przemysłowych o ciśnieniu do 16 bar i temperaturze do 110º C. Złączki Megapress S wyposażone są w element uszczelniający z FKM, dzięki czemu nadają się do wyższych obciążeń termicznych do 140º C. Wszystkie kształtki wyposażone są w charakterystyczny profil SC-Contur, zapewniający wymuszoną nieszczelność w stanie niezaprasowanym. Przypadkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności. Po zaprasowaniu kształtki pozostają trwale szczelne.

 

 

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandpromotions

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl