Młodzi otwocczanie wzięli udział w warsztatach upcyklingowych Amest Otwock


Młodzi otwocczanie wzięli udział w warsztatach upcyklingowych Amest Otwock
2021-09-03
W czwartek, 2 września, w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock odbyły się warsztaty upcyklingowe dla dzieci i młodzieży z powiatu otwockiego. Ich uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób można stworzyć przydatne przedmioty z materiałów odpadowych, a także wykonali własne prace.

Butelki po napojach, słoiki, puszki, makulatura i inne przedmioty codziennego użytku. To wszystko każdego dnia, w gigantycznych ilościach, trafia do śmietników. Niestety nadal tylko część z tych produktów jest odzyskiwana w ramach recyklingu. Jedną z form dawania drugiego życia odpadom jest upcykling, czyli przetwarzanie ich w taki sposób, by tworzyć unikatowe przedmioty użytkowe.  

- Polacy z roku na rok produkują coraz więcej śmieci. Co gorsza, wiele odpadów ciągle trafia na nielegalne i przez nikogo niekontrolowane dzikie wysypiska. Dlatego w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock nie tylko edukujemy najmłodszych, ale także chcemy pokazywać im, jak można we własnym zakresie powtórnie wykorzystywać pozornie już zużyte materiały - mówi Kazimierz Pietras z Akademii Ekologicznej Amest Otwock, dyrektor składowiska Amest Otwock Sp. z o.o.

Podczas warsztatów upcyklingowych powstało kilkadziesiąt prac. Wśród nich karmniki, domki dla owadów, torby na zakupy czy własnoręcznie wyplatane koszyki. To wszystko dzięki wykorzystaniu plastikowych butelek, makulatury, banerów reklamowych i wielu innych materiałów, które mogłyby zostać zmarnowane gdyby trafiły do kosza na śmieci.

- ­­Codziennie nasz świat zalewa fala odpadów. To sprawia, że niezwykle istotne jest pokazywanie dzieciom i młodzieży alternatywnych możliwości wykorzystania takich produktów jak puszka, sznurek czy kawałek materiału. Ucząc tego młodych ludzi możemy zarówno kształtować ich prawidłowe postawy proekologiczne, jak i wspierać proces ich rozwoju. Wcielanie w życie idei „zrób to sam" daje wiele satysfakcji, a także pobudza kreatywność i poprawia zdolności manualne - podkreśla Renata Demiańczuk, nauczycielka z Otwocka i współorganizatorka warsztatów, podczas których również odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa". To inicjatywa realizowana przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021".

Przygotowane przez dzieci i młodzież z powiatu otwockiego prace zostaną zaprezentowane w kilku miejscach - po raz pierwszy 11 września podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku.

Amest Otwock, już po raz kolejny angażuje się w akcje na rzecz edukacji i ochrony środowiska naturalnego. Tylko w tym roku, we współpracy z inicjatywami Czysty Otwock i Czysty Karczew, przeprowadzone zostały na terenie Otwocka i okolic dwie duże akcje ekologiczne: #AmestDlaZiemi i #AmestDlaPszczół. Podczas pierwszej z nich do mieszkańców powiatu otwockiego trafiło łącznie ponad 300 drzew, a w trakcie drugiej przekazano około 500 roślin miododajnych, wspierających pracę pszczół. Z kolei w czerwcu i lipcu odbywały się warsztaty edukacyjne Akademii Ekologicznej Amest Otwock, w tym wydarzenia dla uczestników wakacyjnych półkolonii „Lato w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku".  


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl