2025-01-08
Firma NB Polska Sp. z o.o., należąca do Grupy VELUX, światowego lidera w produkcji okien dachowych, rozbudowała swoje zakłady produkcyjne w Gnieźnie. Powstał przy nich nowoczesny pawilon wejściowy zaprojektowany przez architektów z poznańskiej pracowni PL+ Sp. z o.o.
Firma NB Polska Sp. z o.o., należąca do Grupy VELUX, światowego lidera w produkcji okien dachowych, rozbudowała swoje zakłady produkcyjne przy ul. Słonecznej w Gnieźnie. Powstał przy nich nowoczesny pawilon wejściowy zaprojektowany przez architektów z poznańskiej pracowni PL+ Sp. z o.o. (zespół autorski: Paweł Litwinowicz, Zuzanna Król-Ratajczak, Aleksandra Woźniak, Justyna Stankiewicz). Obiekt został zrealizowany w ramach Generalnego Wykonawstwa przez Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Tomyślu oraz przy ścisłej współpracy z firmą InPro Sp. z o.o. z Poznania. To przykład nowoczesnej architektury przemysłowej – zastosowano w nim liczne innowacyjne rozwiązania oraz wysokiej jakości materiały i technologie budowlane, w tym efektowne i wytrzymałe posadzki typu terazzo żywiczne Mondéco Classic marki Flowcrete, wykonane przez firmę BR7 Sp. z o.o.
Pawilon wejściowy zakładów produkcyjnych NB Polska Sp. z o.o. w Gnieźnie został nominowany do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW), konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej (SARP) oddział Poznań, w kategorii „Budynek użyteczności publicznej”. Na jego parterze znajduje się recepcja, a na poddaszu zaaranżowano showroom okien dachowych, których metalowe elementy są wytwarzane w miejscowej fabryce, oraz salę spotkań.
W obiekcie zastosowano wiele oryginalnych rozwiązań nawiązujących do estetyki przemysłowej, m.in. dach utworzony przez zespół trzech dachów dwuspadowych. W jego połaciach zamontowano doświetlające wnętrza okna dachowe VELUX. Ponadto zastosowano przyjazną dla środowiska technologię zielonego dachu pokrytego roślinnością. Elewacje zostały wykończone czerwonymi cegłami, tworzącymi nowoczesny, geometryczny układ, z wysuniętymi z lica muru główkami. Wejście do budynku zaznaczono w bryle podcieniem oraz przeszkloną ścianą.
Wnętrze pawilonu zostało urządzone w prostym, eleganckim stylu. Ważnym elementem aranżacji przestronnego lobby oraz poddasza są bezspoinowe posadzki typu terazzo żywiczne – Mondéco Classic marki Flowcrete, wykonane na łącznej powierzchni ok. 130 m2.
Trwały i wytrzymały system posadzkowy Mondéco Classic powstaje na bazie barwionej żywicy epoksydowej oraz szlachetnego kruszywa z marmuru. Jest aplikowany bezpośrednio na betonowym podłożu. Po związaniu, w wyniku wielokrotnie powtarzanych czynności szlifowania i polerowania, zyskuje gładką, błyszczącą powierzchnię, która pięknie odbija światło. Dzięki możliwości tworzenia zróżnicowanych efektów kolorystycznych materiał ten daje szerokie możliwości swobodnego projektowania.
Zastosowana w pawilonie wejściowym zakładów produkcyjnych NB Polska Sp. z o.o. w Gnieźnie posadzka Mondéco Classic w kolorze „biała kreda i węgiel” to połączenie matrycy z żywicy w białym kolorze ze starannie dobraną mieszanką naturalnych odłamków marmuru w białym i czarnym kolorze. Rozwiązanie to przypomina wyglądem klasyczne lastryko, a jednocześnie ma o wiele wyższe parametry m.in. w zakresie odporności mechanicznej.
Posadzka Mondéco Classic, wykonana na poziomie parteru i poddasza, została zestawiona ze schodami wykończonymi mikrocementem w jasnym, szarym kolorze.
Za aplikację posadzek żywicznych oraz wykończenie schodów w tym obiekcie odpowiadała firma BR7 Sp. z o.o. z Granowa, Autoryzowany Wykonawca Flowcrete – spółka prowadzona przez Daniela Przewoźnego, od 12 lat realizująca najbardziej wymagające zadania z zakresu wykonawstwa posadzek żywicznych oraz mikrocementu w obiektach użyteczności publicznej.
________________________________________
Flowcrete to wiodąca marka specjalistycznych, bezspoinowych posadzek żywicznych do zastosowań przemysłowych i dekoracyjnych, która oferuje światowej klasy rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, metakrylowych i winyloestrowych. Posadzki żywiczne Flowcrete przeznaczone są dla wszystkich branż i sektorów gospodarki. Są to m.in. wytrzymałe posadzki przemysłowe, higieniczne posadzki antybakteryjne, wodoszczelne i elastyczne posadzki parkingowe, efektowne kolorystycznie posadzki dekoracyjne, w tym m.in. szlifowane terazzo żywiczne i „kamienne dywany” oraz specjalistyczne powłoki chemoodporne.
Producentem i dostawcą posadzek żywicznych marki Flowcrete jest firma Tremco CPG Poland Sp. z o.o.
Tremco CPG (Construction Products Group), regionalny oddział RPM International Inc., łączy czołowe marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. Firma zatrudnia ponad 1400 osób w Europie oraz ponad 6500 osób na całym świecie i produkuje wysokiej jakości, specjalistyczne materiały budowlane, odpowiadające na złożone wymagania współczesnego budownictwa, takie jak trwałość, energooszczędność, zrównoważony rozwój. Marki skupione w Tremco CPG zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane, od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki żywiczne, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy do budowy ścian oraz systemy dachowe.
RPM International Inc. to jedna z wiodących na świecie firm oferujących produkty budowlane dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, z siedzibą w Medinie, w stanie Ohio, w USA.
BR7 Sp. z o.o. z Granowa, Autoryzowany Wykonawca Flowcrete, realizuje najbardziej wymagające zadania z zakresu wykonawstwa posadzek żywicznych oraz mikrocementu w obiektach użyteczności publicznej, w dekoracyjnych i przemysłowych wersjach. Firma ma kompetencje w dostosowywaniu korzystnych rozwiązań pod kątem technicznym i finansowym. Wszystkie realizacje podejmuje indywidualnie, analizując oczekiwania inwestorów. BR7 wspomaga klientów we wszystkich aspektach prac budowlanych, spółka zrealizowała już ponad 3000 różnych projektów.
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.