Nowe formy światła i drugie życie odpadów gospodarczych – Labra współpracuje z Maciejem Karpiakiem


Nowe formy światła i drugie życie odpadów gospodarczych – Labra współpracuje z Maciejem Karpiakiem
2021-01-22
Labra konsekwentnie stawia na rozwój i poszukiwanie nowych form wyrazu dla światła. W związku z tym podjęła współpracę z cenionym projektantem Maciejem Karpiakiem. Już niedługo premierę będą miały nowe propozycje, które łączą innowacyjność technologiczną i materiałową ze świadomym projektowaniem.

Mobilne blaty z możliwością dostosowania ich wysokości, szafki wyjeżdżające ze ścian czy sterowanie za pomocą smartfona - już 10 lat temu w pracowni Macieja Karpiaka powstawały rewolucyjne kuchnie, które zmieniały sposób myślenia zarówno o wyglądzie, jak i funkcjonalnościach w tym pomieszczeniu. Wszystko to szło zaś w parze z uwzględnieniem potrzeb użytkowników - ich komfortu, zdrowia, zróżnicowanych wymagań. W swoich projektach Maciej Karpiak wykazuje również troskę o środowisko, czemu często towarzyszy kreatywne i nowatorskie wykorzystanie łatwo dostępnych surowców, a także dążenie do poprawy funkcjonowania człowieka w ekosystemie. Świetnymi przykładami są tu koncepcja innowacyjnego bioreaktora do domowego uprawiania spiruliny czy nowoczesne multimedialne urządzenia przyszłości.

Labra z kolei wychodzi od roli światła w życiu człowieka. Idea Light Thinking to nie tylko oferowanie wysokiej jakości, zaawansowanych technologicznie produktów, lecz także dostarczanie rozwiązań, które zapewniają zdrowe, komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania - zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Stąd poszukiwanie dla światła nowych form wyrazu w oparciu o innowacyjne technologie, kreatywność materiałową, a także dzielenie się wiedzą ekspercką. Maciej Karpiak jest w tym kontekście idealnym partnerem. 

W projektach Labry przygotowywanych we współpracy z Maciejem Karpiakiem aspekty dekoracyjne czy funkcjonalności nie zaprzeczają minimalistycznej dyscyplinie. Zgodnie z duchem Labry lampy mają bowiem neutralnie wpisywać się w wystrój wnętrz bez względu na wybraną konwencję stylistyczną. Nowe oprawy połączą też w sobie misterną rzemieślniczą pracę, wymagającą ogromnych umiejętności obróbki materiału, z kojącą atmosferą kreowaną przez światło, w której kolor czy forma budują nastrój relaksu, spokoju, odprężenia.

Współpraca Labry i Macieja Karpiaka opiera się również na użyciu w oprawach zupełnie nowych, dotychczas rzadko stosowanych materiałów. Przetworzone odpady gospodarcze, zyskujące nowe właściwości i innowacyjne walory funkcjonalne, staną się ważnym elementem projektowanych opraw oświetleniowych. Eksperymentowanie z materiałami wiąże się zatem z zaangażowanym designem, który kładzie nacisk na ekologię i recykling, gospodarkę w obiegu zamkniętym i ideę zero waste, czyli świadome gospodarowanie zasobami. W ten sposób Labra otwiera nowy rozdział dla rodzimego rynku oświetleniowego.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Działa

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl