Nowoczesne piece na pellet - co warto wiedzieć?


2019-05-11
Nowoczesny piec na pellet jest zakupem na wiele lat i może się stosunkowo szybko zwrócić w postaci znacznie niższych rachunków za ogrzewanie. Trzeba się jednak liczyć z jednostkowym wydatkiem na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za to urządzenie.

Automatyka budynkowa w postaci kotła na pellet - istotne parametry

Piec na pellet to urządzenie służące do spalania pelletu, czyli materiału w postaci granulatu o wysokiej kaloryczności opałowej, powstającego z różnego rodzaju odpadów drzewnych - wiór, trocin czy zrębków. Paliwo to charakteryzuje się niewielką objętością oraz łatwością w transporcie i przechowywaniu (worki po 10 lub 20 kg). Nowoczesne kotły są wyposażone w specjalny automatyczny podajnik paliwa, wentylator mający za zadanie wdmuchiwać powietrze do paleniska, a także sterownik regulujący pracę całego systemu. Automatyka budynkowa tego rodzaju działa w ten sposób, że piec wytworzone ciepło oddaje wodzie, która z kolei przenosi je wewnątrz całej instalacji. Przed zakupem urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

Przydatność podajników - współczesne piece posiadają dwa rodzaje podajników: ślimakowe lub pneumatyczne. W zastosowaniu przemysłowym znacznie lepsze są te drugie, ponieważ dają możliwość transportowania materiału na maksymalną odległość kilkudziesięciu metrów (opał może być więc składowany w magazynie z dala od kotłowni). Z kolei podajniki ślimakowe sprawdzą się zwłaszcza w domach prywatnych, gdzie paliwa trzymane są zazwyczaj w tym samym pomieszczeniu co piec.

Moc pieca - zasada głosi, że należy kupować piec grzewczy o takiej samej lub mniejszej mocy niż ta, którą wyliczono na etapie projektowania obiektu mieszkalnego. Automatyka budynkowa tego typu musi być bowiem dostosowana do wielkości pomieszczeń, a także rodzaju zamontowanych grzejników. Zbyt duża moc może skutkować większym zużyciem pelletów (niepotrzebna strata pieniędzy) i szybszym zanieczyszczeniem sprzętu oraz komina.  

Średnica komina - wybrany model pieca musi być z nią w pełni kompatybilny.

Koszt pieca i jego montażu

Automatyka budynkowa nie należy do najtańszych rozwiązań. Jeśli jesteśmy właścicielami domu o powierzchni 150 m2, wówczas koszt montażu pieca na pellet wyniesie nas co najmniej 2000 zł. Wiele też zależy oczywiście od typu urządzenia i wyposażenia całej kotłowni. Jeśli zaś chodzi o cenę samego sprzętu, to nowoczesny kocioł wyposażony w podajnik, sterownik, moduł internetowy oraz zasobnik paliwa może kosztować sporo powyżej 10 000 złotych. Mimo to warto go kupić, ponieważ zyskamy funkcjonalny i niezwykle ekologiczny system, umożliwiający wygodne ogrzewanie domu (brak konieczności rozpalania i dokładania drewna czy węgla). 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl