Out of the Woods: 12 wyjątkowych krzeseł na Festiwalu Designu w Londynie
Ocena wpływu projektów na środowisko/Wiersze i opowiadania zainspirowane pracami studentów
„Out of the Woods" to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), Royal College of Art (RCA) oraz firmy Benchmark Furniture. Wzięli w niej udział studenci kierunku projektowanie produktu z Royal College of Art, których zadaniem było zaprojektowanie oraz wykonanie krzeseł i siedzisk z różnorodnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Podczas swojej pracy studenci mogli wykorzystać dane z opublikowanego niedawno raportu Oceny Cyklu Życia (LCA) dla amerykańskiej tarcicy liściastej, przygotowanego dla AHEC przez ekspertów z firmy konsultingowej PE International. Projekt „Out of the Woods" ukazał ogromny potencjał amerykańskiego drewna liściastego, a także jego pozytywny wpływ na środowisko. W ramach tej inicjatywy powstało 12 wyjątkowych krzeseł i siedzisk, które można było oglądać w Muzeum Wiktorii i Alberta na Festiwalu Designu w Londynie w dniach 14-23 września 2012 roku.
Instalację „Out of the Woods" obejrzały tysiące osób, które mogły dowiedzieć się, co wpłynęło na decyzje projektantów i zobaczyć, jak wyglądał proces powstawania krzeseł. Ponadto na specjalnych interaktywnych ekranach wyświetlano informacje o wpływie każdego z projektów na środowisko, w oparciu o raport Oceny Cyklu Życia.
Ocena Cyklu Życia uwzględnia wiele aspektów wpływu produktów na środowisko, takich jak proces produkcji czy też czas użytkowania. Pokazuje ona, jakie konsekwencje niesie za sobą każda decyzja podejmowana przez projektanta, tak by mógł on ocenić, jak produkt może oddziaływać na środowisko obecnie i w przyszłości. Każdy ze studentów biorących udział w przedsięwzięciu „Out of the Woods" w odmienny sposób badał estetyczne, konstrukcyjne i ekologiczne właściwości drewna. Podczas wykonywania prototypów krzeseł i siedzisk w warsztatach firmy Benchmark, studenci dokładnie rejestrowali ilość surowca i energii potrzebnej do ich wyprodukowania. Dane te następnie wprowadzono do systemu komputerowego, w którym znajdowały się również informacje zebrane przez PE International i AHEC dotyczące wpływu na środowisko wszystkich materiałów.
Następnie system komputerowy „i-report" wygenerował szczegółowy profil środowiskowy dla każdego z krzeseł, określając m.in. ich potencjalny wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego, zakwaszenie środowiska, eutrofizację czy też powstawanie smogu fotochemicznego.
Studenci mieli swoje założenia dotyczące najbardziej ekologicznych rozwiązań. Standardowo musiałyby one zostać zaakceptowane przez producentów i projektantów przez rozpoczęciem produkcji. Jednak dzięki zastosowaniu systemu „i-report", można było bardziej rygorystycznie ocenić wiarygodność tych założeń. Pozwolił on również pokazać projektantom, jak będą mogli modyfikować swoje projekty przed wprowadzeniem ich do masowej produkcji, tak by wywierały mniejszy wpływ na środowisko.
Studenci rozumieli ideę projektowania zrównoważonego na wiele różnych sposobów. Jedni postawili na powrót do natury, używając nieobrobionego surowca w celu zminimalizowania ilości energii potrzebnej do wytworzenia produktu. Niektórzy kładli nacisk na zastosowanie materiałów z recyklingu lub innych odpadów, takich jak ścinki drewna. Jeszcze inni skupili się na zaprojektowaniu krzeseł na tyle klasycznych i ponadczasowych, aby mogły służyć użytkownikom przez długi czas. Inni z kolei tworzyli projekty, które można w łatwy sposób zutylizować, nie wytwarzając przy tym dużej ilości odpadów.
Profile środowiskowe każdego z projektów pokazują, że żadna z tych strategii nie okazała się idealnym rozwiązaniem. Przykładowo recykling może okazać się najlepszą opcją, jeżeli mamy w pobliżu wiarygodne i dobre źródło surowców wtórnych, ale nie w sytuacji, gdy potrzeba dużych nakładów energii, aby przetransportować te surowce do producenta. W przypadku przedmiotów lekkich, takich jak odzież lub tańsze meble, projektant może postawić na ich utylizację. Jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z meblami, które muszą być na tyle solidne, aby mogły przetrwać lata.
Innowacyjny projekt „Out of the Woods" dostarcza informacji na temat proekologicznego charakteru produktów wykonanych z amerykańskiego drewna liściastego, co wpisuje się w koncepcję zrównoważonego designu. AHEC zamierza wykorzystać doświadczenia i wnioski płynące z projektu „Out of the Woods", aby udoskonalić narzędzia pomagające projektantom oceniać wpływ ich projektów na środowisko.
„Naszym zdaniem ten pionierski i praktyczny projekt był konieczny, abyśmy mogli przedstawić wiarygodne kryteria, w oparciu o które można dokonywać rzetelnej oceny produktów pod kątem ich wpływu na środowisko. Takie analizy powinny być przeprowadzone przez cały przemysł drzewny oraz inne branże, aby ustawodawcy mogli opracować skuteczne regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska" - powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.
Z oceną wpływu na środowisko wszystkich 12 krzeseł wykonanych w ramach projektu „Out of the Woods" można zapoznać się na stronie: http://americanhardwood.org/pl/informacje-i-spotkania/release/?tx_ttnews[tt_news]=707&cHash=282d41e1f818791002dad79125a41124
AHEC opracował w języku angielskim publikację pt. „Out of the Woods. The creation of 12 hardwood chairs", w której opisany został proces powstawania 12 krzeseł z amerykańskiego drewna liściastego. Zaprezentowano w niej także wpływ tych projektów na środowisko. Publikację można bezpłatnie zamówić na stronie internetowej AHEC: www.americanhardwood.org.
Ponadto projekty „Out of the Woods" były inspiracją dla wybitnych brytyjskich pisarzy i poetów do napisania wierszy i opowiadań na temat przeszłości i potencjalnej przyszłości tych projektów. Fabienne Hess i Livia Lima, studentki na kierunku komunikacja w Royal College of Art, pod opieką ich wykładowcy Harry'ego Richardsona oraz dyrektora firmy Committee, zebrały wszystkie opowiadania i wiersze w publikacji pt. „Out of the Woods: Adventures of 12 Hardwood Chairs".
„W książce czytelnicy znajdą wiele różnych opowiadań, prawdziwych i fikcyjnych, w formie drukowanej oraz zdjęciowej, które przedstawiają losy 12 siedzisk stworzonych z amerykańskiego drewna liściastego. Teksty te, czerpiąc swoje pochodzenie z różnych źródeł, pokonują czas i przestrzeń, aby opisać prawdziwe losy tych krzeseł oraz odgadnąć ich przyszłość. Publikacja daje także wgląd w inspiracje do powstania 12 krzeseł oraz koncepcje tych projektów" - powiedzieli Harry Richardson i Sebastian Wrong, opiekunowie studentów z Royal College of Art.
Wśród autorów opowiadań i wierszy na temat 12 krzeseł wykonanych z amerykańskiego drewna liściastego są wybitni brytyjscy pisarze: powieściopisarze - Tiffany Murray, Sarah Salway, Stella Duffy i Aminatta Forna, autorka książek dla dzieci - Jenny Valentine, dziennikarz „Times" oraz dramatopisarz Damian Barr, a także poeci Luke Wright, Joe Dunthorne, Tiffany Atkinson i Gillian Clarke.
Dostępną w języku angielskim książkę „Out of the Woods: The Adventures of 12 Hardwood Chairs" można bezpłatnie zamówić na stronie AHEC: www.americanhardwood.org.
Informacje o AHEC
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.americanhardwood.org.
Royal College of Art: 175 lat innowacji w sztuce i projektowaniu
Royal College of Art, która obchodzi w tym roku 175 rocznicę swojej działalności, jest najbardziej prestiżową uczelnią na świecie kształcącą studentów w dziedzinach sztuki i projektowania. Royal College of Art specjalizuje się w kształceniu oraz prowadzeniu projektów badawczych. Uczelnia przyznaje tytuły magistra oraz doktora w wielu dziedzinach sztuki, sztuki użytkowej, projektowania oraz nauk humanistycznych. W Royal College of Art na studiach magisterskich i doktoranckich kształci się łącznie ponad 1100 studentów. Zajęcia są prowadzone przez ponad 100 wykładowców, ekspertów w dziedzinie sztuki i projektowania oraz specjalistów. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej uczelni: www.rca.ac.uk.
Studia na kierunku Projektowania Produktów, prowadzone przez profesora Torda Boontje w Szkole Projektowania w Royal College of Art, kładą duży nacisk na eksperymentowanie. Te dwuletnie studia prowadzone są w małych grupach określanych mianem „platform". Program naukowy oraz rodzaj przygotowywanych prac określany jest w ramach każdej „platformy" przez dwóch wykładowców. Projekty „Out of the Woods" powstają także w wyniku współpracy z kierunkiem Komunikacji Wizualnej w Royal College of Art. Więcej informacji znajduje się tutaj.
Kontakt dla mediów:
Belinda Cobden-Ramsay
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
tel.: +44 20 7 626 4111
e-mail: pr@americanhardwood.org
lub
Jarosław Soroczyński
Questia Sp. z o.o. sp. k.
Communications Management Consultants
tel.: +48 22 623 07 00
e-mail: jsoroczynski@questiapr.pl
Nadesłał:
Jarosław Soroczyński
|