Piękne rośliny od pokoleń - krótki przewodnik od Tomaszewski


Piękne rośliny od pokoleń - krótki przewodnik od Tomaszewski
2023-07-07
Trudno dziś sobie wyobrazić modnie urządzone wnętrze bez roślin zielonych. Choć od zawsze zdobiły nasze domy i mieszkania, to w czasie pandemii stały się uosobieniem natury, z którą kontakt pragniemy zachować do dziś.

Jednak, by cieszyć się nimi przez długie lata i z dumą patrzeć, jak wzrastają z roku na rok, trzeba odpowiednio o nie dbać. Nie wystarczy, że będziemy je regularnie podlewać i nawozić. Równie ważne w utrzymaniu naszych domowych roślin jest zapewnienie im odpowiedniego dla danego gatunku nasłonecznienia.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że aby roślina dobrze rosła potrzebuje odpowiedniej ilości wody czy nawozu. Jednak nie każdy wie, że bez światła roślina w ogóle nie jest w stanie funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić jej w ogóle dostęp do światła dziennego (lub specjalistycznego sztucznego), a najlepiej do takiej ilości światła, ile potrzebuje dany gatunek. Dzięki temu będziemy móc cieszyć się zdrową i piękną rośliną przez lata.

Większość roślin będzie się czuła dobrze w jasnym miejscu o rozproszonym świetle.  Co jednak zrobić, gdy nasze mieszkanie jest zbyt słabo lub zbyt mocno nasłonecznione, lub też w przypadku, kiedy chcemy udekorować żywą roślinnością mniej doświetlone miejsca we wnętrzach? Odpowiedź jest stosunkowo prosta - należy dobrać gatunki roślin doniczkowych zgodnie z ich potrzebami dotyczącymi pielęgnacji, w tym wziąć pod uwagę wymagania co do warunków świetlnych w miejscu ustawienia. Wymagania roślin co do intensywności światła naturalnego bywają różne, dlatego dla powodzenia uprawy istotna jest znajomość warunków, jakie panują w naturalnym środowisku danego gatunku. Są bowiem rośliny, które przetrwają w bardziej zacienionym miejscu oraz takie, które możemy pozostawić bezpośrednio na słońcu. Podpowiadamy jak odpowiednio je dobrać do własnych wnętrz. 

Rośliny na miejsca cieniste/półcieniste

Miejsca cieniste i półcieniste we wnętrzach to takie, które znajdują się około 3-4 m na wprost okna oraz parapety okna wschodniego i północnego zacieniowane przez drzewa lub sąsiadujące budynki. Rośliny, które dobrze znoszą cieniste zakątki mieszkania, zwykle w naturze rosną w poszyciu lasów. Do nich należą takie gatunki jak Epipremnum, Aspidistra, Hedera, Skrzydłokwiat, Kencja, Monstera, czy Aglaonema. Zamiokulkas i Sansewieria to gatunki, które również są odporne na brak słońca jednak w naturze zamieszkują obszary mocno nasłonecznione. Należy pamiętać, że tylko aspidistra i kencja są przyjazne zwierzętom domowym. Pozostałe z wymienionych po zjedzeniu będą trujące dla naszych pupili.

Większość z wymienionych wyżej roślin cienistych i półcienistych od lat gości w naszych wnętrzach. Wśród nich ogromną popularnością cieszy się m.in. Monstera. Jej wielkie, zielone i „podziurawione" liście inspirują dekoratorów wnętrz i projektantów wzornictwa. Roślina ta stała się niezwykle modna nie tylko ze względu na swe walory dekoracyjne, ale też dlatego, że jest jedną z łatwiejszych w uprawie roślin domowych. Potrzebuje jednak trochę więcej wolnej przestrzeni, bo może z niej wyrosnąć prawdziwe monstrum! Równie lubiany we wnętrzach jest Zamiokulkas, który swoją popularność zawdzięcza wyjątkowo małym wymaganiom świetlnym i wodnym. To roślina dla osób mających mało czasu, niewiele doświadczenia w uprawie kwiatów dekoracyjnych, trochę zapominalskich, ale lubiących piękne, zielone wnętrza.

Rośliny na miejsca widne

Z kolei miejsca widne, to miejsca z tzw. światłem rozproszonym - mniej więcej w odległości około 1-3 m od okna oraz parapety okien usytuowanych w kierunku wschodnim i północnym. To pozycje idealne dla wszystkich roślin zielonych. Są jednak takie, które do prawidłowego wzrostu nie mogą mieć innej lokalizacji niż właśnie z jasnym, rozproszonym światłem. Do nich należą Areka, Fikus lyrata i inne fikusy, paprocie takie jak np. Asplenium, Calathea, Pilea, Diffenbachia, Peperomia, Syngonium, Alokazja, Hoja, Kroton, Szeflera, Zielistka, Bananowiec. Są one niezwykle ozdobne, a w zależności od efektu dekoracyjnego, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybierać spośród roślin o różnych kształtach, wielkościach i kolorach liści. I tak np. jeśli preferujemy zielone rośliny ulistnione na całej wysokości, to możemy wybierać dowolnie z pełnej gamy fikusów. Są to rośliny smukłe, zajmujące mało przestrzeni, jak np. Fikus lyrata. Jego duże liście przypominają swym kształtem skrzypce lub liry. Są przy tym lekko błyszczące z wyraźnie widocznym unerwieniem. Bardzo efektowny, najczęściej prowadzony na jeden pęd, smukły, wysoki niczym kolumna stanie się ozdobą każdego wnętrza. Miłośnicy pięknych liści na pewno nie przejdą obojętnie wobec Calathei. Ich unikatowe wzory i wybarwione nerwy sprawiają, że to jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych, jakie możemy uprawiać w naszych mieszkaniach. I choć Calathee należą do roślin kapryśnych i wymagających, są warte przysłowiowego zachodu.

Rośliny na miejsca słoneczne

Ostatnie z opisywanych typów miejsc dla roślin w naszych domach i mieszkaniach to miejsca słoneczne - głównie parapety okien południowych i zachodnich oraz miejsca znajdujące się bezpośrednio przy oknach - w odległości około 1-1,5 m. Wybór roślin światłolubnych czy światłożądnych jest zdecydowanie większy od tych, które możemy postawić w miejscach zacienionych. Należą do nich m.in. Liwinstona, Palma daktylowa, kaktusy, sukulenty, Nolina, Senecio rowleyanus, Strelicja, czy Sansewieria. Niezwykłą popularnością cieszą się sukulenty. To rośliny, które posiadają zdolność magazynowania wody, dzięki czemu potrafią przetrwać nawet długie okresy suszy. Większość z nich idealnie nadaje się na słoneczny parapet. Potrzebują słonecznej i suchej atmosfery, tolerują ogrzewanie, a najlepiej rosną właśnie na gorącym stanowisku. 

Wybierając rośliny do naszych wnętrz pamiętajmy przy tym, że kompleksową wiedzę na temat roślin zielonych dostarczą nam renomowane firmy ogrodnicze zajmujące się hodowlą roślin doniczkowych, takie jak Tomaszewski. Rośliny doniczkowe od tego producenta już na etykiecie zawierają niezbędne wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji. Szczegółowe zaś informacje o każdej roślinie, a także wiele praktycznych porad, znajdziemy na stronie tomaszewski.pl, a także u doradców w sklepach stacjonarnych na Al. Krakowskiej w Warszawie i Ul. Stefana Batorego w Skierniewicach.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę:  https://tomaszewski.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl