Piękne włosy - suplementy i kosmetyki
![]() |
Włosy nie lubią skoków temperatury i niskiej wilgotności. Pod czapką zaczynają się elektryzować, a skóra głowy – przetłuszczać. Za mało witamin i minerałów, tlenu oraz słońca i włosy tracą swój wygląd.
-Włosy suche i zniszczone farbowaniem wymagają więcej troski. Niezbędne jest regularne nakładanie na nie odżywki i mycie odpowiednio dobranym szamponem, który nawilża i chroni włosy.
- włosy przetłuszczające się potrzebują kosmetyków regulujących pracę gruczołów łojowych. Zmniejszają łojotok i łupież, który często towarzyszy przetłuszczaniu włosów i skóry głowy. Skutkiem przetłuszczania się skóry głowy jest wypadanie włosów, łysienie.
Zwykłą pielęgnacje warto wspomóc intensywną kuracją w ampułkach. Przyda się każdemu rodzajowi włosów. Ampułki zawierają skoncentrowane wyciągi z roślin oraz witaminy, aminokwasy oraz olejki eteryczne. warto sięgnąć po profesjonalne preparaty firmy Postquam: Placenta vegetal i multivitamina complex. Placenta roślinna : na bazie soi i aloesu, wzmacnia proteiny włosów i poprawia krążenie krwi, witaminy : A, B, E, F, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszka włosa wyciąg z kasztanowca indyjskiego.
Stosując kosmetyki, pamiętaj by obchodzić z włosami łagodnie.Myj je bardzo bardzo delikatnie. uważaj z masażem polecanym dla pobudzenia skóry głowy. Intensywne tarcie palcami sprawia, że niszczysz delikatne włoski, które dopiero wychodzą z mieszków. Płucz włosy chłodną wodą i susz chłodnym strumieniem suszarki. W ten sposób sprawisz, że łuski włosów będą bardziej do siebie przylegały. To sposób na przywrócenie włosom blasku.
Włosy najlepiej się odżywia od środka. Wspomóż się więc suplementami witaminowo-mineralnymi.Doskonałym suplementem są tabletki Foligain.
Włosy muszą być odpowiednio „nakarmione” od wewnątrz. W cebulce powinny się znaleźć wszystkie niezbędne składniki. Włosy potrzebują przede wszystkim aminokwasów dostarczanych organizmowi wraz z białkiem, nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku, żelaza, krzemu i magnezu. Poza tym kondycję zawdzięczają biotynie, witaminie A, kilku witaminom z grupy B, a najważniejszy: kwas foliowy B9.
Niedożywienie, zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków, stres to przyczyny powodujące łysienie i wypadanie włosów. Nadmierne wypadanie włosów to jedna z wielu przyczyn zgłaszania się pacjentów do dermatologa.
- Choroby ogólnoustrojowe powodujące łysienie np. toczeń rumieniowaty, ale także nadczynność i niedoczynność tarczycy. Leczenie tego typu łysienia polega na leczeniu choroby podstawowej.
- Łysienie androgenowe (zwiększony poziom androgenów). Utrata włosów następuje zwłaszcza w kątach czołowych i na szczycie głowy. Często towarzyszy mu nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. W przypadku stwierdzenia łysienia androgenowego konieczna jest leczenie endokrynologiczne i dalsza diagnostyka.
- Łysienie rozlane może być objawem różnych stanów chorobowych, np. obniżonego poziomu żelaza (czasami bez objawów niedokrwistości), nerwic. U kobiet z predyspozycją rodzinną do łysienia czynnikami prowokującymi mogą być detergenty w szamponach, lakiery do włosów, farby do włosów. Schorzeniu temu dość często towarzyszy uczucie napięcia skóry głowy.
- Łysienie i wypadanie włosów po ciąży. Nagły spadek poziomu tych hormonów po porodzie, a także sam poród są przyczyną przejścia licznych mieszków w fazę katagenu. Rozlane przerzedzenie włosów pojawia się między 11. a 16. tygodniem po urodzeniu dziecka. Włosy odrastają samoistnie, bez leczenia, w ciągu 6 miesięcy.