Podsumowanie projektu WODA: W CENTRUM


Podsumowanie projektu WODA: W CENTRUM
2022-07-07
Dobiegł końca projekt WODA: W CENTRUM, czyli wspólne przedsięwzięcie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, realizowane we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Firma Geberit była Partnerem Głównym projektu

Oficjalne zakończenie projektu i przedstawienie instalacji Wodny Azyl stworzonej przez studentów Politechniki Warszawskiej, umiejscowionej przed Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK, odbyło się 6 lipca. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 7 sierpnia.

Projekt WODA: W CENTRUM zwracał uwagę na kwestię zrównoważonego wykorzystywania zasobów w kontekście kryzysu klimatycznego i realnego zagrożenia kryzysem wodnym. Odsyłał także do miejskich przestrzeni powiązanych z wodą, jako elementem funkcjonowania przestrzeni urbanistycznej w wymiarze przyrodniczym, klimatycznym, gospodarczym i estetycznym. Projektowi towarzyszyły wykłady, szkolenia i prelekcje. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było oficjalne odsłonięcie instalacji Wodny Azyl, która powstała w ramach projektu semestralnego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jako element realizacyjny cyklu WODA: W CENTRUM.

Podsumowanie projektu w Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK

6 lipca w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK miało miejsce oficjalne zakończenie cyklu „WODA: W CENTRUM" - panel dyskusyjny i prezentacja projektu studenckiego. Spotkanie poprowadzili: dr inż. arch. Anna Cudny - architektka, badaczka miasta, edukatorka i Jan Chwedczuk - wiceprezes OW SARP ds. edukacji. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się również: dr Artur Jerzy Filip - specjalista w dziedzinie projektowania urbanistycznego i planowania miast, arch. Magda Maciąg - członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych Zodiak WPA, arch. Magdalena Strużycka, członek Oddziału Warszawskiego SARP oraz reprezentantka grupy projektowej, którzy opowiedzieli o projekcie, etapach powstawania instalacji oraz jej roli i przesłaniu.

Po części oficjalnej, prowadzący poprosili o zabranie głosu Przemysława Powalacza, prezesa Geberit, głównego partnera projektu „WODA: W CENTRUM", który podziękował za możliwość współpracy, doceniając projekt i ogromne zaangażowanie młodych ludzi - autorów instalacji. W trakcie wydarzenia nastąpiło także autorskie oprowadzenie po wystawie. Osiemnastu studentów grupy projektowej otrzymało pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone przez prof. dr hab. inż. arch. Krystynę Solarek - Kierownik Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej; koordynatorkę specjalności oraz arch. Martę Sękulska-Wrońską - partnera w pracowni WXCA, prezesa Oddziału Warszawskiego SARP i sędzię SARP.

Miejsce spotkania z wodą

Instalacja Wodny Azyl porusza temat roli wody w przestrzeni publicznej i tego jaki, jako społeczeństwo, mamy do niej stosunek. Woda została potraktowana, nie jako materiał, ale jako równoprawna współtwórczyni wystawy. W ten sposób studentki i studenci WAPW proponują zmianę narracji i sposobu myślenia o poszczególnych elementach środowiska naturalnego. Dotychczasowe postrzeganie wody jako zasobu, który można kontrolować i dostosowywać do swoich potrzeb, zostało zakwestionowane. Wodny Azyl przypomina i postuluje, że ludzie są całkowicie zależni od wody, a nie odwrotnie.  Wystawa wykracza poza propagowanie rozwiązań proekologicznych. Zrównoważone podejście do projektowania powinno być traktowane jako obowiązkowe. Instalacja porusza tematykę wody, suszy, zależności, równości, chciwości, krótkowzroczności, współtworzeniu, schronieniu, trwaniu, przemijaniu, o naszej naturze. Woda to podmiot, równoprawny element ekosystemu.

Nad projektem pracowała kilkunastoosobowa grupa studentów specjalności Architektura i Urbanistyka - Miasto jako miejsce do życia: Marianna Golińska, Beata Grzegorzewska, Wioletta Januszko, Milena Jaszcz, Paulina Kaczor, Emilia Kasjan, Julia Lisonek, Agnieszka Litych, Katarzyna Pawłowska, Natalia Piestrzyńska, Dominika Sapińska, Paweł Skowron, Dominika Smoleń, Marcin Stępień, Aleksandra Suchecka, Marianna Waśniewska, Aleksandra Więcław, Dominika Zając.

Opiekunami studentów byli dr inż. arch. Anna Cudny i dr inż. arch. Artur Filip oraz prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek - Kierownik Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej i koordynatorka specjalności.

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl