Pogrzeb papieża Franciszka i żałoba narodowa w Polsce
![]() |
Papież Franciszek odszedł do domu Ojca, a w Polsce ogłoszono żałobę narodową.
Pożegnanie papieża Franciszka
W sobotę 26 kwietnia 2025 roku oczy całego świata skierują się ku Watykanowi, gdzie na Placu Świętego Piotra odbędą się uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka. Liturgii o godzinie 10 przewodniczyć będzie kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Msza Święta zgromadzi około 200 tysięcy wiernych oraz 170 oficjalnych delegacji z całego świata. W pierwszym rzędzie usiądą przedstawiciele Argentyny – ojczyzny papieża – a za nimi Włosi oraz reprezentanci innych krajów według francuskiego porządku alfabetycznego. Polskę reprezentować będą m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Po Mszy Świętej nastąpi przejazd konduktu żałobnego boczną bramą Watykanu – Perugino – do Bazyliki Matki Bożej Większej. To tam, w Kaplicy Paulińskiej, w skromnym grobie w ziemi, złożona zostanie trumna z ciałem papieża. Ceremonia złożenia trumny w grobie będzie miała charakter prywatny, zgodnie z ostatnią wolą Ojca Świętego.
Żałoba narodowa w Polsce
W związku z odejściem papieża Franciszka, polskie władze ogłosiły 26 kwietnia dniem żałoby narodowej. Wprowadzenie takiego stanu jest możliwe dzięki ustawie z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Decyzję podejmuje prezydent RP poprzez rozporządzenie podpisane również przez premiera. Żałoba narodowa w Polsce to nie tylko opuszczenie flag do połowy masztu. To zalecenie, by obywatele powstrzymali się od organizacji hucznych imprez, a przestrzeń publiczną pozbawiono krzykliwych dekoracji. Choć formalnie brak sankcji za złamanie tych zaleceń, dobry smak oraz szacunek wobec wydarzenia nakazują stosowną powagę. Tego dnia wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych zostanie poprzedzonych minutą ciszy, a kampanie wyborcze ulegną zawieszeniu. Żałoba narodowa to przede wszystkim gest wspólnotowej refleksji nad wartością życia i duchowego dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie papież Franciszek.
Symbolika pogrzebu papieża Franciszka
Pogrzeb papieża Franciszka naznaczony jest głęboką symboliką, która harmonijnie łączy tradycję Kościoła z nowym duchem, jaki wprowadził podczas swojego pontyfikatu. Już sam fakt, że ceremonia pogrzebowa odbędzie się poza Bazyliką Watykańską – po raz pierwszy od ponad stu lat – jest wyrazem skromności i bliskości, jakie były znakiem rozpoznawczym Franciszka. Obrzęd zamknięcia trumny, przejazd przez boczną bramę Watykanu i złożenie trumny w Kaplicy Paulińskiej, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani, podkreślają głęboki osobisty charakter pożegnania. Papież wielokrotnie modlił się przed tym wizerunkiem, a teraz symbolicznie powraca do miejsca, gdzie szukał pocieszenia i siły. Prosty grób z liguryjskiego kamienia, opatrzony jedynie imieniem „Franciscus”, staje się dobitnym świadectwem jego pokory. To pogrzeb, który nie szuka przepychu – przeciwnie, stawia w centrum ideę służby i braterstwa. Franciszek do końca pozostał wierny swojej wizji Kościoła – otwartego, ubogiego i bliskiego ludziom.
Źródło fotografii : pixabay.com
Licencja: https://www.pixabay.com/photo-license/
Nadesłał:
redakcja
|