„Pola Nadziei” zakwitną w regionie już po raz siódmy
Wiosną - już po raz siódmy, w całym regionie zakwitną prawdziwe „Pola Nadziei”. Tworzące je żonkile mają przypominać ludziom o trudnym losie osób chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących.
To symbol ogólnopolskiej kampanii o tej samej nazwie, której kolejna edycja wystartowała w piątek, 7 października. W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, w obecności uczniów i nauczycieli z całego regionu, którzy biorą w niej udział, Fundacja „Pomóż Im”, zainaugurowała w regionie edycję 2016/2017.
Zaraz po oficjalnej części spotkania, pierwsze żonkilowe cebulki zostały symbolicznie posadzone w przygotowanych wcześniej doniczkach. Docelowo zaś trafią one do parku na Planty (w pobliżu ulicy Akademickiej), gdzie powstanie kolejne Miejskie Pole Nadziei.
Podczas spotkania inauguracyjnego mówiono przede wszystkim o potrzebach i sytuacji osób niepełnosprawnych, o konieczności systematycznego rozwijania wrażliwości społecznej na ich los.
- Pomoc dla dzieci i rodzin zawsze niesiona jest przez ludzi. Z tego powodu powinniśmy z całego serca wspierać działania Fundacji „Pomóż Im” i akcje takie, jak dzisiejsza, które zwracają uwagę na potrzeby innych – mówił Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.
O ogromnej roli tego wsparcia mówił też wiceprezydent Białegostoku Robert Jóźwiak, jednocześnie życząc organizatorom, by „Pola Nadziei” systematycznie rozkwitały tak, jak żonkile na wiosnę.
Później przyszedł czas na podsumowanie poprzedniej odsłony akcji. Miniona edycja kampanii to w sumie 140 placówek zaangażowanych w ten projekt – przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Do rekordu, wynoszącego 144 jednostki osiągniętego rok wcześniej, zabrakło więc bardzo niewiele. W tej chwili swoją gotowość do przyłączenia się do niej wyraziło już ponad 110 instytucji. To, co szczególnie zwraca uwagę to fakt, iż wśród nich znalazło się już ponad 20 nowych instytucji, które dotąd nie brały w niej udziału. Zdaniem przedstawicieli Fundacji koordynującej przebieg kampanii w regionie, to najlepszy dowód na to, że formuła przedsięwzięcia wciąż ma w sobie znaczny potencjał, a jej oddziaływanie systematycznie się rozszerza.
Edycja 2015/2016 to także ponad 1100 wolontariuszy, którzy wspierali działania swoją bezinteresowną pracą na rzecz tego wspólnego dzieła. VI edycja Kampanii to jednak przede wszystkim 240 tysięcy złotych zebranych przez cały okres jej trwania, również podczas majowej „Żonkilowej kwesty”.
Nieodłącznym elementem każdej kampanii są żonkile. W tym roku uczestnicy akcji posadzą około 20 tysięcy kolejnych cebulek. Rok temu było ich 12 tysięcy, a przed dwoma laty, podczas jubileuszowej – 5 edycji - „zaledwie” 7 tysięcy. Dotychczas, w ciągu minionych 7 lat zasadzono ponad 100 tysięcy żonkili!
Tworzenie pól nadziei będzie trwało przez cały październik. Wraz z nadejściem listopada – do końca marca zostaną zorganizowane liczne spotkania informacyjne i edukacyjne w placówkach biorących w niej udział. W ubiegłym roku odbyło się 60 podobnych spotkań w szkołach i przedszkolach, w których udział wzięło w sumie niemal 3900 osób.
Jak co roku uczestnicy kampanii będą organizowali kiermasze, wystawy, koncerty podczas których będą zbierane pieniądze na rzecz Hospicjum. Nie zabraknie również tradycyjnego kursu wolontariatu.
Z tym też wiąże się pierwsza nowość. Po raz pierwszy bowiem zostanie zorganizowany osobny kurs dla mieszkańców Łomży i okolic. Kurs odbędzie się jeszcze jesienią br. W marcu natomiast już standardowo, każdy będzie mógł wziąć udział w szkoleniu dla wolontariuszy, które zostanie przeprowadzone w Białymstoku. Podczas poprzedniego kursu przeszkolono 350 osób.
Jednak największa zmiana dotyczy celu, na jaki będą zbierane podczas całej kampanii pieniądze – już nie tylko na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci ale także…na wielki projekt Fundacji, czyli budowę domu opieki wyręczającej „Arka” połączonego z hospicjum. Jak mówił podczas inauguracji Arnol Sobolewski, prezes Fundacji, będzie to szczególne miejsce jakiego próżno szukać w regionie, a w całym kraju podobnych placówek jest zaledwie kilka.
- Mowa o ośrodku, w którym zostaną zlokalizowane hospicja: dla dzieci osieroconych i perinatalne, a przede wszystkim zostanie w nim stworzony dom opieki wyręczającej, w którym czasową opiekę nad podopiecznymi hospicjum przejmą od ich bliskich członkowie zespołu Fundacji.
7 maja przyszłego roku zaplanowano żonkilową kwestę, która zostanie przeprowadzona na terenie całego regionu . Wezmą w niej udział zarówno obecni, jak i „świeżo upieczeni” wolontariusze Fundacji. W zbiórce odbywającej się przy okazji poprzedniej edycji wzięło udział ich ponad 1100. Podsumowanie rozpoczętej właśnie kolejnej odsłony kampanii nastąpi 9 czerwca. Wtedy to również poznamy kolejnych 7 instytucji najbardziej zaangażowanych w kampanię, którym zostanie przyznany tytuł „Siewca Nadziei”.
Jak co roku, oddzielna inauguracja kampanii odbędzie się też w Łomży – 10 października.
Nadesłał:
publicum
|