Polski Absolwent… Co się z nim dzieje?
Monitorowanie karier absolwentów to dla większości uczelni wyższych nie lada wyzwanie… Bo jak zachęcić młodego człowiek do informowania o swoich losach zawodowych placówkę, z którą nic go już nie łączy.
Tradycyjne ankiety w tym przypadku egzaminu nie zdały. Czy istnieje zatem narzędzie, które rzetelnie i miarodajnie zbada dalsze kroki absolwentów szkół wyższych?
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zaproponowało jeszcze żadnych rozwiązań, które miałyby pomóc uczelniom w monitorowaniu karier zawodowych absolwentów. A szkoda, bo tylko w tym roku do grona osób z wykształceniem wyższym dołączyło ponad pół miliona osób. Wielu z nich będzie zmuszonych zarejestrować się w urzędach pracy, jako bezrobotni. Są to głównie politolodzy, socjolodzy, czy specjaliści do spraw marketingu. Gdyby skuteczny system monitorowania karier wprowadzono wcześniej, takiej sytuacji można by uniknąć. Teraz, jedynym sensownym rozwiązanie wydaje się połączenie sił uczelni wyższych i wspólne śledzenie losów byłych studentów. Jak to zrobić?
Ankiety za rabaty
Przede wszystkim potrzebna jest przysłowiowa „marchewka”, która zachęci młodych ludzi do raportowania o swoich dokonaniach zawodowych. Na pomysł, co miałoby ją stanowić wpadła Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie. Z początkiem marca 2012 roku uczelnia wdrożyła pionierski program Polski Absolwent, w ramach którego funkcjonuje system promujący i wynagradzający absolwentów za udzielanie informacji na temat kariery zawodowej. Podstawą jest posiadanie Karty Absolwenta, która umożliwia uzyskiwanie rabatów konsumenckich. Aby program był atrakcyjny, obowiązkowo musiały przystąpić do niego i atrakcyjne marki. Dlatego studenci mogą liczyć na bonifikaty przy zakupach w takich sklepach internetowych jak: Empik.com, Willsoor, Meble VOX, Poczta Kwiatowa, czy CzerwonaMaszyna.pl. Dzięki współpracy z Partnerami programu takimi, jak Bank Zachodni WBK (wydawca kart Polski Absolwent) oraz Północną Izbą Gospodarczą, ilość firm uczestniczących w programie wkrótce zwiększy się o ponad 1000 podmiotów. Co ważne, karta jest honorowana nie tylko w miejscu zamieszkania, czy nauki. Swoim zasięgiem obejmuje całą Europę. To dobra wiadomość dla studentów zdobywających wiedzę za granicą.
Co w zamian?
Jedynym zobowiązaniem osoby przystępującej do programu jest rzetelne wypełnienie ankiety obrazującej jej losy od ukończenia studiów. System dedykowany jest przede wszystkim uczniom i studentom. Kartę Absolwenta można otrzymać za pośrednictwem swojej szkoły lub uczelni oraz bezpośrednio, poprzez wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie www.polskiabsolwent.pl. W ciągu 14 dni zostanie ona przesłana na podany adres.
Integracja uczelni wyższych
Ideą programu Absolwent Polski jest zrzeszenie jak największej liczby uczelni, które otrzymywałyby wiarygodny obraz sytuacji studentów na rynku pracy. Co najważniejsze, takie rozwiązanie ma służyć weryfikacji zapotrzebowania na poszczególne kierunki studiów, a docelowo zawody. Obserwując zachowania młodego pokolenia, można przypuszczać, że system gratyfikacji ma rację bytu. Jednak czy tak będzie, pokażą najbliższe lata. Póki co, nikt nie zaproponował lepszego rozwiązania.
Szczegółowe informacje: http://www.polskiabsolwent.pl/
Nadesłał:
Best Brands PR
|