PORADNIK: Konserwacja skrzyni ogrodowej


PORADNIK: Konserwacja skrzyni ogrodowej
2025-04-16
Drewniana skrzynia na tarasie, balkonie lub w ogrodzie to popularny sposób przechowywania niewrażliwych na temperatury narzędzi, akcesoriów czy innych ogrodowych „przydasiów”. Nierzadko pełni też rolę dodatkowego siedziska czy stolika.

Wystawiona na różne warunki pogodowe w ciągu roku może stopniowo tracić swe walory estetyczne, a w końcu także i użytkowe. Dlatego, by mogła długo pełnić swą funkcję, trzeba dbać o jej zabezpieczenie. Dominik Strzelec, popularny projektant ogrodów i ekspert od wykorzystania drewna wokół domu, radzi, jak przy użyciu produktów Drewnochron skutecznie zakonserwować drewnianą skrzynię.

Przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy upewnić się, że skrzynia jest sucha. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 15%, ponieważ wilgoć w drewnie utrudni zarówno szlifowanie, jak i skuteczne wnikanie  preparatu ochronnego. Warto zatem poczekać na sprzyjającą pogodę.

Pierwszym etapem prac jest szlifowanie, które pozwoli oczyścić i wygładzić drewno. Gruboziarnisty papier ścierny o gradacji 40-60 pozwoli też szybko pozbyć się nierówności, zadziorów czy zarysowań na powierzchni drewna, a także – jeśli skrzynia nie jest nowa - pozostałości poprzedniego preparatu, który mógłby zablokować wchłonięcie przez drewno środka zabezpieczającego. Po zakończeniu szlifowania, należy dokładnie usunąć pył.  Następnie warto sprawdzić, czy na powierzchni nie pozostały tłuste plamy lub resztki żywicy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zanieczyszczenia, należy je usunąć szmatką za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Do konserwacji drewna warto użyć preparatu wysokiej jakości, który zapewni odpowiednią ochronę i trwałość materiału. Olej Drewnochron, wyprodukowany na bazie olejów naturalnych i z dużą zawartością oleju tungowego, głęboko wnika w strukturę drewna i skuteczni chroni je przed negatywnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, wiatr czy promieniowanie UV. Ponadto, powierzchnia staje się plamoodporna, co ułatwia utrzymanie skrzyni w czystości. Można go stosować zarówno do drewna krajowego, jak i egzotycznego.

Olej należy nakładać równomiernie za pomocą pędzla wcierając preparat wzdłuż słojów, a nadmiar usuwać miękką bawełnianą ściereczką. Pozwoli to uwidocznić naturalny rysunek drewna, a kolor stanie się głęboki i efektowny. Usuwanie szmatką nadmiaru oleju zapobiegnie też powstaniu ewentualnych nieestetycznych wybłyszczeń na powierzchni.

Po około 20 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy oleju można przystąpić do nałożenia drugiej. Proces aplikacji preparatu powtarzamy w taki sam sposób, jak za pierwszym razem, nie zapominając o usunięciu nadmiaru preparatu bawełnianą szmatką.

Po wyschnięciu nowej warstwy skrzynia jest zabezpieczona na kolejny sezon. Zastosowany olej nadaje jej estetyczny wygląd i zwiększa trwałość drewna.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PractumConsulting

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl