Praca do 67 roku życia. Sejm przyjął ustawę emerytalną
Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym - na ich mocy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został podwyższony i zrównany do 67 lat.
Za przyjęciem ustawy głosowało 268 posłów, przeciwko było 185 a dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił wniosek mniejszości PiS i SP o zmiany reformy.
Przyjęty projekt podwyższa i zrównuje wiek emerytalny do 67 lat - bez względu na płeć. Od przyszłego roku wiek emerytalny będzie wzrastał co rok o trzy miesiące. Mężczyźni osiągną wydłużony wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.
Wprowadzona jest także możliwość przejścia na wcześniejszą, emeryturę częściową - dla kobiet w wieku lat 62 i po 35 latach pracy a dla mężczyzn - w wieku 65 lat i po 40 latach pracy. Częściowa emerytura stanowić będzie 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS, a jej wypłacanie będzie pomniejszało kapitał zgromadzony na koncie emerytalnym. Pełna emerytura zostanie później naliczona od pomniejszonego kapitału.
Przyjęcie ustawy spotkało się z protestami "Solidarności". Część osób pikietujących przed budynkiem Sejmu zapowiedziała, że nie wypuści z budynku posłów, głosujących za przyjęciem kontrowersyjnej ustawy.
Nadesłał:
Rafal
|