Prywatne akademiki a konkurencyjność miast


Prywatne akademiki a konkurencyjność miast
2024-08-29
Atrakcyjność Trójmiasta jako miejsca do życia oraz ogromny potencjał lokalnego rynku pracy, a także rosnący poziom ośrodków akademickich, wymagają rozwoju wysokiej jakości bazy noclegowej dla studentów, którzy w ciągu kilku następnych lat staną się wykształconymi profesjonalistami.

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/c21a2d6c591aa970ee1ee413103f0e8520240829070616/2c9b4f11f71d50dc8f877e67e58fc5e420240829070701/7c20e5

 

Rosnąca atrakcyjność Trójmiasta jako miejsca do życia oraz ogromny potencjał lokalnego rynku pracy, a także rosnący poziom ośrodków akademickich, wymagają rozwoju wysokiej jakości bazy noclegowej dla studentów, którzy w ciągu kilku następnych lat staną się wykształconymi profesjonalistami, chcącymi kontynuować tu swoją zawodową karierę. Zasoby finansowe oraz długotrwałe procedury powodują, że odpowiedzią na tę sytuację są atrakcyjnie zlokalizowane prywatne akademiki o wysokim standardzie.

 

Głównym czynnikiem przyciągającym studentów do Trójmiasta są miejsca pracy oraz dobrze kształcące uczelnie, mające w swojej ofercie edukacyjnej najbardziej elitarne kierunki studiów oraz dysponujące wykwalifikowaną kadrą wykładowców. W efekcie, trójmiejskie uniwersytety – zarówno publiczne, jak i prywatne  - co roku opuszcza nowa, wysoce wykwalifikowana kadra ekspertów w swoich dziedzinach. Władze miast, zdają sobie sprawę, że zapewnienie im komfortowego zakwaterowania już podczas studiów, może w długofalowej perspektywie okazać się jednym z czynników decydujących o pozostaniu w Trójmieście i zasileniu lokalnego rynku pracy.

 

Rozwój wysokiej jakości zakwaterowania dla studentów jest kluczowy dla przyciągania inwestorów do określonej lokalizacji - mówi Hamish Potts, p.o. Dyrektora biura JLL w Gdańsku. Budowanie komfortowych, dobrze wyposażonych akademików w atrakcyjnych miejscach, takich jak w pobliżu kampusów uniwersyteckich, zwiększa potencjał miasta, przyciągając zarówno krajowych, jak i zagranicznych studentów. Takie inwestycje również zwiększają konkurencyjność miasta w oczach inwestorów, którzy biorą pod uwagę "talent pool" - ilość kompetentnych kadr w przyszłości — jako kluczowy czynnik w swoich decyzjach. Zwiększając liczbę studentów, inwestycje w zakwaterowanie studenckie sprawiają, że lokalizacja staje się bardziej atrakcyjna dla dalszych inwestycji.

 

Badanie wśród rezydentów

 

Pierwszą tego typu inwestycją wybudowaną w Trójmieście jest gdański akademik Collegia, zlokalizowany przy ul. Sobieskiego 13 w Gdańsku. Zarządca obiektu regularnie ankietuje swoich mieszkańców w zakresie opinii o oferowanych usługach. Także po zakończeniu roku akademickiego 2023/2024 przeprowadzono w nim badanie na grupie 88 rezydentów  - 68 studentów z Polski i 20 z zagranicy, którego przedmiotem była analiza powodów, dla których zdecydowali się zamieszkać właśnie w tym obiekcie. Wyniki stanowią cenną wiedzę na temat oferty i sytuacji rynkowej prywatnych akademików.

 

Dla studentów z Polski głównym czynnikiem była przede wszystkim dogodna lokalizacja (obiekt mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej i w bliskiej odległości od Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Tę odpowiedź wybrało 54% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się wysoki standard i metraż pokoi, który wskazało 25% rezydentów. Ponadto, 84% mieszkańców chętnie korzystało z funkcji dodatkowych akademika, wśród których najpopularniejsze były: sala fitness (40%), wyciszone pokoje do nauki (27%) i playroomy (25%). 

 

Dogodna lokalizacja była również głównym czynnikiem wyboru Collegii dla studentów zagranicznych (m.in. ze Szwecji, Norwegii, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Nigerii i Indii), którą wskazało 50% rezydentów. Na drugim miejscu znalazły się natomiast strefy wspólne (25%), z których regularnie korzystało 90% studentów. W przypadku studentów z zagranicy największą popularnością cieszyły się pokoje do nauki (45%), następnie playroomy (30%) oraz strefa fitness (20%).

 

Tego typu badanie wśród rezydentów przeprowadziliśmy już po raz drugi i jego wyniki ponownie potwierdzają satysfakcję, wysoką jakość i kompleksowość oferowanych przez nas rozwiązań – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Grupy Collegia. Przez ostatnie lata zgromadziliśmy ogromny zasób wiedzy i doświadczeń, na bazie których regularnie modyfikowaliśmy ofertę naszego obiektu pod kątem rosnących oczekiwań rezydentów. Znacząco rozszerzyliśmy sieć naszych kontaktów wśród wyższych uczelni, a także nauczyliśmy się korzystać z turystycznego potencjału Trójmiasta w okresie wakacyjnym. Dysponując wypracowanym w ten sposób „know how” zdecydowaliśmy się na kolejną inwestycję o zdecydowanie większym potencjale.

 

Kolejne inwestycje już powstają

 

Kolejna inwestycja Grupy Collegia, której budowę rozpoczęto w pierwszej połowie tego roku, zlokalizowana będzie przy Alei Grunwaldzkiej – głównej arterii Trójmiasta, bezpośrednio przy kampusie Uniwersytetu Gdańskiego i WSB Merito. Na powierzchni 24 tys. m.kw. i na 13 kondygnacjach naziemnych zapewniono pokoje hotelowe na najwyższych kondygnacjach oraz pokoje akademickie na pozostałych.

 

W części studenckiej mieścić się będą zarówno apartamenty z dużymi prywatnymi tarasami, klasyczne pokoje jednoosobowe, jak i oddzielne pokoje ze wspólną kuchnią i łazienką – mówi Karol Wojtas. Wszyscy mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do przestrzeni wspólnych: pomieszczeń nauki, odpoczynku i relaksu, pralni, fitnessu i gastronomii z dużym ogólnodostępnym tarasem. Ponadto, w budynku przewidziano także 187 miejsc parkingowych.

 

Na pierwszym piętrze budynku ulokowane zostaną natomiast funkcje usługowe  - lokal gastronomiczny, dwie oddzielne sale konferencyjne mogące pomieścić do 50 i 100 osób, z zapleczem gastronomicznym oraz strefę fitness.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl