Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien


Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien
2020-07-03
W budynkach stosuje się coraz większe powierzchnie przeszkleń. Tymczasem wymagania związane z ochroną cieplną czy akustyczną sprawiają, że okna często posiadają wizualnie szerokie ramy. Istnieją jednak innowacyjne rozwiązania, które pozwalają pogodzić transparentny design z doskonałymi parametrami.

Dążenie do szerszego otwierania wnętrz na widoki natury na zewnątrz i „zaplatanie" ich w aranżację salonu czy pokoju dziennego sprawia, że architekci poszukują wciąż nowych rozwiązań, które pozwolą uzyskać lepszy efekt przenikania się wnętrza z przestrzenią zewnętrzną, niż tradycyjne okna. Nie mniej ważną kwestią jest zewnętrzna estetyka budynku - lekkie, transparentne przeszklenia na elewacji kreują imponujący efekt architektury jutra. Do jego uzyskania nie wystarczą już jednak pojedyncze okna. W tym celu coraz częściej stosuje się pasma okienne czy wręcz przeszklone fasady. Najlepiej, aby miały jak najwęższe profile, jednak taka konstrukcja musi jednocześnie spełniać określone wymagania związane ze statyką, izolacyjnością cieplną czy też akustyką.

Fasada, pasmo okienne i portfenetr w jednym
Aby móc w jeszcze pełniejszy sposób zrealizować założenia ambitnej, transparentnej architektury także w budynkach mieszkalnych, architekci sięgają coraz częściej po systemy fasadowe, które do tej pory kojarzyły się raczej z budynkami biurowymi i komercyjnymi. Nie zawsze jednak dają one możliwość np. otwierania dużych skrzydeł w celu wietrzenia pomieszczeń bez ograniczenia widoku. Wpinanie okien w tradycyjną fasadę skutkuje zazwyczaj znacznym poszerzeniem widocznych części profili, przez co całość konstrukcji nabiera wizualnej ciężkości. Na rynku jest jednak kompleksowe systemowe rozwiązanie łączące harmonijny wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak otwieranie i uchylanie skrzydeł okiennych - fasada Schüco FWS 60 CV. W rozwiązaniu tym skrzydła okienne są ukryte w profilu nośnym fasady, co sprawia że szerokość podziału na kwatery stałe i otwierane jest zawsze taka sama i wynosi zaledwie 60 mm. Dzięki temu od zewnątrz nie można rozróżnić kwater stałych od otwieranych, gdy skrzydła są zamknięte. Jedynie od strony pomieszczenia widać subtelny rowek między skrzydłem okiennym a profilem nośnym fasady. System FWS 60 CV pozwala na tworzenie transparentnych pasm okiennych z oknami rozwierno-uchylnymi o wysokości nawet do 3,2 metra, które tworzą efekt „szklanej ściany". Alternatywnie okna można wyposażyć w okucia mechatroniczne TipTronic SimplySmart, które pozwalają na zdalne, komfortowe otwieranie i zamykanie dużych skrzydeł czy znajdujących się wysoko naświetli. Rozwiązanie daje ponadto możliwość zapewnienia izolacyjności akustycznej do 49 dB, odporności na włamanie do klasy RC 2 oraz integracji całoszklanych balustrad, które wraz z wysokimi oknami tworzą eleganckie, ultranowoczesne portfenetry.

Transparentność kontra energooszczędność
Wielkopowierzchniowe przeszklenia prezentują się efektownie, jednak muszą spełniać określone kryteria termoizolacyjności, aby powstrzymywały ucieczkę ciepła w sezonie zimowym. W niektórych rozwiązaniach fasadowych czy okiennych spełnienie tego warunku skutkuje widocznym poszerzeniem ram. W systemie fasadowym FWS 60 CV efekt wysokiej izolacyjności cieplnej uzyskano m.in. przy zastosowaniu systemu przekładek termicznych. Współczynnik przenikania ciepła przykładowego modułu o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z szybą dwukomorową o parametrze Ug=0,7 W/m2K uzyskuje rekordową wartość 0,84 W/m2K. Dzięki temu rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane w budynkach energooszczędnych, a nawet niskoenergetycznych. Dzięki specjalnym komponentom systemowym możliwa jest także ochrona wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się w sezonie letnim - przeszklenia można wyposażyć w przesłony okienne. Przy zastosowaniu okuć mechatronicznych połączonych z centralnym systemem sterowania budynkiem można ponadto zaprogramować okna na np. nocne wietrzenie. Gwarantuje to komfortowy mikroklimat budynku przy zachowaniu energooszczędności.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl


Schüco - Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego - od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2019 roku obrót w wysokości 1,750 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl