Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024


Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024
2024-04-29
Od 15 do 21 kwietnia 2024 roku Roca prezentowała swoje najnowsze kolekcje i rozwiązania w dwóch różnych przestrzeniach Milan Design Week – największych targów wnętrzarskich na świecie.

Przygotowane przez Roca instalacje podkreślały koncentrację marki na realizacji pionierskich pomysłów w zakresie tworzenia wnętrz łazienkowych i zrównoważonym rozwoju.

Rozwiązania Roca na Milan Design Week 2024 można było oglądać podczas dwóch odbywających się w ramach tych targów wydarzeń: Salone del Mobile oraz Fuorisalone. Instalacje „Śródziemnomorskie perspektywy” (Mediterranean Perspectives) i „Inicjowanie zmian” (Sparking Change) prezentowały zaangażowanie Roca we wprowadzanie innowacji zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju oraz pokazały dziedzictwo i wartości marki.

Roca na Salone del Mobile

Pośród tętniącej życiem wystawy Salone del Mobile, projekt pawilonu Roca oparty został na uporządkowanym, geometrycznym planie, który przywoływał skojarzenia z klimatem Morza Śródziemnego i był ściśle związany z architekturą Barcelony. Stworzony przez barcelońskie studio architektoniczne Mesura, projekt „Śródziemnomorskie perspektywy” (Mediterranean Perspectives) otwierał się na centralnie położony plac, zapraszając odwiedzających do wejścia i do odkrycia wnętrza stoiska.

- Chcemy zapewnić odwiedzającym pawilon Roca niepowtarzalne i inspirujące doświadczenia - mówił Benjamin Iborra ze studia Mesura. - Takie, które wykraczają poza to, co zwyczajne, zachęcają gości do eksploracji różnych produktów i kolekcji, a także pozwolą zrozumieć wartości i dziedzictwo Roca.

Geometria odgrywała kluczową rolę w projekcie pawilonu i pełniła tu podwójną funkcję. Z zewnątrz reprezentowała ona powrót do korzeni marki Roca oraz nawiązywała do charakteru Barcelony. Po wejściu do środka, tworzyła natomiast niepowtarzalny klimat – każda z prezentowanych kolekcji posiadała swoją charakterystyczną przestrzeń, wyróżniającą się własną atmosferą i zastosowanymi materiałami.

W projekcie instalacji kluczowym czynnikiem było odpowiednie wykorzystanie materiałów. W zgodzie z zaangażowaniem Roca w zrównoważony rozwój, architekci ze studia Mesura sięgnęli więc po drewno odzyskane z poprzednich projektów oraz żaluzje, które znalazły się na stoisku Roca podczas zeszłorocznych targów ISH we Frankfurcie. Wszystko po to, by zmniejszyć negatywny wpływ realizacji na środowisko naturalne.

Roca na Fuorisalone

Instalacja „Inicjowanie zmian” (Sparking Change), zaprojektowana przez Mario Cucinella Architects, inspirowana była uruchomieniem pierwszego na świecie elektrycznego pieca tunelowego w zakładzie produkcyjnym Grupy Roca w Gmunden w Austrii. Projekt pokazał pozytywny wpływ na środowisko tego pionierskiego rozwiązania, doskonale wpisując się w zasady cyrkularności oraz dekarbonizacji.

- Instalacja „Inicjowanie zmian” podkreśla wykorzystanie w swojej konstrukcji innowacyjnej techniki, która szanuje środowisko i wzbogaca tradycję poprzez stworzenie półokrągłego tła złożonego z 1,2 tys. ceramicznych bloków wydrukowanych w technologii 3D - wyjaśniał Mario Cucinella, założyciel i dyrektor kreatywny MCA – Mario Cucinella Architects.  - Jest zarazem dowodem na to, że technologia i narzędzia cyfrowe nie są już tylko instrumentami do tworzenia, ale także do stymulowania nowych pomysłów.

Wystawa prezentowała w jaki sposób wiedza, doświadczenie oraz technologia doprowadziły do zastosowania pionierskiej innowacji w przemyśle ceramiki sanitarnej. Każdy gliniany blok wydrukowany w technologii 3D powstał w procesie produkcyjnym o niskim wpływie na środowisko, z wykorzystaniem dziewiczej gliny i ceramiki z recyklingu. Kształt i gradient kolorów stanowiły symbole temperatur podczas poszczególnych faz procesu wypalania ceramiki. Samonośna struktura instalacji może być montowana na sucho i łatwo zdemontowana, co zapewnia jej potencjał do ponownego użycia podczas kolejnych wystaw czy targów.

Dzięki użyciu rozszerzonej rzeczywistości dostępnej przez Internet, instalacja pozwoliła także odwiedzającym zanurzyć się w interaktywnym doświadczeniu, oferując unikalne połączenie zaangażowania zarówno w wymiarze realnym, jak i wirtualnym.

 

***

Informacje o Grupie Roca:

Grupa Roca, obejmująca takie marki jak Roca i Laufen, jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i marketingu produktów łazienkowych dla architektury, budownictwa i wyposażenia wnętrz. Założona w Barcelonie w 1917 roku, w swojej działalności łączy tradycję i wiedzę z pasją do innowacji i poszanowaniem środowiska w celu zaspokajania potrzeb ludzi oraz przyczyniania się do poprawy dobrobytu społeczeństwa.

Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju jako podstawą wszystkich swoich działań, Grupa Roca ma na celu przekazanie lepszej planety przyszłym pokoleniom. Grupa wdraża tę kulturę w 170 krajach, w których jest obecna oraz w 79 swoich fabrykach poprzez codzienne zaangażowanie ponad 21 000 pracowników.

Ta rodzinna grupa jest liderem na rynku w Europie, Ameryce Łacińskiej i Indiach. Jest również silnie obecna w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Australii i Afryce. Dzięki temu jest światowym liderem w swojej branży.

rocagroup.com/


Elektryczny piec tunelowy

Grupa Roca, we współpracy z Keramischer OFENBAU, uruchomiła pierwszy na świecie elektryczny piec tunelowy do produkcji ceramiki sanitarnej w swoim zakładzie w Gmunden w Austrii. Ta przełomowa inicjatywa umieściła Grupę Roca na pozycji globalnego lidera z fabryką o zerowym bilansie emisyjnym, co stanowi istotną zmianę dla całego sektora ceramiki.

Elektryczny piec tunelowy jest wysoce efektywną i zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnych metod produkcji, które opierają się na paliwach kopalnych. Uruchomienie pieca elektrycznego w fabryce w Gmunden jest kluczowe dla podjętej przez Grupę Roca strategii dekarbonizacji i stanowi ważny krok w osiągnięciu założonej przez nią neutralności węglowej do 2045 roku. Grupa zamknęła rok 2022 z 39% redukcją emisji CO2 w porównaniu do wyników z 2018 roku.

O Mesura

Studio Mesura tworzy trwałe i kreatywne rozwiązania poprzez reinterpretację znanych praktyk z zakresu architektury i designu. Zostało założone w 2010 roku przez pięciu partnerów nagrodzonych prestiżowym tytułem European Urban Planning Award.

Praca studia Mesura opiera się na multidyscyplinarnej metodologii, która dąży do znalezienia połączeń między różnorodnymi dziedzinami, w których działa. Każdy projekt służy jako przestrzeń testowa, gdzie proces jest tak samo ważny, jak i końcowy rezultat. Mesura wierzy, że prawdziwa innowacja następuje, gdy przecinają się różne perspektywy i pomysły.

Mesura pomaga klientom kwestionować istniejące otoczenie i dążyć do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Studio oferuje wsparcie, fachową wiedzę i doświadczenie na każdym etapie procesu architektonicznego i kreatywnego, od idei po konstrukcję.

O MCA – Mario Cucinella Architects

Założone przez Mario Cucinellę w 1992 roku w Paryżu, biuro MCA - Mario Cucinella Architects, obecnie posiada biura w Bolonii oraz Mediolanie i zatrudnia ponad 100 profesjonalistów. Korzystając ze swojego wewnętrznego działu B+R, MCA specjalizuje się w projektowaniu architektonicznym, integrującym strategie środowiskowe i energetyczne. Praktyka ta pozwoliła zrealizować MCA projekty w Europie, Chinach, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej.

Obecnie biuro pracuje nad około 50 innymi projektami, w tym w Mediolanie nad planem zagospodarowania MIND - Milano Innovation District, projektem wielofunkcyjnym SeiMilano i siedzibą Grupy Unipol, kampusem Uniwersytetu Valle D’Aosta w Aostie, pawilonem Włoch na Expo 2025 w Osace, dwoma wieżami mieszkalno-usługowymi "Viertel Zwei" w Wiedniu oraz budynkiem MET Tirana w Tiranie. MCA współpracuje z fundacją SOS - School of Sustainability, która daje młodym profesjonalistom z branży projektowej i absolwentom niezbędne narzędzia do zajmowania się kwestiami środowiskowymi. Szkoła została założona w 2015 roku przez Mario Cucinellę i ma siedzibę w Mediolanie.

www.mcarchitects.it/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl