Ruszył nowy projekt edukacyjny Fundacji Śnieżki


Ruszył nowy projekt edukacyjny Fundacji Śnieżki
2016-10-31
„Mały świat dużego pieniądza” to nazwa programu edukacyjnego Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”, którego pilotaż właśnie wystartował w czterech poddębickich szkołach podstawowych: w Brzeźnicy, Lubzinie, Paszczynie i Pustyni.

W jego ramach uczniowie klas czwartych wezmą udział w cyklu nowatorskich zajęć z ekonomii. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA.

Zajęcia inaugurujące projekt odbyły się 20 października w Zespole Szkół w Pustyni oraz 25 października w Zespole Szkół w Brzeźnicy. Organizatorzy powitali najmłodszych prezentem w postaci książek „Świat Pieniądza”, które otrzymali nie tylko uczestnicy – po 10 egzemplarzy trafiło również do szkolnych bibliotek. To właśnie ta publikacja była dla autorów przedsięwzięcia jedną z inspiracji do stworzenia  zajęć z ekonomii w wydaniu dziecięcym.

Naszym zamiarem jest, aby dzieci po zakończeniu zajęć zrozumiały, że pieniądze to coś więcej niż tylko ich wartość. To historia, za którą kryją się ludzie i ich praca. Mamy nadzieję, że edukowane już od najmłodszych lat społeczeństwo, bardziej świadome mechanizmów rządzących rynkiem, będzie w przyszłości odważniej wkraczać w świat biznesu i umiejętniej radzić sobie z własnymi finansami. Zakładamy kontynuację projektu w następnych latach i mamy nadzieję obejmować nim z roku na rok coraz więcej chętnych szkół – mówiła na uroczystym otwarciu Anna Mikrut, Prezes Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”.

Realizowane w ramach programu zajęcia to sześć wyjątkowych spotkań o charakterze warsztatowym. Ich tematyka jest przekrojowa i dobrana tak, aby maksymalnie angażować uwagę małych odbiorców
i pobudzać ich do dostrzegania wagi wielu zjawisk ekonomicznych w codziennym życiu. Autorski, przygotowany przez ekspertów program zajęć stawia na praktykę i dobrą zabawę, by z ich połączenia tworzyć inspirujące spotkania obfitujące w praktyczną wiedzę. Wśród realizowanych tematów znajdą się na przykład takie, dzięki którym mali studenci będą mogli poznać historię pieniądza i oszczędzania w codziennym życiu, ale także takie podczas których sami przekonają się, że współpraca, pomaganie i angażowanie się w sprawy otoczenia nie tylko uszczęśliwia, ale i pozwala zmieniać świat.

Wszyscy aktywni uczestnicy zajęć wezmą także udział w wyjeździe do Warszawy, który będzie uwieńczeniem spotkań.  W  programie wycieczki zaplanowano zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP oraz wizytę w Centrum Nauki Kopernik.  Szkoły objęte projektem uzyskają również cenne wsparcie od Fundacji Śnieżki. Złoży się na nie kwota 1000zł na zakup książek do szkolnej biblioteki oraz farby Śnieżki o wartości 500zł.

Przekazane uczestnikom zajęć publikacje „Świat Pieniądza” to wydawnictwo dla dzieci i młodzieży, poruszające wszystkie najważniejsze tematy ekonomiczne. Została stworzona przez młodych dla młodych. Jej autorka, Patrycja Krzanowska, obecnie studentka, sama szukała takiej książki, gdy była nastolatką. Niestety żadna nie spełniła jej oczekiwań, dlatego postanowiła ją stworzyć. Wydawnictwo odpowiada na wiele pytań nurtujących młodych ludzi: „Jak odróżnić bank od piramidy finansowej?”, „Dlaczego jedni zarabiają więcej a inni mniej?”, „Ile mogę pożyczyć, by nie mieć kłopotów?”. Książka jest pisana językiem bardzo przystępnym, bogata w ciekawostki, ma ciekawą szatę graficzną. Trudne definicje przełożone są na prosty, zrozumiały dla dzieci język, co pozwala im zrozumieć podstawy mechanizmów na jakich opiera się skomplikowana machina finansów i ekonomii.

Projekt „Mały świat dużego pieniądza” wpisuje się w edukacyjną działalność Fundacji  Śnieżki „Twoja Szansa”, która od 11 lat realizuje cenne inicjatywy na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl