Spór Polski z Unią Europejską - czym może się zakończyć?


Spór Polski z Unią Europejską - czym może się zakończyć?
2018-06-01
Spór Polski z Unią Europejską o praworządność i naruszanie podstawowych zasad systemu demokratycznego toczy się już od dwóch lat. Strona polska w tym sporze uważa, że Unia Europejska narusza zasadę suwerenności państw członkowskich i swobodę stanowienia prawa.

Jednakże ustalanie budżetu unijnego na najbliższe lata niejako zmusza polski rząd do pewnych ustępstw i kompromisów. Wbrew zapowiedziom polityków z opozycji rząd nie ma zamiaru wyprowadzać Polski z UE, a art. 7 TUE prawdopodobnie nie zostanie nawet uruchomiony.

Próby wypracowania kompromisu pomiędzy Polską a UE są bezpośrednio związane z ustalaniem nowego budżetu unijnego. Od niego zależy m.in. wysokość dotacji na politykę spójności i politykę rolną. Do tej pory Polska była jednym z największych beneficjentów środków pomocowych UE. Wynikało to z programu wyrównywania dysproporcji pomiędzy poszczególnymi krajami Wspólnoty.



Spór Polski z Unią Europejską - przyczyny

Konflikt pomiędzy Komisją Europejską a Polską bezpośrednio związany jest z ustawami o Trybunale Konstytucyjnym i reformą sądownictwa. Zdaniem najwyższych przedstawicieli Unii Europejskiej, polski rząd dopuścił się rażącego naruszenia przepisów unijnych i złamał zasadę praworządności. Konflikt ten dodatkowo pogłębiła dyskusja na temat imigrantów i zdecydowany sprzeciw polskiej strony wobec przyjmowania uchodźców. Zdaniem PiS-u przyczyną tych nieporozumień jest donoszenie na Polskę do UE i prowokowanie konfliktu, który jest na rękę posłom opozycji.



Uruchomienie art. 7 TUE - konsekwencje dla Polski

Przez ostatnich kilka miesięcy media - zarówno tradycyjne, jak i internetowe - straszyły konsekwencjami odnośnie uruchomienia art. 7 TUE. Najpoważniejszym skutkiem tej sytuacji miało być osłabienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Warto przy tym podkreślić, że ostatnie wydarzenia dają nadzieję na poprawę stosunków pomiędzy UE a Polską. Duża w tym zasługa Mateusza Morawieckiego, który prowadzi skuteczny z dialog z Junkersem i Timmermansem. Mowa tu głównie o nieformalnym szczycie, którego odbiór był bardzo pozytywny na gruncie polskim.

Zobacz także: 3 najciekawsze teorie spiskowe


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl