Sprawdź dach przed zima! - Blachy Pruszyński


Sprawdź dach przed zima! - Blachy Pruszyński
2021-09-30
Zima tuż za rogiem, a co za tym idzie? Przymrozki, śnieg czy też silne wiatry nie dadzą o sobie zapomnieć. W związku z tym powinniśmy odpowiednio zadbać o kondycję naszego dachu aby nie dać się zaskoczyć trudniejszym warunkom pogodowym.

Bez znaczenia jest jaki materiał zdecydowaliśmy się położyć na dachu - musimy mieć na uwadze od kogo zostanie on zakupiony. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie wybór renomowanego producenta, u którego gwarancja jest jasna i zrozumiała. Następnie musimy zadbać o montaż. Warto jest zainwestować w dobrą i pewną ekipę montażową, ponieważ nawet najlepszej jakości pokrycie dachowe założone w zły lub nieumiejętny sposób, nie zabezpieczy nam budynku przed wilgocią. Producenci zalecają przegląd dachu po 3 latach od montażu. Ma on uchronić nas przed ewentualnymi nieszczelnościami. Przy tym dbamy także o blachodachówkę i konstrukcję, która mieści się pod nią.

Samodzielnie czy z fachowcem?

Stan dachu możemy ocenić i ewentualnie drobne usterki naprawić samemu, lecz warto jest zatrudnić do tego profesjonalną firmę. Fachowcy na pewno będą wiedzieli dokładnie gdzie może znajdować się szkoda. Kontrola nie jest droga, a także nie zajmuje dużo czasu - jedynie 2-3 godziny. Usterki na dachu powinno się usunąć jeszcze przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie możemy narazić się na nieszczelności spowodowane powiększeniem szczelin i rozszerzeniem korozji. Następnie pokrycie, które nie jest szczelne, może doprowadzić do zawilgotnienia, czyli szkody o fatalnych skutkach. Najlepiej przyjrzeć się miejscom gdzie może zalega woda - rynny koszowe oraz obróbki blacharskie wokół komina. Każdy element narażony na obciążenie, spowodowane zaleganiem śniegu, powinniśmy zabezpieczyć barierami śniegowymi. W pilnowaniu kolejnych terminów przeglądów pomoże nam założenie książki serwisowej dachu.

Przeciwśniegowe akcesoria

O akcesoriach przeciwśniegowych należy pamiętać jeszcze podczas budowy domu. Jeżeli jednak doszło do tego, że nie podjęliśmy tej decyzji, możemy zamontować elementy przed zimą. Do zabezpieczenia przed zsuwaniem śniegu z dachu służą bariery oraz duże płotki, a do rozbijania większych płat śniegowych na mniejsze używamy śniegołapów i stoperów. Elementy te powinny zostać zamontowane nad zjazdem do garażu, wejściem do domu i wzdłuż ścieżek przy ścianach.

Jak wyczyścić dach?

Blachodachówki nie sprawiają problemów przy czyszczeniu dachu. Większą część zanieczyszczeń zmywa deszcz. Te bardziej wymagające zabrudzenia, takie jak np. osad pyłowy lub sadza, zazwyczaj zmywają się wodą pod ciśnieniem lub miękką szczotką. Jeśli dalej będziemy mieli problem z usunięciem brudu należy posłużyć się detergentem przeznaczonym do powierzchni powlekanych. Nieodpowiednie do tego środki mogą spowodować odbarwianie powierzchni blachodachówki. Jeśli napotkamy się z korozją, należy ją dokładnie oczyścić, a następnie zamalować farbą zaprawową w tym samym kolorze co pokrycie. To wszystko pomoże nam uniknąć niespodzianek w okresie zimowym.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl