Stelaże podtynkowe WC – jaki wybrać
Po podjęciu decyzji o zastosowaniu stelaża podtynkowego WC jako systemu instalacyjnego miski WC musimy zdecydować czy będzie to stelaż podtynkowy do zabudowy suchej , czy do zabudowy mokrej.
Stelaże podtynkowe WC – jaki wybrać
Po podjęciu decyzji o zastosowaniu stelaża podtynkowego WC jako systemu instalacyjnego miski WC musimy zdecydować czy będzie to stelaż podtynkowy do zabudowy suchej – lekkiej czy do zabudowy mokrej - ciężkiej.
Wybór ten będzie właściwie wymuszony rodzajem ściany na której będzie wisieć miska WC lub bidet.
Najczęściej wykorzystywane stelaże podtynkowe są te do zabudowy lekkiej (suchej)
Taki model stelaża wybierzemy gdy ściany są wykonane z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji szkieletowej. Lub gdy zamontujemy go przed ścianą murowaną za pomocą kotew.
1. W pierwszym przypadku ściana z płyt G-K powinna być wzmocniona specjalnymi profilami. Po podłączeniu odpływu do kanalizacji i wody można zacząć płytować ścianę zostawiając tylko śruby i przyłącza. Miska WC jest zawieszana się na śrubach wcześniej przykręconych do stelaża. Ich rozstaw to najczęściej 180 lub 230 mm.
2. Druga z tych możliwości daje nam opcje regulacji odległości od ściany. Ale i tak będziemy musieli zbudować stelaż na płyty G-K które schowają całą konstrukcję.
Nośność konstrukcji zabudowy suchej (lekkiej) przewidziana jest zazwyczaj na 400 kg.
Stelaże do zabudowy ciężkiej (mokrej)
Stelaż do zabudowy mokrej jest obmurowany z 2 stron po bokach i od dołu. Taki stelaż swoją nośność opiera na ścianie na której jest instalowany. Sam stelaż trzyma tylko zbiornik spłukujący, ciężar miski i osoby na niej siedzącej będzie spoczywał na ścianie. Dlatego ważne jest prawidłowe obmurowanie takiego typu stelaża.
Przed decyzja jakiej firmy stelaż chcemy kupić polecamy sprawdzić jaki jest asortyment przycisków spłukujących, bo to one wraz z miską WC będą tak naprawdę definiowały wygląd całości. Przypominamy także że przyciski spłukujące jednego producenta nie będą pasowały do spłuczek innego. Każda firma ma własne patenty na przenoszenie nacisku na spłuczkę i dlatego przyciski Geberit nie będą pasowały do stelaży podtynkowych Sani ani Alcaplast.
Przy wyborze radzimy wybrać producenta który od wielu lat zajmuje się produkcją systemów instalacyjnych WC. Najlepiej takiego który umożliwia dostęp do części zamiennych. Dzięki temu w razie awarii po wielu latach użytkowania będziemy mogli wymienić jedną część bez konieczności demontażu całego systemu.
Stelaże podtynkowe WC narożne, niskie i SLIM – oszczędność miejsca
Zagospodarowanie i wykorzystanie każdego centymetra łazienki to temat bardzo dobrze znany użytkownikom małych łazienek. Dobrym pomysłem w małej łazience może być zainstalowanie miski WC w narożniku, dzięki temu możemy wykorzystać miejsce w narożniku zyskując więcej miejsca w innym miejscu np. na umywalkę lub wannę.
Specjalna konstrukcja zbiornika spłukującego i ramy pozwolą zaoszczędzić ważne centymetry w łazience.
Taki stelaże WC narożnikowe oferuje niemiecka firma Sanit Eisenberg. Jest to najmniejszy stelaż narożny na rynku, oferujący taką samą nośność i pojemność zbiornika jak standardowy. Jego cena także jest bardzo atrakcyjna w porównaniu z tego rodzaju produktami innych producentów.
Wysokość stelaży podtynkowych także można ograniczyć. Ich zakres regulacji zazwyczaj daje maksymalną regulację 0-20 cm. Dlatego jeżeli zależy nam na niższym modelu do montażu np. pod oknem lub na oddzielnej niskiej ściance oddzielającej. Tutaj większość producentów ma w swojej ofercie takie modele. Z producentów mniej znanych polecamy tego typu produkty czeskiej firmy Alcaplast. Stelaż o wysokości 86 cm można kupić już za 370 zł. Taki stelaż jest bez problemu do nabycia w sklepach online. Link do produktów - tutaj.
Kolejną możliwością zaoszczędzenia miejsca w łazience jest stelaż o małej grubości typu SLIM . Jeżeli zdecydujemy się na montaż na ścianie murowanej za pomocą kotew to dzięki temu jego grubość będzie miała 8 m zamiast standardowych 16 – 20 cm. 8 cm może wydawać się nie warte zachodu ale w małej łazience 8 cm na całej długości ściany może znacząco poprawić funkcjonalność.
Źródło: https://lazienkatop.pl/
Nadesłał:
Lazienkowe24
|