Świąteczne porządki - bez pralki ani rusz!


Świąteczne porządki - bez pralki ani rusz!
2016-12-16
Gruntowne sprzątanie przed Świętami Bożego Narodzenia to w wielu domach niemal rytuał. W ruch idzie wtedy nie tylko odkurzacz czy ściereczka do kurzu.

Często zabieramy się również za bardziej gruntowne porządki, takie jak wietrzenie szafy, wyrzucanie rupieci czy selekcja zabawek w pokoju dziecka. W wielu związanych ze świątecznymi porządkami czynnościach pomoże ci pralka. Co, oprócz ubrań, możesz w niej wyprać?

BUTY

Wrzucanie do bębna obcasów najprawdopodobniej nie jest najlepszym pomysłem, ale już tenisówki czy adidasy wypierzemy bez przeszkód. Przed włożeniem butów do pralki wyjmij sznurowadła i wkładki (dzięki temu wszystkie elementy będą szybciej schły). Obuwie i związane końcami sznurowadła dobrze prać w poszewce na poduszkę, najlepiej w temperaturze 30°C, a do pralki włożyć jeszcze dwa ręczniki, żeby adidasy czy tenisówki nie uderzały z hałasem o ściany bębna.

MASKOTKI

Warto zacząć od zdjęcia z pluszaków jakichkolwiek ubranek, korali czy innych akcesoriów. Jeśli chcesz wyprać tylko jednego misia, wrzuć go do pralki razem z ubraniami o podobnym kolorze. W przypadku, gdy na odświeżenie czeka cała grupa maskotek, możesz je wyprać razem, ale również pod warunkiem, że mają zbliżone barwy. Najlepiej się sprawdzi program delikatne 30°C.W pralce bez problemu wypierzesz też małe zabawki, taki jak klocki lego czy inne plastikowe elementy. Pamiętaj, by umieścić je w poszewce na poduszkę.

ZASŁONY

O ile pranie firan w pralce jest dziś niemal oczywiste, o tyle nie wszyscy wiedzą, że w ten sposób możemy również dbać o zasłony i oszczędzić sobie ciężkiej pracy. Warunki są dwa. Przede wszystkim należy sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane. Jeśli metka nie zabrania prania w pralce, możemy śmiało skorzystać z tej opcji, wybierając – podobnie jak we wcześniejszych przypadkach – program delikatne 30°C. Zanim jednak włożymy zasłony do bębna, koniecznie oceńmy ich wagę. To zwykle tkaniny mocno absorbujące wodę. Czy w trakcie prania, kiedy będą mokre, nie zostanie przekroczony maksymalny załadunek bębna? W pralce można też wyprać wszelkie zasłony prysznicowe. Po zakończonym programie wystarczy wywiesić je nad wanną i będą jak nowe.

MOP

Po kilku myciach podłogi zdarza nam się wymieniać końcówkę mopa na nową, bo dotychczas używana staje się po prostu nieświeża. Zanim jednak wyląduje w koszu na śmieci, warto ją wyprać w pralce. Przed włożeniem do bębna koniecznie sprawdź na metce, czy nie ma przeciwwskazań, ale większość mopów ma odkręcaną główkę właśnie dlatego, by można było ją wyprać. Zasada ta dotyczy również mopów z frędzelkami.

PLECAKI

To kolejne akcesoria, które śmiało możemy wrzucić do pralki. Jeśli przed świętami zauważysz jeszcze jakieś powakacyjne niedobitki, możesz szybko się z nimi rozprawić, wrzucając na godzinę do pralki, na 30°C. W ten sposób wypierzesz nie tylko plecaki, ale też materiałowe torby na zakupy czy wykonane ze skóry ekologicznej torebki (chyba że metka mówi inaczej).

MATY DO ĆWICZEŃ

Jeśli Twoja mata do jogi albo pilatesa po wielu treningach jest już trochę sfatygowana, na ratunek przyjdzie pralka. Nie trzeba dodawać żadnego proszku ani płynu, wystarczy sama letnia woda. Matę do ćwiczeń warto w ten sposób odświeżać raz w miesiącu.

DYWANIKI

W pralce wypierzemy również podszyte od spodu gumą dywaniki łazienkowe i kuchenne, a także te samochodowe – zarówno materiałowe, jak i gumowe. Wszystkie z wymienionych elementów należy prać w temperaturze 30°C. W tym przypadku również szczególną uwagę warto zwrócić na wsad – jego ciężar nie może przekraczać wartości dopuszczanej przez daną pralkę.

Przykładowy model pralki, która bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi opisanymi wyżej zadaniami to Whirlpool FSCR12432. Urządzeniem można sterować na odległość za pomocą aplikacji Whirlpool 6-ty Zmysł Live.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl