2025-04-23
Eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta i dostawcy posadzek żywicznych, przedstawiają przykłady realizacji powłok podłogowych w gabinetach weterynaryjnych oraz wyjaśniają, jakie ich cechy są najważniejsze w tego typu placówkach.
Polacy są w europejskiej czołówce biorąc pod uwagę liczbę posiadanych zwierząt domowych. Raport FEDIAF (Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych) za 2024 rok , wskazuje, że 49% gospodarstw domowych w naszym kraju ma przynajmniej jednego psa, a 41% – co najmniej jednego kota. W naszych domach mieszka ponad 8 milionów merdających ogonem towarzyszy, 7,25 milionów mruczków i ponad milion małych ssaków, głównie gryzoni. Do tego dochodzą jeszcze udomowione ptaki, gady, rybki – lekarze weterynarii mają coraz więcej podopiecznych. Przy okazji ich święta, obchodzonego w ostatnią sobotę kwietnia, warto przyjrzeć się posadzkom stosowanym w lecznicach dla zwierząt.
Eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta i dostawcy posadzek żywicznych, przedstawiają przykłady realizacji powłok podłogowych w gabinetach weterynaryjnych oraz wyjaśniają, jakie ich cechy są najważniejsze w tego typu placówkach.
1. Dekoracyjne posadzki żywiczne z płatkami
W reprezentacyjnych pomieszczeniach lecznic dla zwierząt, takich, jak recepcja czy poczekalnia, sprawdzają się dekoracyjne posadzki na bazie bezbarwnych żywic epoksydowych i kolorowych płatków (np. Peran PGF). Do ich wykonania można zastosować mieszanki wielobarwnych płatków, tworzyć własne zestawienia kolorystyczne, a nawet wzory. Mają one lekko antypoślizgową powierzchnię przypominającą skórkę pomarańczy. Dzięki temu, że jest to rozwiązanie bezspoinowe, a na styku posadzki ze ścianą wykonuje się wyoblone cokoły, łatwo utrzymać je w czystości.
W przypadku zastosowania szybkowiążącej żywicy metakrylowej (MMA), po posadzce można chodzić już po 1,5 godzinie od jej wykonania. Takie rozwiązanie szczególnie przydaje się w sytuacjach, gdy na wykonanie lub wymianę posadzki jest bardzo mało czasu.
2. Posadzki żywiczne z piaskiem kwarcowym
W gabinetach lekarskich oraz w pomieszczeniach, gdzie zwierzęta przebywają po zabiegu lub diagnostyce, wykonuje się również posadzki epoksydowe z barwionym piaskiem (np. Peran STB). Są one bardzo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia, takie jak ścieranie, uderzenia, zarysowania, a do tego odporne chemicznie, m.in. na substancje stosowane w lecznicach.
W zależności od technologii wykonywania (warstwa piasku kwarcowego zacierana mechaniczne lub zasypana) istnieje możliwość dostosowania stopnia antypoślizgu posadzki do wymagań i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że im powierzchnia jest bardziej przeciwpoślizgowa, tym trudniej ją umyć. Jeżeli poza funkcjonalnością i atrakcyjnym wyglądem, liczy się krótki czas wykonania, również można zastosować żywicę szybkowiążącą.
3. Specjalistyczne posadzki żywiczne z dodatkiem antymikrobowym
Wszędzie tam, gdzie istotny jest wysoki poziom higieny, wykonuje się także czyste mikrobiologicznie systemy posadzkowe. Na rynku dostępne są np. posadzki poliuretanowo-cementowe z antymikrobowym dodatkiem Polygiene®, na bazie jonów srebra, który eliminuje nawet 99,8% bakterii występujących na powierzchni takiej podłogi (Flowfresh). Tego typu rozwiązania są stosowane m.in. w boksach dla zwierząt. Mogą być gładkie lub chropowate, o różnym stopniu antypoślizgu.
Wybór odpowiedniej technologii zależy m.in. od tego, czy jest to pomieszczenie suche, czy okresowo mokre, aczkolwiek w tym przypadku należałoby przyjąć, że wilgoć pojawia się tu systematycznie, zarówno ze względu na głównych użytkowników, czyli zwierzęta, jak i z powodu konieczności częstego mycia posadzki.
Cechy łączące wszystkie posadzki żywiczne, a więc bezspoinowość, nienasiąkliwość oraz odporność na ścieranie, sprawiają, że są to rozwiązania stosowane w lecznicach weterynaryjnych na całym świecie. Na rynku jest szeroki wybór materiałów i technologii na bazie żywic, dlatego przy wyborze rozwiązania do konkretnej inwestycji, a nawet jej poszczególnych pomieszczeń, warto skorzystać z doradztwa ekspertów w tej dziedzinie.
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.