Szkolne Mikołajki ze Zdrowym Kieszonkowym
Zabawy, konkursy, tańce – tak wyglądało mikołajkowe przedpołudnie w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 w Białymstoku. Imprezę rozkręcili Bona i Karoto-bohaterowie projektu Zdrowe Kieszonkowe.
Mikołajkowe spotkanie to inicjatywa Projektu i Fundacji Zdrowe Kieszonkowe, propagujących ideę zdrowego odżywiania w polskich szkołach. Około setki dzieci z klas I-III bawiło się wspaniale w towarzystwie ich ulubionych postaci - Pana Marchewki i Pani Brokułowej.
- W programie są gry i zabawy, wspólne śpiewanie (również kolęd), tańczenie poloneza w parach, ale też tańce przy najnowszych przebojach muzyki rozrywkowej, zagadki i konkursy i co najważniejsze-mnóstwo uśmiechu i radości – mówi Joanna Czupryńska, koordynatorka projektu. – Uwieńczeniem mikołajkowego spotkania są upominki dla każdego dziecka.
Mikołajkowa zabawa to jedna z wielu form współpracy projektu Zdrowe Kieszonkowe ze szkołami z całej Polski. Społeczna podstawówka przy ul. Dzielnej w Białymstoku była pierwsza placówką, która przystąpiła do tej inicjatywy.
- Cenimy sobie tę współpracę, bo uczy ona odpowiedzialnego podejścia do zdrowego żywienia dzieci – mówi Ewa Obuchowska, dyrektorka szkoły. – Asortyment towarów w automatach Zdrowego Kieszonkowego jest starannie wyselekcjonowany pod względem wartości odżywczych, a rodzic ma możliwość kontroli tego, co dziecko kupuje za pośrednictwem platformy internetowej. Z kolei ustalenie dziennych limitów finansowych uczy dzieci odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi, które mają do wykorzystania na karcie czy breloku.
- Poprzez zabawę dzieci uczą się zdrowych nawyków żywieniowych – dodaje dyrektor Obuchowska. - Do tego dochodzi szeroka kampania informacyjna wspomagająca prozdrowotną i profilaktyczną działalność szkoły.
Projekt Zdrowe Kieszonkowe, czyli automaty ze zdrową żywnością w podstawówkach i gimnazjach, jest unikatowy w skali Europy. Umożliwia on dzieciom zakup zdrowych produktów na terenie szkoły z wykorzystaniem urządzeń vendingowyh, w których płatność odbywa się z wykorzystaniem nośników zbliżeniowych. Dzieci korzystają z kart i breloków, a rodzice mają dostęp do indywidualnego konta, gdzie mogą m.in. śledzić historię zakupów, czy ustawić dzienny limit wydatków.
Projekt ma również wymiar społeczny, wspiera dzieci z najuboższych rodzin, poprzez fundowanie im zasilonych kart do realizowania zakupów. Fundacja Zdrowe Kieszonkowe od lutego br. przeznaczyła na ten cel kilkanaście tys. zł.
Nadesłał:
Masz-Media
|