Tomografia weterynaryjna – jak wygląda takie badanie?
Tomografia komputerowa zarówno ta wykonywana u ludzi, jak i u zwierząt, jest badaniem obrazowym, które umożliwia zobaczenie na monitorze komputera, skanowanych przez tomograf (weterynaryjny – w tym przypadku) obszarów ciała pacjenta.
Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że badanie CT weterynaryjne jest badaniem zdecydowanie bardziej dokładnym niż badanie USG lub RTG. Co jeszcze warto wiedzieć o tomografii i jej zastosowaniu w weterynarii? Zostańcie z nami do końca!
Kto i w jakim celu wykonuje tomografię weterynaryjną?
Tomografię u zwierzaka może wykonywać jedynie profesjonalny i odpowiednio w tym celu wyedukowany lekarz weterynarz. Badanie tego typu może być wykonywane zarówno u kotów, jak i u psów. Ma ono na celu zdiagnozowanie różnego rodzaju problemów z układem naczyniowym. W oparciu o nie diagnozuje się także zaburzenia rozwojowe, wszelkiego typu guzy nowotworowe, krwiaki i ewentualne zwapnienia kości, a także problemy dotykające jamę brzuszną naszych pupili.
Jak przygotować zwierzę do tomografii weterynaryjnej?
Zanim przejdziemy do przygotowania czworonoga na badanie CT, musimy uświadomić Wam, że w przeciwieństwie do ludzi, kot lub pies musi w trakcie tomografii spać, aby jego ciało pozostało w absolutnym bezruchu. Z tej właśnie przyczyny zwierzę podczas badania tomografem jest poddawane narkozie i:
-
na około 8h przed badaniem nie może jeść – musi być na czczo,
-
na około 2h przez badaniem nie może pić.
Co więcej, przed badaniem czworonożny pacjent musi być do niego zakwalifikowany, a jego stan zdrowia musi umożliwiać podanie narkozy.
Kiedy nie można wykonać pupilowi tomografii weterynaryjnej – przeciwwskazania
-
Podstawowym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania tomografem weterynaryjnym u zwierząt jest niemożliwość podania narkozy. W takim wypadku wykonanie badanie CT jest nierealne z prostej przyczyny – pies lub kot będą się ruszać.
-
Kolejne przeciwwskazanie to problemy zdrowotne pupila, które uniemożliwiają podanie mu niezbędnego do badania kontrastu.
-
Wiek to również przeciwnik tomografii. Starsi, geriatryczni pacjenci mogliby nie wybudzić się z podanej podczas badania narkozy, dlatego u niech nie wykonuje się CT weterynaryjnego.
-
Ciąża pupila także zaliczana jest do przeciwwskazań, które dyskwalifikują go z możliwości wykonania u niego takiego badania. Mogłoby ono zaszkodzić rozwijającym się w brzuchu zwierzaka płodom.
-
Alergie to ostatnie w naszym zestawieniu przeciwwskazanie. Jeśli Wasz pies bądź kot ma alergię na jod lub kontrast – nie powinniście wykonywać u nich tego badania.
Nadesłał:
slawek
|