W niedzielę, 10 maja, obchodzimy Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. Jak zwiększyć komfort ich c


W niedzielę, 10 maja, obchodzimy Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. Jak zwiększyć komfort ich c
2020-05-14
Ilość generowanych przez nas śmieci rośnie w zastraszającym tempie. W Polsce na przestrzeni niespełna 10 lat (od 2010 do 2018 r.) średnia roczna ilość odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosła aż o 25% (z 261 do 325 kg).

Ich systematyczny odbiór przez przedsiębiorstwa komunalne jest dla nas tak oczywisty, że nawet nie zastanawiamy się, co się dalej z nimi dzieje dalej. A szkoda! Bo ich utylizacja w dzisiejszych czasach to niezwykle trudne i wysoce odpowiedzialne zadanie. W niedzielę, 10 maja, obchodzimy Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. To dobry moment, by docenić starania osób, które na co dzień dbają o nasz komfort.


Celem gospodarki komunalnej, zgodnie z definicją, jest zaspokojenie bieżących i nieprzerwanych potrzeb dla ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych wynikających z zamieszkania ludności. Choć zakres działania jest bardzo szeroki, to w ostatnim czasie zdecydowanie najwięcej uwagi poświęca się gospodarowaniu odpadami. Jeszcze nie ucichły echa noworocznych zmian w zasadach segregacji śmieci, a na pracowników branży komunalnej spadło kolejne, jeszcze większe wyzwanie - pandemia koronawirusa. O ile do tej pory zbiórka oraz utylizacja odpadów była „tylko" żmudna, kosztowna i pracochłonna, to od teraz stała się także wysoce niebezpieczna. Jak można pomóc pracownikom przedsiębiorstw komunalnych przetrwać ten trudny czas?


Prawidłowa segregacja śmieci
Z sondażu IBRiS, przeprowadzonego w lipcu ubiegłego roku dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 90,6% badanych Polaków segreguje śmieci. W rzeczywistości, prawidłowo i systematycznie robi to jednak znacznie mniej osób. Skąd to wiemy? Z ogromu pracy, jaki mają pracownicy sortowni w przedsiębiorstwach komunalnych. Niestety, ilość odpadów zmieszanych wciąż jest w Polsce ogromna - wg danych GUS za 2018 rok, odpady zebrane lub odebrane selektywnie wyniosły 28,9 proc w ogólnej ilości wytworzonych odpadów komunalnych. Ma to podwójnie negatywne skutki. Po pierwsze, zanieczyszczają one środowisko naturalne, coraz bardziej zagrażając całemu ekosystemowi. A po drugie, niesegregowane śmieci zwiększają ogrom pracy, jaka spada na pracowników komunalnych - muszą je odpowiednio oczyścić i wyselekcjonować z nich te, które nadają się do recyklingu i ponownego wykorzystania. A to wszystko mogłoby się odbywać na co dzień w naszych domach oraz miejscach pracy!


Odpowiednie przygotowanie stanowisk pracy
Choć gospodarstwa domowe produkują najwięcej odpadów, to duża ich ilość pochodzi z zakładów przemysłowych. Konieczne zatem stało się wyznaczenie odpowiednich osób lub wręcz stworzenie jednostek wewnątrzzakładowych, które odpowiadają za prawidłowy proces segregacji przemysłowych śmieci. To z kolei zrodziło potrzebę przygotowania ergonomicznych stanowisk pracy. - Z uwagi na dużą ilość zapytań dotyczących organizacji stanowisk związanych z segregacją odpadów, jakie otrzymujemy w ostatnich miesiącach od zarządców małych i średnich firm, zdecydowaliśmy się stworzyć w naszej ofercie grupę produktów, które idealnie odpowiadają na ich potrzeby. Są to różnego rodzaju stopnie oraz schody z wygodną platformą roboczą, które wykonane zostały z wytrzymałego i odpornego na czynniki zewnętrzne aluminium. Wszystkie wymiary konstrukcji możemy dopasować do pojemników oraz kontenerów na śmieci wykorzystywanych w danym przedsiębiorstwie. W zależności od potrzeb, konstrukcję możemy wykonać w wersji stacjonarnej albo mobilnej, wyposażonej w rolki jezdne, które szybko i łatwo pozwolą zmienić jej ustawienie. Do tego mogą oferować wejście z jednej lub dwóch stron - wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.


Śmieciarki o wymaganiach specjalnych
Gospodarka odpadami to działanie złożone, na które składają się ich: zbiórka, transport, odzyskiwanie i unieszkodliwianie. I choć każdy etap jest jednakowo ważny, z początkiem tego roku, nowego znaczenia nabrał transport śmieci, który musi odbywać się za pomocą wyspecjalizowanych pojazdów. To ogromne wyzwanie dla przedsiębiorstw komunalnych, które musiały zadbać o rozwój swojego parku maszynowego. W wielu przypadkach wiązało się to z zakupem dodatkowych śmieciarek, których konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem nowego podziału odpadów na 5 grup, jaki obowiązuje od początku tego roku. Niezależnie jednak od tego, czy są to klasyczne duże pojazdy użytkowe czy kompaktowe śmieciarki, np. do odbioru frakcji bio, warto zadbać o ich prawidłową codzienną obsługę oraz systematyczny serwis, które zapewnią maszynom długą bezawaryjną pracę. - Z uwagi na duże gabaryty pojazdów, a w związku z tym - trudny do nich dostęp, zarządcy firm powinni z należytą starannością podejść do organizacji pracy osób odpowiedzialnych za utrzymanie floty w dobrej kondycji. W roli stanowisk pracy dla serwisantów czy mechaników, doskonale sprawdzą się aluminiowe konstrukcje specjalne, których budowa oraz parametry dostosowane są idealnie do potrzeb użytkowników. Mogą to być schody jezdne z wygodnym podestem roboczym albo platformy robocze, w wersji jezdnej lub stacjonarnej, najlepiej z możliwością łatwej i szybkiej regulacji wysokości roboczej. Dobrze dobrane konstrukcje zagwarantują użytkownikom nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo prac wykonywanych wysoko nad podłożem. Od lat specjalizujemy się w dostarczaniu takich rozwiązań dla sektora komunalnego i transportowego - wyjaśnia Marek Banach.


Do tego wszystkiego dochodzi problem z zagospodarowaniem odpadów pandemicznych, który nie został poddany w Polsce żadnym regulacjom. Póki co, samorządy muszą sobie radzić z problemem samodzielnie, bo rządowa tarcza antykryzysowa nie przewiduje w tej kwestii rozwiązania.
Pobierz jako


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KRAUSE Sp. z o.o.
http://www.krause-systems.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl