Watykan zmienia plany. Tłumy wiernych żegnają papieża Franciszka


Watykan zmienia plany. Tłumy wiernych żegnają papieża Franciszka
2025-04-24
Watykan mierzy się z wyjątkową sytuacją – tysiące wiernych z całego świata przybywają, by pożegnać zmarłego papieża Franciszka. W związku z ogromnym zainteresowaniem, zmieniono godziny otwarcia bazyliki Świętego Piotra oraz wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.


Wydłużone godziny otwarcia bazyliki Świętego Piotra po śmierci papieża Franciszka

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie pozostaje otwarta dłużej, niż pierwotnie planowano. Decyzja zapadła w odpowiedzi na masowy napływ wiernych chcących oddać hołd papieżowi Franciszkowi. Pierwotnie planowano zamknięcie świątyni o północy, jednak tłumy, które gromadziły się przez całą noc, wymusiły zmianę harmonogramu. Do bazyliki ustawiają się kolejki liczące setki, a nawet tysiące osób. Wierni, niekiedy po kilku godzinach oczekiwania, mają możliwość wejścia do wnętrza świątyni i zatrzymania się przy wystawionej w centralnej części trumnie. Trumna z ciałem papieża została przeniesiona do bazyliki w środę rano z Domu Świętej Marty, czyli miejsca, w którym papież mieszkał i zmarł.



Przygotowania do pogrzebu papieża Franciszka i konklawe

W Watykanie trwają intensywne przygotowania do uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka. Msza żałobna odbędzie się w sobotę, a kolejne nabożeństwa planowane są przez osiem dni aż do 4 maja. W czwartek i piątek wierni będą mogli oddać hołd papieżowi odpowiednio do północy i od 7:00 do 19:00. Jednocześnie odbywają się kongregacje kardynałów, codzienne zgromadzenia mające na celu omówienie organizacji pogrzebu oraz przygotowanie do przyszłego konklawe. Podczas jednej z kongregacji ustalono dokładny harmonogram uroczystości liturgicznych. Data rozpoczęcia konklawe, które wyłoni nowego papieża, nie została jeszcze ogłoszona.

Na uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka spodziewanych jest około 200 tysięcy uczestników oraz 170 delegacji międzynarodowych. W mszy żałobnej wezmą udział m.in. prezydenci Włoch i Argentyny, a także inne głowy państw i szefowie rządów, w tym Donald Trump i Wołodymyr Zełenski. W związku z tym w Watykanie i całym Rzymie obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa. Wzmocniono patrole policji, obecne są liczne służby porządkowe oraz przedstawiciele Ochrony Cywilnej. W rejonie bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie papież Franciszek zostanie pochowany, również trwają przygotowania. Rozważane są różne trasy przejazdu konduktu żałobnego.



Pontyfikat papieża Franciszka 

Papież Franciszek, wybrany w 2013 roku jako pierwszy papież z Ameryki Południowej, zapisał się w historii jako przywódca Kościoła katolickiego otwarty na dialog, ubóstwo i reformy. Znany z prostoty stylu życia, zdecydował się zamieszkać w Domu Świętej Marty zamiast w Pałacu Apostolskim. Jego pontyfikat był ukierunkowany na kwestie społeczne, ochronę środowiska i jedność między religiami. Papież Franciszek zyskał sympatię wielu środowisk zarówno w Kościele, jak i poza nim, stając się symbolem Kościoła bliskiego człowiekowi.

Pożegnanie papieża Franciszka w Watykanie odbywa się z wyjątkową oprawą i przy udziale tysięcy wiernych z całego świata. Wydłużone godziny otwarcia bazyliki Świętego Piotra oraz liczne środki bezpieczeństwa odzwierciedlają skalę wydarzenia. Trwające przygotowania do pogrzebu oraz przyszłego konklawe pokazują, że Watykan wkracza w nowy etap historii. Pontyfikat papieża Franciszka zostanie zapamiętany jako czas prostoty, bliskości z wiernymi i zaangażowania w kluczowe kwestie społeczne.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://www.pixabay.com/photo-license/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl