Wiarygodne i przejrzyste informacje o wpływie produktu na środowisko


Wiarygodne i przejrzyste informacje o wpływie produktu na środowisko
2024-04-14
Zrównoważone budownictwo w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe w tym kontekście są oszczędzające zasoby materiały budowlane i instalacyjne, takie jak systemy złączek zaprasowywanych Viega, dla których opracowano już Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD).

Można je łatwo pobrać ze strony internetowej w formie plików PDF. Deklaracje systemów zaprasowywanych Viega spełniają rygorystyczne kryteria typu III i będą sukcesywnie wdrażane również dla innych obszarów produktowych.

 

Deklaracja środowiskowa wyrobów budowlanych (EPD) dostarcza znormalizowanych informacji na temat ich wpływu na środowisko, w tym zużycia energii, czy emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Ma to na celu uczynienie produktów o tej samej funkcji, oferowanych przez różne firmy, porównywalnymi pod względem kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Przejrzyste i wiarygodne dane w tym zakresie stają się coraz ważniejsze dla architektów i projektantów. Pozwalają ocenić potencjalne zużycie zasobów przez dany budynek w całym jego cyklu życia: Certyfikowane zrównoważone budynki są bardziej energooszczędne w fazie eksploatacji, bardziej elastyczne pod kątem ponownego wykorzystania i bardziej ekologiczne podczas rozbiórki, co przekłada się także na ich konkurencyjność rynkową. Dlatego w wielu przypadkach, rządowe dotacje na inwestycje budowlane bywają uzależnione od spełnienia tych standardów.  

 

Deklaracje EPD firmy Viega zgodne z kryteriami typu III

Wszystkie EPD dla systemów złączek zaprasowywanych Viega, wykonanych z metalu i tworzywa sztucznego odpowiadają kryteriom przyjętym dla typu III i spełniają standardy ustalone przez wiodące światowe instytucje certyfikujące. Informują one o wpływie produktu na środowisko, od wydobycia surowców i przetworzenia materiałów, przez produkcję i transport, aż po utylizację i ewentualne ponowne wykorzystanie - zgodnie z zasadą "cradle-to-grave” (od kołyski po grób). Metodologia ta została zdefiniowana w normach ISO 14025 i EN 15804 i zastosowana do oceny systemów zaprasowywanych Viega przez niezależny instytut ift Rosenheim. Ten najbardziej kompleksowy bilans cyklu życia produktu jest coraz częściej wymagany przez wiodące instytucje certyfikujące budynki, takie jak Niemiecka Rada Zrównoważonego Budownictwa (DGNB).

 

Cel: neutralność klimatyczna do 2035 roku

Od kilkudziesięciu lat Viega rozwija kompetencje w zakresie zrównoważonego wykorzystania wody pitnej w instalacjach wewnętrznych oraz efektywności energetycznej systemów ogrzewania i chłodzenia. Dotyczy to wszystkich aspektów działania przedsiębiorstwa. Firma nie tylko dąży do projektowania produktów zgodnych z koncepcją zrównoważonej eksploatacji budynków, ale pracuje też nad tym, aby same procesy produkcyjne były jak najbardziej zasobooszczędne. Nadrzędnym celem jest osiągniecie neutralności klimatycznej do 2035 roku.

 

Aktualne deklaracje EPD dla systemów zaprasowywanych Profipress (miedź), Sanpress (brąz), Sanpress Inox i Temponox (stal nierdzewna), Megapress (stal grubościenna) oraz Prestabo (stal ocynkowana zewnętrznie) można pobrać ze strony internetowej Viega. Analogiczne dokumenty dla systemów podtynkowych (Prevista) oraz odpływów i syfonów są obecnie w przygotowaniu.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandpromotions

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl