WIECZÓR POETYCKI Z OKAZJI 92. ROCZNICY URODZIN ZBIGNIEWA HERBERTA


2016-11-08
29 października mija 92. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych poetów i pisarzy XX wieku. Tradycyjnie z tej okazji Rodzina, Przyjaciele oraz miłośnicy twórczości Zbigniewa Herberta spotkali się na wieczorze poetyckim.

„W tym roku już po raz piąty zaprosiliśmy przyjaciół i wielbicieli poezji Zbigniewa Herberta na wieczór z okazji rocznicy urodzin Poety; świętujemy więc równocześnie 5-lecie działalności naszej Fundacji. Jest nam bardzo miło, że spotkanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem
 i na stałe wpisuje się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju” -
podkreśla Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

„To dla mnie wielka radość, gdy widzę tyle osób, które przybyły na spotkanie z poezją. Jestem poruszona tym, że pomimo upływających lat, kolejne pokolenia czytelników nadal pasjonują się wierszami Herberta i innych wybitnych poetów, takich jak Ryszard Krynicki i Tomasz Różycki” -  wyznaje Katarzyna Herbert, wdowa po Poecie i założycielka Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Wieczornemu spotkaniu towarzyszyła poezja Zbigniewa Herberta w interpretacji aktorki Doroty Segdy, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

„Mówienie poezji Zbigniewa Herberta to dla mnie zawsze święto. Tę pasję przekazuję też studentom. Chociaż jego światy we mnie żyją – bo jestem nałogową czytelniczką poezji – za każdym razem odkrywam je na nowo i czuję się coraz bogatsza. Miałam to szczęście poznać Herberta osobiście więc zaproszenie na jego urodziny w gronie najbliższych mu ludzi to dla mnie wzruszająca chwila i ogromne wyróżnienie”– mówi Dorota Segda.

Głównym punktem w programie wieczoru poetyckiego była rozmowa dwóch wybitnych autorów: poety i tłumacza, laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta z 2015 roku - Ryszarda Krynickiego oraz poety, tłumacza i romanisty - Tomasza Różyckiego o twórczości Zbigniewa Herberta i fascynacji spuścizną poetycką autora Pana Cogito.

Wiersze Herberta pomimo upływu czasu brzmią wciąż tak samo czysto i donośnie. To jest potwierdzenie wielkości - ta poezja pozostaje wciąż aktualna i długo jeszcze będzie przemawiać do nas i tych, którzy przyjdą po nas - wyznaje Tomasz Różycki.

 

***

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta, eseista, dramatopisarz. Tomy jego wierszy (m.in. „Struna światła", „Hermes, pies i gwiazda", „Pan Cogito", „Raport z oblężonego Miasta", „Epilog burzy”) oraz esejów („Barbarzyńca w ogrodzie", „Martwa natura z wędzidłem", „Labirynt nad morzem") należą do najważniejszych osiągnięć polskiej literatury drugiej połowy XX wieku.

Utwory Zbigniewa Herberta tłumaczone były na 35 języków, przynosząc mu wiele prestiżowych nagród, m.in.: Internationaler Nikolaus-Lenau-Preis (1965), Gottfried-von-Herder-Preis (1973), Petrarca-Preis (1979), Bruno Schulz Prize (1988), Jerusalem Prize (1991) czy The T. S. Eliot Award (1995). W literaturze światowej Herbert rozpoznawany jest przede wszystkim dzięki swojemu poetyckiemu alter ego – postaci Pana Cogito.

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 r. z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbert. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta oraz promocja czytelnictwa w Polsce.

Sponsorem wieczoru poetyckiego z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta była PGE Polska Grupa Energetyczna. Partnerami spotkania - Biblioteka Narodowa i Instytut Adama Mickiewicza. Patronat medialny zapewniły Polskie Radio oraz TVP Kultura. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primum_pr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl