Wydziedziczenie - w jaki sposób można tego dokonać?
Wielu osobom wydaje się, że podział majątku w testamencie jest wystarczy, by cały nasz majątek trafił tam, gdzie chcemy. Niestety, spadkobiercy ustawowi nadal mogą mieć prawo do zachowku. W celu pozbawia ich również tej części majątku należy ich wydziedziczyć. Jak zrobić to skutecznie?
Komu i kiedy należy się zachowek?
Zachowek jest formą ochrony osób najbliższych zmarłemu, gdy Ci nie otrzymali należnej im ustawowo części spadku wynikającej z normalnych zasad dziedziczenia. Od spadkobiercy mogą się go domagać zstępni, małżonek i rodzice. Po ustalenie prawa do zachowku i jego wysokości należy zawsze zgłosić sprawę do Sądu Cywilnego. Co ważne, prawo do zachowku można stracić między innymi poprzez wydziedziczenie, czyli jasną decyzję spadkodawcy zapisaną w testamencie. Choć wydaje się, że spisany testament dość jasno określa kto i ile dziedziczy, to okazuje się, że jest sporo kwestii, które z różnych względów mogły zostać nie pominięte, a zarówno spadkodawca, jaki spadkobierca najczęściej nie są osobami biegłymi w prawie. Z tego względu, mając na celu dobro i jak najmniejszą ilość komplikacji dla obu stron polecamy, by spisanie ostatniej woli nastąpiło z udziałem prawnika, który podpowie co i jak zapisać, by było tak, jak sobie tego testator życzy. Wystarczy, że w wyszukiwarce internetowej wpiszesz odpowiednie hasło z miastem, np. porady prawne Łódź, a na pewno znajdziesz osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
Wydziedziczenie tylko przez testament
Wydziedziczenie, by było skuteczne musi zostać wyraźne zapisane w testamencie i nie będą tu brane pod uwagę inne formy oświadczenia woli, umowy czy zapisy. Z faktu konieczności zapisu w testamencie wynika, że ważność wydziedziczenie jest w pierwszej kolejności uzależniona jest od ważności testamentu. Dopiero gdy testament zostanie uznany z ważny osoba wydziedziczona może starać się o uchylenie utraty prawa do zachowku. Testator, jeszcze za swojego życia, może wytoczyć sprawę o ustalenie podstawy wydziedziczenia.
Kogo można wydziedziczyć?
Choć co do zasady mamy absolutną dowolność w zarządzaniu swoim majątkiem, to ustawodawca tę wolę w przypadku spadku nieco ograniczył i by pozbawić spadkobiercę ustawowego prawa do zachowku, poza zapisem w testamencie, muszą istnieć do tego istotne przesłanki. Wydziedziczyć można osobę, która uporczywie i świadomie postępuje niezgodnie z zasadami współżycia społecznego, popełniła przestępstwo przeciwko spadkodawcy lub osobie jemy najbliższej, bądź uporczywie niedopełniała obowiązków rodzinnych ze swojej winy.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|