Wyścig po złoto, czyli światowe zasoby metali szlachetnych


Wyścig po złoto, czyli światowe zasoby metali szlachetnych
2019-02-20
Metale szlachetne są substancjami naturalnie występującymi w przyrodzie. Charakteryzują się ciągliwością, wysoką temperaturą topnienia, mają gładką i połyskującą powierzchnię. Nie mogą być promieniotwórcze z uwagi na ich wykorzystanie do produkcji biżuterii, czy też monet (głównie złoto i srebro).

Złoto w dalszym ciągu pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych kruszców, z powodu swoich właściwości przetwórczych i wyglądu. Jak obecnie prezentują się zasoby tego metalu na świecie oraz co mieć na względzie, kiedy chcemy w nie zainwestować?



Wydobycie złota – Polska w porównaniu z resztą świata

Na ogół, kraje o największej powierzchni posiadają największe złoża złota. W 2016 roku agencja United StatesGeologicalSurvey oszacowała jego wydobycie na poziomie 3104 ton na całym świecie. Prym w wydobyciu tego surowca wiodą Chiny (455 ton), Australia (270 ton), Rosja (250 ton), USA (209 ton). Polska w roku 2015 wydobyła 2,7 tony, ale należy zaznaczyć, że w naszym kraju wydobycie złota odbywa się przy okazji pozyskiwania go z innych surowców. Rodzimy wynik stanowi niespełna promil w skali światowego wydobycia.



Złoto bardzo dobrą inwestycją

Złoto inwestycyjne to bardzo dobra lokata naszego kapitału. Decydując się na zakup tego metalu stajemy przed wyborem, w jakiej formie najlepiej go nabyć. Mają to być sztabki złota, czy może złote monety inwestycyjne? Ostateczny werdykt zależny jest w zasadzie od naszych osobistych preferencji oraz od tego, jak chcemy przechowywać naszą inwestycję – czy ma nam służyć jako typowa lokata w złoto (sztabki), czy chcemy, aby stanowiła także wysoką wartość kolekcjonerską (złote monety).Co ważne – zakupu jednego czy drugiego możemy dokonać nawet nie wychodząc z domu. Warto jest się rozejrzeć w tym celu za dilerem, który istnieje na rynku już od kilku lat oraz posiada w swojej ofercie anonimowy zakup złota, co może uchronić nas przed niechcianym wyciekiem danych osobowych. Takie zakupy oferuje m. in. 79th Element. Na stronie firmy (https://79element.pl/) znajdują się wszystkie cenne informacje, które pomogą w dokonaniu właściwych zakupów.



Oprócz złota są jeszcze pallad, platyna i srebro

Pallad – podobnie jak platyna, srebro i złoto jest międzynarodową walutą. Choć jest najmniej znany z całej czwórki, to również poleca się go w celach inwestycyjnych. Podobnie jak inne metale szlachetne można go zakupić w formie sztabek i monet kolekcjonerskich. Pallad jest jednym z rzadziej spotykanych surowców – Rosja oraz RPA odpowiadają za aż 84% (kolejno 44% i 40%) udziałów w wydobyciu tego kruszcu. Jest on wykorzystywany m. in. do produkcji katalizatorów samochodowych. Z uwagi na roczne wydobycie w wysokości ok. 200 ton, jest to surowiec coraz bardziej pożądany na rynku. Obecnie pallad jest droższym surowcem niż złoto – cena za uncję jest o ponad 55$ wyższa.

Platyna to niezbędny surowiec wykorzystywany do produkcji katalizatorów samochodowych, z szacunków wynika, że 50% złóż tego metalu trafia właśnie do przemysłu motoryzacyjnego. Ok. 95% złóż tego surowca znajduje się w samej Republice Południowej Afryki, co z kolei stanowi 75% ze światowej produkcji tego metalu. Platyna jest też bardzo ceniona w branży jubilerskiej z uwagi na jej połysk oraz wytrzymałość. W formie fizycznej dla inwestorów występuje jako monety oraz sztabki.

Srebro jest zdecydowanie najtańszym z przedstawionych metali szlachetnych w tym zestawieniu, ale budzącym bardzo duże zainteresowanie na rynku, z uwagi na jego szeroką charakterystykę zastosowania w przemyśle. Jest stosowane przy produkcji baterii, obwodów, w fotografii i w stomatologii oraz służy oczywiście do wytwarzania biżuterii i monet. Liderami w wydobyciu tego kruszcu na świecie są Meksyk, Peru oraz Chiny – łącznie ok. 49% (22% ogólnoświatowo wydobył sam Meksyk). Wysokie, ósme miejsce w tym zestawieniu zajmuje Polska, do której należy 5% ogólnoświatowego wydobycia (zajmujemy pod tym względem 1 miejsce w Europie).

Złoto to najpopularniejszy metal szlachetny. Wyprodukowana z niego biżuteria czy też złote monety mogą na przestrzeni lat okazać się bardzo dobrą inwestycją. Ewentualna późniejsza sprzedaż złota może być bardzo zyskowna.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl