Wystawa Łukasza Patelczyka na Manhattanie
„Coexistence” - czyli współistnienie - to tytuł trwającej właśnie solowej wystawy malarstwa Łukasza Patelczyka w Slag Gallery w Nowym Jorku.
„Coexistence” - czyli współistnienie - to tytuł trwającej właśnie solowej wystawy malarstwa Łukasza Patelczyka w Slag Gallery w Nowym Jorku. Ekspozycja ma miejsce w kwartale Manhattanu skupiającym najważniejsze wydarzenia amerykańskiego świata sztuki, a część z wystawionych dzieł trafiła już do zbiorów cenionych nowojorskich kolekcjonerów.
- Malarstwo Łukasza Patelczyka prezentowane jest w przestrzeni odwiedzanej na co dzień przez największych kolekcjonerów. Wystarczy chociażby wspomnieć, że dokładnie naprzeciwko mieści się słynna David Zwirner Gallery, której przychody szacowane są na około 0,5 mld dolarów rocznie - komentuje Stefania Olbrycht z warszawskiej Piękna Gallery - galerii i domu aukcyjnego regularnie promującego twórczość polskich artystów zagranicą.
Założycielem działającej w Śródmieściu Piękna Gallery jest marszand i kolekcjoner Sławomir Górecki, który w ramach wieloletniej działalności galerii przeprowadził już nowojorskie wernisaże takich artystów jak Stanisław Fijałkowski, Eugeniusz Markowski, Teresa Pągowska, Stefan Krygier czy Magdalena Abakanowicz.
W 2020 r. Łukasz Patelczyk zdobył pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki, rankingu najlepszych autorów sztuki najnowszej w Polsce.
Malarstwo Łukasza Patelczyka, za słowami krytyka Patryka Tomaszewskiego, określa się mianem abstrakcji kontemplacyjnej, łączącej realistycznie oddany pejzaż z elementami figur geometrycznych.
Słowo „coexistence” - co tłumaczyć należy jako współistnienie - okazuje się tytułem trafiającym w sedno. Debiutancka wystawa solowa malarstwa Łukasza Patelczyka w Nowym Jorku wciągnęła publikę w osobliwie dziewicze krainy, w których surowa, nieskażona natura współistnieje wyłącznie z czystą abstrakcją: prześwitującą albo całkiem litą figurą geometryczną. Jak skomentował jeden z amerykańskich kolekcjonerów nabywających pracę podczas wernisażu, dzieła łączące w sobie mistrzowsko oddany pejzaż - przestronny i dziki po horyzont - oraz prostotę geometrycznej abstrakcji, uzupełniać mogą każde zbiory, zarówno kolekcję dawnego XIX-wiecznego malarstwa, jak i współczesnej sztuki awangardowej. Wśród przechodniów, odwiedzających wystawę niejako przypadkowo, nie brakuje natomiast czołowych krytyków i właścicieli najcenniejszych dzieł sztuki zachodniej, bo Slag Gallery, eksponująca malarstwo Patelczyka, położna jest w kwartale Manhattanu słynącym z najpoważniejszego handlu galeryjnego w Nowym Jorku. Przepastne, doświetlające wystawę okna, wychodzą m.in. na drzwi David Zwirner Gallery, która w tym roku prezentował
Nadesłał:
slawekul
|