Zachodniopomorska siedziba Zalando w nowej odsłonie


2024-04-09
Konieczność rozbudowy siedziby firmy Zalando zlokalizowanej w Gardnie, w województwie zachodniopomorskim, wynikała przede wszystkim z potrzeby zwiększenia zatrudnienia pracowników, poprawy komfortu ich pracy oraz zapewnienia dodatkowych udogodnień funkcjonalnych.

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/6d42c0ec4a430e32040aaa042b9369ea20240409092631/8da0fb3054cfc4ae6a24cef328f0a83120240409092744/76cb6e

 

Konieczność rozbudowy siedziby firmy Zalando zlokalizowanej w Gardnie, w województwie zachodniopomorskim, wynikała przede wszystkim z potrzeby zwiększenia zatrudnienia pracowników, poprawy komfortu ich pracy oraz zapewnienia dodatkowych udogodnień funkcjonalnych. Autorem projektu budowlanego jest Grupa Projektowa Port, a projekt wykonawczy inwestycji, wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego, przygotowała szczecińska pracownia Gorscy Architekci.

 

Dominującymi materiałami zewnętrznymi są płyta warstwowa w odcieniach białym i srebrnym oraz stolarka okienna i drzwiowa w kolorze czarnym. Wszystko po to, aby nowy obiekt wizualnie nawiązywał do architektonicznego charakteru istniejących budynków należących do korporacji Zalando.

 

Wnętrza obiektu charakteryzują się przede wszystkim praktycznością zastosowanych rozwiązań. Pomieszczenia zaaranżowane są w prosty sposób, utrzymane w odcieniach bieli i szarości, z pozostawieniem niektórych elementów betonowych jak słupy, część stropów czy klatki schodowe. Również część instalacji pozostawiono na wierzchu tak, aby całość nawiązywała do industrialnego charakteru.

 

Budynek został zaprojektowany jako kontynuacja istniejącej zabudowy o architekturze nowoczesnej, ale zrównoważonej i podporządkowanej przede wszystkim funkcji jaką ma spełniać – mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci. Budynek biurowo-socjalny z masywnym parterem i trochę lżejszą górą łączy się z halą za pomocą filigranowego łącznika typu skywalk, zaprojektowanego przy użyciu analogicznych materiałów natomiast o odwróconych relacjach - duże przeszklenia, rozpiętości i wrażenie lekkości.

 

Całkowita powierzchnia tego 3-kondygnacyjnego obiektu została powiększona o 2984 m2. Jego wnętrze skrywa ogrom infrastruktury technicznej. Głównym wyzwaniem dla pracowni projektowej była mnogość instalacji wewnętrznych i powiązanie ich z istniejącą infrastrukturą. W drugiej kolejności należało zintegrować pracę wszystkich instalacji i rozpoznać ewentualne kolizje. W budynku znajduje się również system BMS, który z poziomu komputera i częściowo za pomocą programatorów steruje m.in. wentylacją mechaniczną, klimatyzacją, ogrzewaniem i oświetleniem oraz system teleinformatyczny kontrolujący sieci i punkty dostępowe, system przeciwpożarowy z czujnikami dymu, instalacja tryskaczowa i hydrantowa, system alarmowy i system kontroli dostępu.

 

Ponadto, w budynku zastosowano szereg rozwiązań poprawiających jego efektywność energetyczną oraz zautomatyzowano większość z nich za pomocą systemu BMS. Projekt budynku został przygotowany pod kątem uzyskanych certyfikacji ekologicznych – BREEAM i DGNB.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl