Zadbaj o lekkość swoich wnętrz


Zadbaj o lekkość swoich wnętrz
2022-04-01
Relaks, odpoczynek, dobre samopoczucie – z tym powinny kojarzyć się nam przestrzenie, w których spędzamy większość czasu.


Odpowiednio zaaranżowane wnętrze nie tylko wpływa na nas pozytywnie, ale także niesie ze sobą korzyści funkcjonalne dla naszych domów i mieszkań. Kluczową rolę odgrywają w tej kwestii porządek, wystrój i przestrzeń. Dlaczego? Odpowiadamy.

Okazuje się, że często nie wiemy, w jaki sposób nadać lekkości wnętrzu albo po prostu nie mamy na to pomysłu. A przecież dbałość o przestronność i swobodę nie jest tak trudna, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wystarczy zainspirować się i zastosować kilka sprawdzonych patentów, aby w naszym domu zrobiło się nieco luźniej i przyjemniej.

Uporządkuj swoją przestrzeń

Porządek to podstawa – choć zapewne dorastając, nie wierzyliśmy naszym mamom, to okazuje się, że jeśli mówimy o atrakcyjności wnętrza, po prostu nie możemy z tym dyskutować. Zwróćmy uwagę, nie tylko na to, czy nasze pomieszczenia są czyste, ale też dobrze zorganizowane i poukładane. Pozbycie się zbędnych i chaotycznie rozmieszczonych przedmiotów będzie kluczem do dobrego samopoczucia i harmonii – ten proces zyskuje ostatnio na popularności i wśród specjalistów nazywa się declutteringiem. Dotyczy to każdej wielkości pomieszczeń, choć szczególnego znaczenia nabiera w przypadku małego metrażu mieszkań, w których nawet kilka niedbale rozrzuconych przedmiotów powoduje poczucie bałaganu i ogranicza przestrzeń. Pamiętajmy również o regularnym przeglądzie posiadanych rzeczy. Generalne porządki, zwykle raz lub dwa razy do roku, powinny wejść nam w nawyk.

Wprowadź zmiany w aranżacji

Duże nagromadzenie mebli, nieodpowiednie rozmieszczenie elementów stałych, czy nieprzemyślana aranżacja mogą okazać się prawdziwie niekorzystnym rozwiązaniem. Dlatego już na etapie projektowania, jak i późniejszych zmian we wnętrzu warto zadbać, aby znalazło się w nich odpowiednio dużo elementów tworzących poczucie przestrzeni i lekkości.

Jak to zrobić? Wybieraj przede wszystkim jasne kolory, które nie przytłoczą pomieszczenia i optycznie je ujednolicą. Jeśli jesteś fanem mocnych barw, postaw na drobne i subtelne akcenty kolorystyczne, nadające przestrzeni charakteru. Wystrój i klimat wnętrza zależą także od jego oświetlenia. Dobór właściwych lamp, czy żarówek może wpłynąć na nasz nastrój i komfort spędzania czasu, a także sprawić, że ważne elementy pomieszczenia będą wyeksponowane. Popularnym i sprawdzonym patentem na optyczne powiększenie i doświetlenie wnętrz jest natomiast duża ilość powierzchni lustrzanych. Trzeba jednak pamiętać o zamontowaniu luster w odpowiednim miejscu, tak aby miały szansę odbijać jak największą ilość światła.

A co z elementami stałymi, które służą w naszych wnętrzach przez lata? Dobór mebli i wykończenie podłóg mają równie istotne znaczenie. Dzielenie przestrzeni poprzez różny typ posadzki w naszych domach ma swoje funkcjonalne powody. Jeśli chcemy jednak, by wnętrze wydawało się przestronne i lekkie, najlepiej zdecydować się na ujednolicony typ i styl podłogi, który nie będzie dominował nad pozostałymi elementami aranżacji. Zwracajmy uwagę także na meble. Najlepiej skupić się na ich wielofunkcyjności i odpowiednich wymiarach. Korzystnym rozwiązaniem będą pionowe zabudowy meblowe, które optycznie powiększą pomieszczenie. Unikajmy natomiast dużych gabarytów mebli, które zaciemniają wnętrze i ograniczają poczucie przestrzeni. Warto również pomyśleć o trendach – śledzenie najnowszych kierunków w wystroju wnętrz to świetny pomysł na poszukiwanie inspiracji i możliwości uatrakcyjnienia naszych przestrzeni mieszkalnych.

Zadbaj o ilość światła


Projektanci wnętrz doskonale wiedzą, że naturalne światło jest ważne dla naszego samopoczucia. Gdy go brakuje, możemy być rozdrażnieni i zmęczeni przestrzenią, w której żyjemy. Światło naturalne to także źródło wrażeń estetycznych – wydobywa bryły i przestrzeń, co ma niebagatelny wpływ na aranżację wnętrz. Naturalne światło w naszych domach zyskujemy, chociażby dzięki właściwemu dopasowaniu okien, dlatego warto pomyśleć o najlepszym rozwiązaniu jeszcze na etapie projektowania budynku, a także podczas planowania remontu.  Lekkości wnętrzom z pewnością dodadzą liczne przeszklenia, a także wybór wysokiej klasy profili okiennych i zwrócenie uwagi na poziom współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego.

Całkowita przepuszczalność energii promieniowania słonecznego szyb wskazywana jest przez producenta. Współczynnik, jakim się ją określa, informuje nas o tym, ile procent energii słonecznej przenika do naszych wnętrz. Odczytujemy go następująco. Jeśli wartość współczynnika jest równa g=0,4, oznacza to, że szyba przepuszcza 40% promieniowania. Dzięki temu możemy zapewnić znaczącą ilość światła, jak i utrzyma
 dodatni bilans energetyczny w naszych przestrzeniach mieszkalnych – mówi Mike Żyrek, Kierownik Działu Rozwoju Produktu w Grupie OKNOPLAST.

Jak widać doświetlenie to sprawdzony sposób na sprytne powiększenie małych powierzchni, na przykład niewielkich rozmiarów domów, które dzięki zastosowaniu dużej ilości szyb optycznie zyskują „dodatkowe metry”.


OKNOPLAST
press box

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl