Zdobywcy Oscarów i Złotych Globów na Viaplay


Zdobywcy Oscarów i Złotych Globów na Viaplay
2022-05-26
American Hustle, Zwierzęta Nocy i Django na Viaplay!

W obszernej bibliotece platformy streamingowej Viaplay znajduje się sporo propozycji, przy których można śmiać się do rozpuku, przeżyć wiele wzruszeń, czy też chwile grozy. Na szczególną uwagę zasługują te, które zostały docenione przez widownię i krytyków za najlepszy scenariusz, wyjątkowe postaci, czy mistrzowskie zdjęcia. Na Viaplay jest dużo takich propozycji, jednak kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Z tymi produkcjami nie można się nudzić!

 

Django (2012)

Django (Jamie Foxx) był niewolnikiem, który za swoją ucieczkę został oddzielony od żony przez bezwzględnego właściciela. Gdy traci już wszelkie nadzieje na odzyskanie ukochanej, szalony dentysta King Schultz (Christoph Waltz) wykupuje jego wolność w zamian za pomoc w poszukiwaniu dawnych właścicieli, za których głowy została obwieszczona spora nagroda. Mężczyzna, który wybawił Django z niewoli obiecuje również, że jeśli ten zdecyduje się wyruszyć z nim w drogę w poszukiwaniu kolejnych przestępców - odda mu część zysków, a na koniec pomoże odzyskać jego małżonkę z rąk właściciela niesławnej plantacji Calvina Candie (Leonardo DiCaprio). Za mistrzowską reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Quentin Tarantino.

Produkcja zdobyła dwa Oscary, dwa Złote Globy i dwie Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Wszystkie plebiscyty nagrodziły film w kategoriach scenariuszowych, doceniły też Christopha Waltza, przyznając mu statuetkę dla „Najlepszego Aktora Drugoplanowego”. Amerykańska Gildia Scenarzystów umieściła scenariusz Django na 74. miejscu listy 101 najlepszych scenariuszy XXI wieku. Uhonorowano go również Saturnem i wygraną Critics Choice, a MTV doceniło film za najbardziej zaskakującą scenę, którą wyróżniło Złotym Popcornem. Film został doceniony również w plebiscytach AACTA, Czarne Szpule (3 nagrody), David di Donatello, National Board Review i otrzymał wiele innych nominacji.

 

American Hustle (2013)

Irving Rosenfeld (Christian Bale) sukcesywnie kontynuuje swoją karierę oszusta finansowego sprzedając sfałszowane obrazy i pośrednicząc w fikcyjnych pożyczkach. Gdy poznaje Sydney Prosser (Amy Adams) - z początku udaje bogatego właściciela sieci pralni, jednak w końcu przyznaje się do prowadzenia kolejnych „biznesów”, a Sydney zgadza się uczestniczyć w przekrętach i okazuje się w tym naprawdę dobra. Sielanka trwa do momentu, gdy ambitny agent FBI Richie DiMaso (Bradley Cooper) łapie ich w zasadzkę, po czym proponuje wolność w zamian za udział w swojej operacji antykorupcyjnej. Wkrótce okazuje się jednak, że Richie nie planuje poprzestać na drobnych przestępcach i zastawia sidła na naprawdę grube ryby, w związku z czym sytuacja oszustów wymyka się spod kontroli – ryzyko jest coraz większe. Sytuację jeszcze bardziej komplikuje niesforna żona Irvinga - Rosalyn Rosenfeld (Jennifer Lawrence). Historia jest inspirowana akcją przeprowadzoną przez FBI na przełomie lat 70. i 80. XX w. Reżyserem filmu jest David O. Russell, który wspólnie z Erikiem Warrenem Singerem stworzył również scenariusz.

Filmowa adaptacja uzyskała aż 10 nominacji do Oscarów, zdobyła trzy nagrody plebiscytu Złote Globy, w kategoriach „Najlepsza komedia lub musical”, „Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu” dla Amy Adams i „Najlepsza aktorka drugoplanowa” dla Jennifer Lawrence, którą w tej samej kategorii nagrodzono również w plebiscycie BAFTA. Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) zostały tu przyznane także w kategoriach „Najlepszy scenariusz oryginalny”, „Najlepsze charakteryzacje i fryzury” (dla Evelyne Noraz i Lori McCoy Bell) i 7 nominacji tego plebiscytu w innych kategoriach. Projekt został doceniony przez jury Critics Choice w kategoriach „Najlepsza komedia”, „Najlepsza aktorka w komedii” (dla Amy Adams), „Najlepsza obsada” i „Najlepsza charakteryzacja”, jak również uzyskał 9 innych nominacji. Do twórców filmu powędrowały też Satelity, które były pokłosiem „Najlepszego scenariusza oryginalnego” i „Najlepszego montażu”. Produkcja została nagrodzona także w plebiscycie AACTA oraz doceniona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, Montażystów i Charakteryzatorów.

 

Zwierzęta Nocy (2016)

Susan Morrow (Amy Adams) jako młoda kobieta zdecydowała się wyjść za Edwarda Sheffielda (Jake Gyllenhaal), jednak z biegiem czasu jego wrażliwość i ambicje pisarskie, które wówczas ją inspirowały, stały się w jej oczach słabością, gdyż nigdy nie doceniała dzieł męża, po czym zostawiła go dla eleganckiego mężczyzny o silnym charakterze - Huttona Morrowa (Armie Hammer). Akcja filmu rozpoczyna się dziewiętnaście lat później, gdy Susan dostaje od byłego małżonka zadedykowaną jej powieść, zatytułowaną „Zwierzęta Nocy”. Historia okazuje się niezwykle brutalna i radykalnie odbiega od dawnego stylu pisania mężczyzny. Kobieta doszukuje się w niej analogii do ich rozstania i ponownie ocenia wybory, których niegdyś dokonała. Wspaniała, wielopoziomowa historia z ukrytym przesłaniem została wyreżyserowana przez samego Toma Forda, który jest również autorem scenariusza.

 

Film w gwiazdorskiej obsadzie został nagrodzony Złotym Globem w kategorii „Najlepszy Aktor Drugoplanowy” za kreację aktorską Aarona Taylora-Johnsona oraz otrzymał nominację do Oscara dla „Najlepszego Aktora Drugoplanowego” Michaela Shannona. Tom Ford, reżyser i scenarzysta produkcji dostał aż dwie nominacje do Złotych Globów i dwie nominacje do Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej w kategoriach „Najlepszy Reżyser” i „Najlepszy Scenariusz”. Tom Ford zdobył też nagrodę specjalną – Srebrnego Lwa od jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja uzyskała wyróżnienie polskiego portalu Filmweb, który docenił Aarona Taylora-Johnsona w kategorii „Najlepszy czarny charakter”. Eksperci uhonorowali charakteryzacje filmowe, przyznając nagrodę za „Najlepszy makijaż współczesny” w branżowym plebiscycie Amerykańskiej Gildii Charakteryzatorów. Film zdobył nagrodę w plebiscycie Davida Di Donatello, uzyskując miano „Najlepszego filmu zagranicznego”, a zdjęcia do produkcji dostały nagrodę IFTA. „Zwierzęta nocy” otrzymały również wiele innych branżowych nominacji.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Malgorzata Urbas

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl