4 kuchenne trendy na 2017
Jak będzie wyglądała kuchnia idealna A.D. 2017? Nieco więcej ciemnych kolorów, lekkość zabudowy i stylowe dodatki – to trendy, które zawojują nasze mieszkania.
O tym, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość kuchennych przestrzeni, można było się przekonać w Mediolanie w czasie targów EuroCucina 2016. Odwiedzając współtworzone przez 1400 wystawców wydarzenie można było przekonać się, że najważniejszym składnikiem udanego projektu będą dobrze dobrane materiały.
1. Naturalnie dobry wybór
Pod względem doboru materiałów zwycięzca może być tylko jeden – w kuchni niepodzielnie króluje drewno. I o ile do rywalizacji włączają się stal, kamień i szkło, to głównie mu towarzyszą. Połączone z nimi drewno imponuje solidnością, sprawia też, że wnętrze staje się cieplejsze, wygląda przy tym elegancko i naturalnie. Obecny od kilku sezonów trend zdaje się nieustannie wzmacniać – wygląda więc na to, że drewno rozgości się w kuchni na dobre.
2. Styl tkwi w szczegółach
Najlepszy sposób na wyróżnienie się z tłumu? To oczywiście dodatki – te, pod postacią ciekawych i solidnych uchwytów i klamek, potrafią nadać charakteru niejednej kuchni. Umiejętne połączenie funkcjonalności i estetyki oraz szeroka oferty tego typu asortymentu sprawia, że każdy znajdzie modele idealne dla siebie. – Uchwyty i klamki są niczym biżuteria – starannie dobrane zachwycą oko. Prosta forma, smukły wygląd, w czerni, bieli lub modnym kolorze szczotkowanej stali czy też miedzi – to designerski strzał w dziesiątkę – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć w firmie Häfele.
3. Biel zyskała towarzystwo
Jako Polacy wprost pokochaliśmy skandynawski sposób patrzenia na wnętrza – styl Europejczyków z północy dominuje też w kuchniach, a wraz z nim nieodłączna biel. W większym stopniu towarzyszyć jej będą kolory ziemi, co jest skutkiem jeszcze mocniejszego zwrotu ku naturze. Silniejszą pozycję zdobędą nieco ciemniejsze odcienie drewna (koniecznie połączone z innym kolorem), szarość i beż. Co istotne odchodzi się przy tym od połysku – w 2017 roku warto postawić na mat.
4. Urozmaicona zabudowa
Stosunkowo niewielki metraż przeznaczany na kuchnię sprawił, że przestrzeń tą zdominowała pełna zabudowa. Zdobyła serca maksymalną funkcjonalnością, która może być estetyczna oraz ciekawa w formie. „Okopana” na swoich pozycjach wysoka zabudowa zdaje się być niezagrożona – choć i tu pojawiają się sygnały o tym, że projektanci szukają sposobów na urozmaicenie przestrzeni. – W zabudowach pojawiają się szafki otwarte, które nadają kuchni lekkości. Da się zauważyć więcej mebli podwieszanych na ścianach lub opartych na oryginalnych nóżkach – mówi Mirella Szymczak, architekt i projektantka wnętrz.
Kuchnia roku 2017 z pewnością oprze się rewolucji – tej na horyzoncie jeszcze nie widać, główny nurt urządzania tej przestrzeni jest jasno ustalony. Nie oznacza to jednak zastoju – świadomość zmieniających się detali pozwoli stworzyć modną kuchnię, zaplanowaną w najdrobniejszych szczegółach.
https://www.hafele.pl/pl/
Nadesłał:
PREXPERT
|