5 największych cyberzagrożeń dla użytkowników Windows


5 największych cyberzagrożeń dla użytkowników Windows
2022-08-02
Bitdefender w dokumencie „2021 Consumer Threat Landscape Report” dokonuje analizy ataków przeprowadzonych przeciwko użytkownikom komputerów PC z systemem operacyjnym Windows. Użytkownicy popularnych „okienek” byli najczęściej nękani przez trojany.

Informacje zawarte w materiale „2021 Consumer Threat Landscape Report” bazują na telemetrii Bitdefendera sporządzonej od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Z tych danych wynika, że użytkownicy komputerów Windows mierzyli się z pięcioma zagrożeniami: trojanami, potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA), eksploitami, koparkami kryptowalut oraz oprogramowaniem ransomware.

Zdecydowana większość zagrożeń wykrytych na platformach Windows w 2021 r. to trojany, których udział wynosił 50 proc. Na drugim miejscu tego zestawienia znalazły się potencjalnie niechciane aplikacje PUA (43 proc), a na kolejnych eksploity (3 proc..), koparki kryptowalut (2 proc.) oraz ransomware (1 proc.).

Większość zagrożeń stanowią trojany, ponieważ są one często wykrywane na początkowych etapach danego ataku. Napastnicy szeroko wykorzystują je do obsługi dodatkowych ładunków w celu osiągnięcia prawdziwego zakresu ataku, w tym wprowadzenia oprogramowania ransomware, koparek kryptowalut i malware’u zaprojektowanego w celu wykorzystania niezałatanych luk w zabezpieczeniach

W 2021 roku trojany były szeroko wykorzystywane przeciwko głośnym celom. Pomimo międzynarodowych wysiłków zmierzających do likwidacji znanych rodzin, takich jak Trickbot, Emotet, Dridex i AgentTesla, cyberprzestępcy z powodzeniem używali wymienione odmiany złośliwego oprogramowania. Z danych telemetrycznych Bitdefendera wynika, że cyberataki wykorzystujące trojany najczęściej miały miejsce w Stanach Zjednoczonych (61 proc), Ameryce Łacińskiej (14 proc) oraz regionie APAC (9 proc.).

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl