Ajurwedyjska roślina na przeziębienie


Ajurwedyjska roślina na przeziębienie
2017-02-23
Andrographis to zioło medycyny ajurwedyjskiej, o potwierdzonych właściwościach w zakresie zmniejszania nasilenia i czasu trwania grypy. Udowodniono również, iż łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia gardła.
Na rynku dostępny jest wyciąg z jego liści, który zawiera min. 10% andrografolidów, czyli najważniejszej substancji aktywnej.

Medycyna ajurwedyjska.
Wywodząca się ze starożytnych Indii, Ajurweda jest najstarszym na świecie systemem medyczno-filozoficznym. Jej nazwa pochodzi od słów ayus (życie) i veda (wiedza). Jego podstawą jest traktowanie człowieka jako całości, pod względem fizycznym, psychicznym i duchowym. Skutkiem zaburzenia tej równowagi są choroby, które lekarze ajurwedyjscy leczyli głównie ziołami. Od 1979 r. Ajurweda uznawana jest, przez WHO, jako koncepcja zdrowia i terapii.

Andrographis.
Jednym z ziół stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej, znanych dziś na całym świecie, jest Andrographis. To roślina jednoroczna, która rośnie w Indiach i na Sri Lance, w wilgotnych i zacienionych miejscach. Osiąga wysokość od 30 do 110 cm. Spośród jej części, w celach zdrowotnych, wykorzystuje się liście.

Gatunek Andrographis paniculata.
Roślina ta obejmuje aż 28 gatunków, jednak tylko kilka z nich ma zastosowanie w ziołolecznictwie. Ze względu na najwyższą zawartość andrografolidu i towarzyszących mu substancji aktywnych, najbardziej cenionym jest Andrographis paniculata (brodziuszka wiechowata).

Andrografolidy.
Charakterystyczny, niezwykle gorzki smak nadaje roślinie właśnie andrografolid, który jest najważniejszą z substancji aktywnych znajdujących się w niej. Dzięki niemu działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie. Poza tym wspomaga system immunologiczny, aby lepiej odpowiadał na infekcje.

Badania kliniczne.
Wyniki badań dowiodły, iż zioło to pomaga zmniejszyć nasilenie i czas trwania grypy. W porównaniu do 469 pacjentów stosujących lek przeciwwirusowy amantadynę, 71 przyjmujących andrografis, w ciągu trzech dni, znacznie uwolniło się od objawów przeziębienia i byli mniej podatni na wystąpienie groźniejszej grypy.

Z kolei, po przeprowadzeniu co najmniej 8 badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 1000 osób, stwierdzono, iż substancje zawarte w Andrographis paniculata, były lepsze od placebo, w łagodzeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia gardła.

Przeziębienia i zakażenia dróg oddechowych.
Andrografis redukuje wszystkie symptomy przeziębienia tj.
- bóle głowy, gardła i ucha
- kaszel i katar
- gorączkę
- zmęczenie.
Poza tym może pomóc w zapobieganiu przeziębieniom, jeśli przyjmowany jest codzienne, w miesiącach zimowych.

Lepiej niż Echinacea.
W jednym z badań wyciąg z tej rośliny wypadł lepiej niż Jeżówka (Echinacea), czyli popularne zioło na przeziębienie u dzieci i dorosłych. Ci, którzy zażywali andrografis mieli zdecydowanie mniej wydzieliny w nosie. Potwierdzone zostały również właściwości redukujące stany zapalne gardła, jak i migdałków.

Ekstrakt min. 10% andrografolidów
Właściwości tej rośliny skłoniły Hepatica do wprowadzenia, do oferty suplementu, który zawiera ekstrakt z Andrographis paniculata. Jest on standaryzowany do zawartości min. 10% andrografolidów, nie zawiera żadnych dodatków. W 1 kapsułce znajduje się 230 mg wyciągu z liści, które zbierane były w Indiach.

Dzięki gwarantowanemu, minimalnemu udziałowi, tej najważniejszej substancji aktywnej, preparat Andrographis wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i oddechowego. Jednak warto przy okazji, wspomnieć, iż wspiera również trawienie i pracę wątroby, a co za tym idzie fizjologiczne oczyszczanie organizmu. Poza tym pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, a także zdrowe i elastyczne stawy.

Link do zakładki nt. produktu http://hepatica.pl/sklep/andrographis/

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

agencja_pyry

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl