Budowanie z drewna: rzeczy, które musisz wiedzieć


Budowanie z drewna: rzeczy, które musisz wiedzieć
2021-02-21
Kto z nas nie marzy o idealnym domu? Wybór wymarzonych czterech ścian zawsze będzie zależał od osobistych potrzeb i preferencji. Jednak znajomość wad i zalet nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc.
Drewno jako materiał budowlany

Drewno jako materiał budowlany oferuje wiele korzyści. Jednym z nich jest pozytywny wpływ na środowisko, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne dla każdego z nas. Drewno to jedyny materiał budowlany, który jest nie tylko odnawialny, ale również cechuje się wysoką trwałością. W porównaniu z betonem i stalą, produkty drewniane pomagają zwiększyć efektywność energetyczną i zminimalizować zużycie energii przez cały okres użytkowania budynku. Jednak drewno ma również swoje skazy. Najczęstszym problemem w konstrukcjach drewniany jest próchnienie oraz powstawanie pleśni. Żadne rozwiązanie nie jest idealne, dlatego budowa domu z takiego materiału ma zarówno swoje zalety jak i wady.Zalety budowania domu z drewna:

  1. Drewno jest dobre dla środowiska

Produkty drzewne przechowują węgiel, pomagając złagodzić zmiany klimatyczne. Ponadto są mniej szkodliwe pod względem emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia powietrza, czy wody. Stal i beton emitują do 29% więcej gazów cieplarnianych, tym samym uwalniając do 12% więcej zanieczyszczeń powietrza oraz do 300% więcej zanieczyszczeń wody niż drewno.

  1. Drewno poprawia efektywność energetyczną

Drewno pomaga zmniejszyć zużycie energii w całym cyklu życia. Wpływ na efektywność energetyczna domu z drewna ma jego masa termiczna. Krótko mówiąc, drewno jako materiał budowlany jest bardziej odporny na wycieki ciepła. Z statystyk wynika, że oszczędności na ogrzewaniu w domu drewnianym wynosi do 60% rocznie.

  1. Drewno jest doskonałym izolatorem

Drewniany dom posiada doskonałe właściwości izolacyjne. Drewno ma strukturę komórkową, która magazynuje w sobie pęcherzyki powietrza, pomagając w utrzymaniu chłodnej temperatury latem, a ciepłej zimą.

  1. Drewno jest materiałem wszechstronnym

Drewno to elastyczny materiał. Domki drewniane ogrodowe są łatwiejsze do zbudowania, przeróbki, czy transportu. W takich konstrukcjach jest również łatwo wprowadzać wszelkiego rodzaju modyfikacje.Wady budowania domu z drewna:

  1. Drewno jest podatne na czynniki zewnętrzne

Niszczenie drewna jest spowodowane takimi czynnikami jak próchnica, grzyby, bakterie, czy owady (czynniki biotyczne) oraz słońce, wiatr, czy woda (czynniki abiotyczne). Te elementy są częścią natury, których nie możemy zatrzymać. Niestety, jeśli chodzi o dom z drewna to mają one duży wpływ na kondycję budynku.

  1. Drewno jest materiałem łatwopalnym

Drewno składa się głównie z węgla i wodoru. Z tego powodu drewno jest klasyfikowane jako materiał łatwopalny. Dlatego, dom drewniany nie jest najbezpieczniejszy opcją w zestawieniu z silnymi promieniami UV.

  1. Drewno traci kolor

Wraz z narażeniem konstrukcji drewnianej na zbyt intensywne promienie słoneczne, traci ona swój rzeczywisty kolor. Słońce sprawia, że drewno traci swój naturalny połysk.

  1. Drewno kurczy się i pęcznieje

Drewno znane jest z tego, że jest materiałem higroskopijnym − ma naturalną zdolność wchłaniania wody. Zmniejszenie wilgotności drewna prowadzi do zmniejszenia się jego wymiarów. Natomiast pojawienie się obrzęku drewna zaczyna się od stanu bezwodnego (0% wilgotności) do punktu nasycenia włókien (ok. 30% wilgotności).

Każda decyzja wymaga przemyślenia. Decydując się na budowę bądź kupno domu z drewna należy najpierw poznać wady i zalety tego materiału. Pomocne okazują się być artykuły o domach drewnianych, w których można znaleźć porady oraz ważne informacje dotyczące konstrukcji z drewna.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl