Cała prawda o soku z marchwi. Chroni nawet przed oparzeniami słonecznymi
– Od czego zależy smak marchwi? Nie tylko od rodzaju ziemi, na jakiej była uprawiana, ale nawet od pogody. Jeśli rok jest słoneczny i ciepły, warzywo będzie słodkie i aromatyczne. Przy chłodnym i deszczowym, mocno rozwodnione - wyjaśnia Robert Bartkowski, ekspert Marwit Agro.
To tylko jedna z kilku rzeczy, o których warto się dowiedzieć w przypadającym 5 kwietnia Dniu Marchewki. Ważne jest nawet to, na jakiej glebie marchew rośnie. Z jednego pola można uzyskać zupełnie inne w smaku warzywa. Tym bardziej, że jedna marchew drugiej nierówna. – To gatunek, który dzieli się na kilkadziesiąt podgatunków, różniących się wyglądem, smakiem, a nawet zawartością składników odżywczych – tłumaczy Robert Bartkowski.
Sok z najczęściej uprawianych w Polsce (ze względu na regularne kształty) odmian nantejskich jest jasny, niemal pastelowy i delikatniejszy w smaku. Słodszy i bardziej esencjonalny można otrzymać z odmian przemysłowych, które są jednak mniej atrakcyjne wizualnie.
Dlatego też najlepszy sok to taki, który powstaje dzięki zmieszaniu różnych odmian. - Chodzi o to, by zachowany był tak zwany parametr dojrzałości sokowej, a więc żeby powstały sok nie był zabarwioną na pomarańczowo wodą, ale posiadał odpowiedni kolor, słodkość i zawartość pożądanych substancji – tłumaczy ekspert Marwitu. – Poza tym dzięki temu unikamy sytuacji, że klient jednego dnia dostaje jasny, intensywnie pomarańczowy sok, a następnego – niemal czerwony. Mógłby się zacząć obawiać, czy nie dodajemy barwników. A przecież nie ma o czymś takim mowy!
Jest o co dbać, bo w Polsce jednym z najchętniej wybieranych smaków soków świeżych jest właśnie marchewkowy, przed pomarańczowym i jabłkowym.
Najczęściej kupowane warianty soków świeżych w Polsce | |
Marchewkowy | 25% |
Jabłkowy | 19% |
Pomarańczowy | 15% |
Źródło: Raport „Zrozumieć konsumenta soków świeżych jakościowe badanie eksploracyjne oraz U&A”, przygotowany przez IQS dla firmy Marwit, marzec 2017. |
Taka popularność soku z marchwi nie dziwi dietetyków. Nie od dziś wiadomo przecież, że nie tylko zapewnia on ochronę skórze, ale również, ze względu na dużą zawartość beta-karotenu, działa przeciwzapalnie na śluzówkę, zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzeń widzenia oraz wzmacnia odporność. Jedna butelka soku marchewkowego to również 1/4 wymaganej dziennej dawki błonnika, który reguluje pracę jelit oraz zmniejsza ryzyko otyłości, a nawet raka jelita grubego.
- Ponadto sok marchewkowy doskonale łączy się z sokami z wielu owoców, na przykład pomarańczy, ananasa lub hibiskusa. Możemy więc na jego bazie przygotowywać koktajle owocowo-warzywne i w ten sposób wzbogacać dietę o kolejne witaminy i sole mineralne – tłumaczy dietetyk Anna Czyż, współpracująca z Fundacją Marwit.
Po produkty zawierające beta-karoten warto częściej sięgać już trzy miesiące przed rozpoczęciem sezonu letniego, ponieważ odpowiednio wcześniej zastosowana marchewkowa dieta ochroni skórę przed oparzeniami słonecznymi, a dodatkowo zapewni jej piękny, oliwkowy kolor.
Nadesłał:
Biuro Prasowe Marwit
|